• Start
  • Wiadomości
  • Kolejny punkt szczepień powszechnych na Pomorzu już działa. W hali Ergo Arena zaszczepiono pierwszych chętnych

Kolejny punkt szczepień powszechnych na Pomorzu już działa. W hali Ergo Arena zaszczepiono pierwszych chętnych

Na początku tysiąc, docelowo 1,5 tysiąca szczepień każdego dnia - tak będzie działał uruchomiony w środę, 28 kwietnia 2021 roku punkt szczepień w Ergo Arenie na granicy Gdańska i Sopotu. Punkt prowadzony przez Szpitale Pomorskie będzie drugą na Pomorzu placówką pod względem liczby wykonywanych szczepień. 
28.04.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Fragment hali sportowej, na pierwszym planie stoi grupa kobiet i mężczyzn, przed nimi mikrofony
W środę, 28 kwietnia 2021 roku przed halą Ergo Arena odbyła się konferencja prasowa dotycząca otwarcia w tym miejscu punktu szczepień powszechnych. Nz. przedstawiciele instytucji zaangażowanych w powstanie punktu.
                                                                                                                                                                          Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

- Punkt na granicy Gdańska i Sopotu to trzeci duży powszechny punkt szczepień na Pomorzu - powiedział Dariusz Drelich, wojewoda pomorski podczas otwarcia nowego punktu w Ergo Arenie. - Po pilotażowym punkcie w Redzikowie, otworzyliśmy punkt w Gdańsku w hali sportowej GUMedu, który może szczepić ponad 4 tysiące osób na dobę. Ten jest też w ważnym miejscu - na granicy Sopotu i Gdańska, ale szczepić się w nim będą mogły nie tylko osoby z tych dwóch miast, ale też z okolicznych powiatów. 

 

 

Jak poinformował wojewoda Drelich, na Pomorzu zaszczepiło się do tej pory 676 tysięcy osób, czyli 30 procent mieszkańców regionu, w tym 176 tysięcy osób pierwszą dawką. 

- Wszyscy rozumiemy, że nie ma lepszego lekarstwa na ograniczenie zachorowań niż szczepienia - podkreślił wojewoda. - Tu, w tym punkcie, walkę z covidem będą prowadzić Szpitale Pomorskie, które mają w tym doświadczenie. Od początku epidemii setki pacjentów każdej doby jest leczonych właśnie w tych szpitalach. Od ponad roku personel szpitali walczy z epidemią. Osoby, które przyjdą tu się zaszczepić, będą miały doskonałą opiekę, warunki najlepsze z możliwych. Nasz potencjał szczepień na Pomorzu jest bardzo duży, jesteśmy ograniczeni już tylko dostawami szczepionek. 

 

Krzesła, na nich siedzą osoby w różnym wieku
Na terenie hali znajduje się siedem stanowisk kwalifikujących, tyle samo stanowisk szczepień i cztery stanowiska rejestracji. Punkt działa od godz. 8.00 do 18.00.
                                                                                                                                                                           Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Punkt szczepień powszechnych w Ergo Arenie przy Placu Dwóch Miast 1 to drugi na Pomorzu punkt pod względem liczby wykonywanych szczepień. Szczepienia będą odbywać się sześć dni w tygodniu, od godziny 8.00 do 18.00. 

Na terenie hali znalazło się siedem stanowisk kwalifikujących, siedem stanowisk szczepień i cztery stanowiska rejestracji. W Ergo Arenie pracuje doświadczony personel Szpitali Pomorskich złożony m.in z lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, rejestratorek, pracowników obsługi, żołnierzy i wolontariuszy.  

 

 

- Nasze spotkanie w takim gronie jest dowodem na to, że potrafimy współpracować dla osiągnięcia niezwykle ważnych celów - powiedział Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. - Samorządy na Pomorzu włączyły się w ten ogromny proces logistyczny, w przygotowania punktów szczepień. Na Pomorzu możemy szczepić około 200 tysięcy osób na tydzień, to oznacza że w ciągu dwóch miesięcy możemy zaczepić wszystkich chętnych! Oby tylko nie zabrakło szczepionek. Personel szpitali gremialnie zgłasza się do organizacji szczepień, także szpitale powiatowe włączyły się w ten proces, szczepienia odbywają się m.in. w Wejherowie i Kościerzynie.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podkreśliła, że wykorzystanie do szczepień hali w Ergo Arenie jest dowodem na dobrą współpracę samorządów. 

- Pierwszą naszą potrzebą jest pokonanie epidemii koronawirusa - powiedziała prezydent Dulkiewicz. - Dzięki współpracy z wojewodą, marszałkiem, Narodowym Funduszem Zdrowia, samorządami udało nam się bardzo szybko ten punkt zorganizować. Dla Gdańska jest to już trzeci punkt szczepień, pierwszy działa w Międzynarodowych Targach Gdańskich, drugi przy ulicy Dębowej (hala sportowa GUMed - red.), trzeci w Ergo Arenie. Skorzystajmy z możliwości zaszczepienia się, będzie to przejaw odpowiedzialności za siebie i innych, wielka szansa na powrót do normalnego życia. 

Prezydent Dulkiewicz poinformowała też o liście wysłanym do Michała Dworczyka, szefa KPRM w sprawie szczepień osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. 

- Ta grupa powinna mieć jak najszybciej i jak najdogodniej przeprowadzone szczepienia - podkreśliła prezydent Gdańska. - My jako samorządy organizujący te punkty szczepień powinniśmy o nich zadbać, idea solidarności nie powinna być tylko w gablocie muzealnej, ale działać na co dzień.

 

Wnętrze sali, mężczyzna w średnim wieku z kartką papieru
W punkcie szczepień powszechnych w Ergo Arenie będzie można zaszczepić od tysiąca do 1,5 tysiąca chętnych osób dziennie.
                                                                                                                                                                              Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Jacek Karnowski, prezydent Sopotu również podkreślił wagę współpracy samorządów i administracji rządowej podczas organizacji punktu. 

- Jako samorząd jesteśmy odpowiedzialni za dowożenie osób na szczepienia - mówił Jacek Karnowski. - Cieszymy się, że możemy współpracować i jak najwięcej osób  zaszczepić. W Sopocie szczepimy zakłady pracy, także branżę turystyczną, osoby niepełnosprawne. Myślę, że nad naszą współpracą czuwa nasz przyjaciel Paweł Adamowicz, który był inicjatorem budowy tej hali. 

  

Jolanta Sobierańska-Grenda, prezes zarządu Szpitali Pomorskich przypomniała, że w placówkach spółki do tej pory zaszczepiono ponad 66 tysięcy osób.

- Oferujemy profesjonalną kadrę: lekarzy, pielęgniarki, fizjoterapeutów - powiedziała Jolanta Sobierańska-Grenda. - Byliśmy pierwszym szpitalem na Pomorzu, który przyjął pacjenta z covidem, również jako pierwsi podaliśmy szczepionkę przeciw covid-19, mamy dziś do dyspozycji ponad 400 łóżek covidowych. Mamy też nadzieję, że będziemy leczyć ostatniego pacjenta chorego na koronawirusa. Widzimy za nami obiekt, którego przeznacznie jest inne niż obecnie. Szczepmy się koncertowo, abyśmy mogli przyjść w najbliższym czasie na koncert. 

Osoby zapisane na szczepienia powinny kierować się do wejścia A3 zlokalizowanego naprzeciwko głównego wjazdu. Dojście ułatwi specjalne oznakowanie, kierujące do miejsca szczepień. Przed wejściem do punktu każdemu pacjentowi zostanie zmierzona temperatura, a po zakończeniu szczepienia pacjenci będą przez 15 minut czekać na wyjście pod opieką ratownika medycznego w specjalnie przygotowanym miejscu. Zarejestrować się na szczepienie w Ergo Arenie można przez: 

  • całodobową, bezpłatną infolinię 989 
  • specjalną stronę internetową
  • bezpośrednią rejestrację do punktu szczepień w Ergo Arenie  tel. 58 763 40 97 i 603262 205. 

 

W związku z trwającym zagrożeniem epidemiologicznym niemożliwe jest zgłaszanie się osobiste do punktów szczepień w celu rejestracji.

 

Osoby udające się na szczepienie samochodem mogą skorzystać z bezpłatnego parkingu przy hali, mieszczącego 700 miejsc. Pozostałe osoby mogą dotrzeć do Ergo Areny środkami komunikacji miejskiej - SKM, tramwajem, autobusem i trolejbusem. 

Osobom o ograniczonej mobilności dedykowany jest podjazd od strony ulicu Łokietka (Sopot), wjazd przy boisku do koszykówki.    

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska