Jak dbać o zieleń w Gdańsku? ZOBACZ ostrą dyskusję radnych podczas majowej sesji RMG

Koncepcje rozwoju i ochrony zieleni miejskiej były jednym z głównych tematów 62. sesji Rady Miasta Gdańska w dniu 25 maja 2023 r. Dwie z nich przedstawiono jako osobne rezolucje klubów Koalicji Obywatelskiej i PiS. Trzecią zaprezentowano w formie obywatelskiej uchwały, przygotowanej przez Stowarzyszenie “Zadrzewiamy Gdańsk”. Między radnymi wywiązała się ostra dyskusja, która na razie nie przyniosła efektów. Celem rozmów jest opracowanie założeń zielonej polityki Miasta na najbliższe dekady. 
25.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Widok sali wykonany z góry. W sali są stoły przy których siedzi kilkadziesiąt osób
Majowa sesja Rady Miasta Gdańska wyjątkowo odbyła się w sali 107 Urzędu Miejskiego w Gdańsku - w sali plenarnej Nowego Ratusza, gdzie zwykle odbywają się obrady, kończony jest remont
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Zieleń w Gdańsku - będzie współpraca ponad podziałami?

Dobra wiadomość jest taka, że członkowie Stowarzyszenia “Zadrzewiamy Gdańsk” (Lewica i Zieloni) jeszcze przed sesją Rady Miasta Gdańska umówili się ze wszystkimi klubami radnych na współpracę, jeśli obywatelski projekt nie przejdzie. Opracowany ma być nowy projekt standardów opieki nad zielenią w mieście - ponad podziałami politycznymi. 

Jaki będzie Park Południowy? Masterplan jest gotowy. Cztery strefy, most linowy, sady...

I najwyraźniej tą drogą pójdą dalsze rozmowy o ochronie i rozwoju zieleni w Gdańsku. Projekt obywatelski Stowarzyszenia “Zadrzewiamy Gdańsk” zakładał m.in. powołanie ogrodnika miejskiego oraz zobowiązanie Miasta do sadzenia trzech tysięcy nowych drzew rocznie. Pod tym projektem zebrano ponad tysiąc podpisów, zawierał jednak błędy w podstawie prawnej - co było mankamentem nie do przyjęcia dla części radnych. Ostatecznie w głosowaniu został odrzucony niewielką różnicą głosów. Przeciw było 15 radnych KO, za - 12 radnych PiS i jedna radna z WdG. Sześcioro radnych Wszystko dla Gdańska wstrzymało się od głosu.

FOTOGALERIA Z 62. SESJI RADY MIASTA GDAŃSKA:

Zieleń w Gdańsku - kto nie chce bronić drzew TPK

Większością głosów przeszła natomiast rezolucja Koalicji Obywatelskiej. Radni KO zastosowali w niej część postulatów takich, jak w projekcie “Zadrzewiamy Gdańsk” - tych, które uznali za najbardziej wartościowe. Mogły zostać zatwierdzone tylko w tej formie, wobec spodziewanego braku większości głosów dla wadliwej prawnie uchwały obywatelskiej.

Własną rezolucję „w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni" zgłosił klub PiS. Ostatecznie jednak ją wycofał z powodu poprawki zgłoszonej przez radnych KO, którzy chcieli, aby treść rozszerzyć o żądanie ochrony terenu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. To wywołało ostrą dyskusję, pełną emocji i - chwilami - osobistych złośliwości. TPK jest zarządzany nie przez Miasto, lecz przez Okręgową Dyrekcję Lasów Państwowych, która w ostatnich latach wycina - mimo protestów mieszkańców - całe połacie bukowych lasów. 

Zieleń i woda - gdańskie strategie i projekty dla miejskiej przyrody

Radni PiS nie zgodzili się na poprawkę radnych KO, ponieważ musieliby stanąć w ten sposób w obronie drzew rosnących TPK, a więc przeciwko wycince prowadzonej na tym terenie przez Lasy Państwowe.

- Poprawka PO likwiduje sens naszej rezolucji - stwierdził przewodniczący klubu PiS Kazimierz Koralewski. - Nie wyobrażamy sobie, żeby mogła zostać przyjęta w takiej formie, bo to złośliwe działanie obu klubów KO i WdG.

Rezolucja klubu PiS nie była więc ostatecznie poddana głosowaniu, ponieważ ją wycofano. 

ZOBACZ ZAPIS CZĘŚCI SESJI, KTÓRA BYŁA POŚWIĘCONA ZIELENI MIEJSKIEJ:

TV

Święto Wolności i Praw Obywatelskich. Dziękujemy że byliście z nami