• Start
 • Wiadomości
 • Kolejne luzowanie obostrzeń. Otwarte siłownie, baseny, gastronomia. Uczniowie wracają do szkół

Kolejne luzowanie obostrzeń. Otwarte siłownie, baseny, gastronomia. Uczniowie wracają do szkół

Od piątku, 28 maja 2021 roku swoje wnętrza otwierają bary, restauracje i puby. Więcej osób może uczestniczyć w imprezach sportowych na świeżym powietrzu, ruszają też siłownie, kluby fitness i baseny. Dzień później, od soboty 29 maja, szkoły przygotują się na powrót uczniów do nauki stacjonarnej. 
( Publikacja: 28.05.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wnętrze kawiarni, bar, mężczyzna pije piwo
Na wizytę w restauracji, kawiarni czy pubie czekaliśmy kilka miesięcy, od 15 maja 2021 roku możemy już korzystać z restauracyjnych ogródków, od piątku 28 maja - wchodzimy do środka
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl


Z tygodnia na tydzień spada liczba zakażeń COVID-19 i osób przebywających w szpitalach. Ta sytuacja pozwala na powolne odmrażanie gospodarki i powrót do normalności. Rząd pod koniec kwietnia 2021 roku przedstawili harmonogram łagodzenia obostrzeń. Możemy już nocować w hotelach (przy 50 proc. obłożeniu), iść na zakupy do galerii czy odwiedzić muzeum. Od 15 maja zaczęły działać restauracyjne ogródki. Od dziś 28 maja w życie wchodzą kolejne zmiany w luzowaniu obostrzeń. 

Luzowanie obostrzeń m.in. w gastronomii wynika z rozporządzenia Rady Ministrów  zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, które weszło w życie 15 maja br.

 

Jakie zmiany w obostrzeniach wchodzą od 28 maja 2021 (piątek)

Gastronomia wewnętrzna – w lokalu

 • maks. 50 proc. obłożenia
 • dystans między stolikami (zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba że między nimi znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika).

Imprezy okolicznościowe w lokalu (m.in. wesela i komunie)

 • maks. 50 osób (Ważne! Do limitu nie wliczają się osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19)

 

Basen, nogi nurkujących dzieci w płetwach
Na baseny wchodzimy od piątku 28 maja - obiekty mają zachować 50 proc. obłożenie, także na widowni
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Sport – kryte obiekty sportowe, baseny

 • dla wszystkich
 • 50 proc. obłożenia obiektu (dot. również publiczności, zajęte co drugie miejsce na widowni)

Sport – zajęcia i wydarzenia sportowe poza obiektami sportowymi

 • limit do 250 osób

Sport – siłownie, kluby fitness, solaria

 • limit 1 osoba na 15m2
 • reżim sanitarny

 

29 maja 2021 (sobota)

Edukacja – szkoły podstawowe i średnie

 • stacjonarnie wszyscy uczniowie
 • reżim sanitarny: wietrzenie sal na przerwach, dezynfekcja placówek w weekendy


Jakie obostrzenia zostały już złagodzone?

Sytuacja epidemiczna w kraju pozwoliła na odejście od regionalizacji. W całej Polsce obowiązują jednolite zasady bezpieczeństwa. Możemy korzystać z obiektów sportowych na świeżym powietrzu przy zachowaniu limitu 50 osób. Obiekty kryte są dostępne dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży przy maksymalnie 50 proc. obłożeniu.

W reżimie sanitarnym otworzyły się galerie sztuki i muzea, z limitem 1 osoby na 15 m2. Klienci wrócili do galerii handlowych i sklepów budowlanych, a goście mogą skorzystać z usług hoteli (przy 50 proc. obłożeniu, bez otwartej strefy restauracyjnej, wellness&spa). Można również zorganizować spotkania lub uroczystości na zewnątrz dla 25 osób. Do limitu osób w imprezach okolicznościowych nie wliczają się osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19