• Start
  • Wiadomości
  • Komitet Wyborczy “Wszystko dla Gdańska”. Prototypowanie i panele obywatelskie w każdej dzielnicy

Komitet Wyborczy “Wszystko dla Gdańska”. Prototypowanie i panele obywatelskie w każdej dzielnicy

Prototypowanie czyli testowanie rozwiązań, o przydatności których mają decydować sami mieszkańcy - taki nowatorski projekt chce wprowadzić w nowej kadencji KW Pawła Adamowicza "Wszystko dla Gdańska". Oprócz tego m.in. panel obywatelski w każdej dzielnicy, aby mieszkańcy współdecydowali o tym, co zmienia się w Gdańsku.  
( Publikacja: 26.09.2018 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Członkowie KW Wszystko dla Gdańska  o kilku z 50 celów Adamowicza: prototypowanie i panel obywatelski w każdej dzielnicy. Od prawej Aleksandra Dulkieiwicz zast. prezydenta Gdańska, Paweł Adamowicz prezydent Gdańska, Lucyna Karczewska, Sylwia Rydlewska i Marcin Makowski - radni dzilnicowi i  Marcin Nowicki  koordynator programu 50 celów Adamowicza    
Członkowie KW "Wszystko dla Gdańska" o kilku z 50 celów Adamowicza: prototypowanie i panel obywatelski w każdej dzielnicy. Od prawej Aleksandra Dulkieiwicz zast. prezydenta Gdańska, Paweł Adamowicz prezydent Gdańska, Lucyna Karczewska, Sylwia Rydlewska i Marcin Makowski - radni dzielnicowi i Marcin Nowicki  koordynator programu  "50 celów Adamowicza"    
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

- Chcemy powiedzieć o kilku z 50 celów Adamowicza dotyczących dzielnic Gdańska - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta Gdańska. - Celów dotyczących naszego współdecydowania i współistnienia w gdańskich wspólnotach. Dla nas ważną sprawą jest wzmacnianie rad dzielnic, wiemy że wybory do rad dzielnic nie cieszą się popularnością, nasze dzialania mają wzmacniać te lokalne wspólnoty. Podczas kampanii wyborczej przez wszystkie przypadki odmienia się dzielnice i rady dzielnic. My idziemy znacznie dalej. 

Paweł Adamowicz przypomniał, że hasło wyborcze komitetu "Wszystko dla Gdańska" oznacza wszystko z gdańszczanami, trzy razy "w" czyli współdecydowanie, współrządzenie i wspólnota.

- Gdańsk jest pierwszym miastem w Polsce, które wprowadziło panel obywatelski jako sposób wypracowywania wspólnych decyzji,  które wpływają na życie miasta - powiedział Adamowicz. - Chciałbym w przyszłej kadencji wprowadzić to jako sposób współdecydowania, za pomocą paneli obywatelskich pytać samych gdańszczan o przyznawanie środków finansowych na remonty i inwestycje typowo dzielnicowe. Dziś wydajemy na te inwestycje co roku od 50 do 60 mln złotych. Chciałbym dla każdej dzielnicy stworzyć panel obywatelski.

Marcin Nowicki odpowiedzialny za koordynację programu "50 celów Adamowicza" przedstawił nowy pomysł na przyszłą kadencję.

- Oprócz paneli obywatelskich wprowadzamy bardzo nowatorskie rozwiązanie czyli prototypowanie  - powiedział Nowicki. - To oznacza wprowadzanie w Gdańsku, tam gdzie się da, rozwiązań na próbę, żeby sami mieszkańcy po okresie próbnym mogli zdecydować, czy dane rozwiązanie zostaje czy wracamy do tego, co było. To fajne narzędzie wzmacniania współdecydowania stosowane w najlepiej rozwiniętych miastach na świecie. To sposób zachęcania mieszkańców do współdecydowania o miejskich sprawach.