Klub Żak nie zwalnia tempa. Co oferuje do końca roku w programie?

Klub ŻAK to jakościowe filmy, teatr, muzyka i sztuki piękne. Do końca grudnia publiczność m.in. posłucha sztuki noblisty Jona Fossego, wybitny tancerz Janusz Orlik zatańczy Góreckiego, a trójmiejscy tancerze - Lema, odbędą się koncerty zespołów Tomasz Chyła Quintet, Babadag i sneaky jesus.
17.11.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
vika
"Vika" - film dokumentalny
fot. mat. dystrybutora

Narracje 2023. Nowa edycja festiwalu odbędzie się dzisiaj i w sobotę, na Oruni

KINO - Vika, Luc Besson, filmy dla dzieci 

- Układając program Kina Żak, zawsze mamy na uwadze różnorodność gustów i potrzeb, wszak popularność portali streamingowych też nie wzięła się znikąd – przekonuje Natalia Jałmużna, kuratorka kina Żak, zachęcając do odwiedzin w klubie. 

Kuratorka poleca szczególnie cztery grudniowe premiery. Jest wśród nich dokument pt. “Vika!” o popularnej 84-letniej DJ-ce, która „celebruje życie do samego końca”, dwa intrygujące dramaty i kino akcji samego Luca Bessona. 

Pierwszy z nich - „Światłonoc” pojawił się w tym roku w Konkursie Głównym 6. Octopus Film Festival i był jednym z najlepiej ocenianych. Czesko-słowacka produkcja zachwyci szczególnie wielbicieli podszytych grozą dzieł Jagody Szelc czy Roberta Eggersa. 

- Nie zabraknie też kina zaangażowanego, chociażby w postaci „Niedźwiedzie nie istnieją”, w którym prześladowany przez reżim Ebrahima Raisiego reżyser, Jafar Panahi, przeplata fikcyjny wątek planu zdjęciowego z wątkiem faktycznie ciążącego na nim aresztu i zakazu wykonywania zawodu - dodaje Natalia Jałmużna. - Zaś na spragnionych wielkoformatowego, podszytego akcją kina czekają seanse „Dogmana”, najnowszej produkcji Luca Bessona, twórcy tak pamiętnych dzieł jak „Leon zawodowiec”, „Piąty element” czy „Wielki błękit”. 

W sobotnie przedpołudnia kino zaprasza też młodszych widzów. W ramach Seansu przyjaznego sensorycznie kuratorka proponuje pełną emocji animację o pozornie niemożliwej przyjaźni między małą muszką i dużym niedźwiedziem - „Ernest i celestyna - misja muzyka” (9 grudnia, godz. 11). Tydzień później (16 grudnia, godz. 11) zaprasza na spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Bajkowego. Rozmowę poprzedzi projekcja filmu pt. „Mama Muu na gwiazdkę”. To kolejna część przygód Mamy Mu, która znana jest z tego, że wpada na coraz bardziej szalone pomysły. A tym razem zamarzył jej się udział w musicalu.

Bilety do Kina Żak kosztują: 20 zł, ale klub oferuje też wiele promocji:

  • 18 zł – zniżka na Kartę Do Kultury, 
  • 16 zł – ulgowy dla studentów, uczniów, seniorów, 
  • 10 zł - Karta Dużej Rodziny, 
  • 16 zł – Kino Dzieci, 
  • TANIE KINO: 12 zł - Poniedziałki dla Wszystkich, Seniorskie Środy, Studenckie Piątki.

Warto też pamiętać, że goście kina mają zawsze zniżkę w żakowej kawiarni na kawę i muffinkę. 

Dwie młode kobiety stoją na scenie, mają wyciągnięte przed siebie ramiona
"Drganie jednej struny", zatańczą Katarzyna Chmielewska, Magdalena Reiter i Jakub Truszkowski
fot. Marta Ankiersztejn

15. Gdański Festiwal Tańca. Zatańczyć Lema i Góreckiego 

Do końca roku zobaczymy dwa spektakle, które w narracji poszukują związków tańca z muzyką i literaturą. 

W niedzielę 19 listopada (godz. 19) taneczną interpretację III Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego, przedstawili wybitny polski tancerz Janusz Orlik. A miesiąc później na Scenie Suwnicowej, w spektaklu „Drganie jednej struny”, wystąpi trójka choreografów i tancerzy wywodzących się z gdańskiego środowiska tanecznego: Katarzyna Chmielewska, Magdalena Reiter (na co dzień działa w Słowieni) i Jakub Truszkowski. 

Janusz Orlik - III Symfonia (fot. Piotr Jaruga) 05
Janusz Orlik zatańczy III Symfonię Góreckiego
fot. Piotr Jaruga

W hipnotyzującym „Drganiu jednej struny” (niedziela, 17 grudnia, godz. 19) artyści na język tańca przełożą wątki zawarte w powieści „Solaris” Stanisława Lema. Zajmą się w spektaklu jednym z podstawowych motywów twórczości pisarza - próbą kontaktu z Innym. 

- Akcja spektaklu przenosi widzów w przestrzeń, w której granice pomiędzy rzeczywistością fizyczną i wirtualną przestają być dostrzegalne – opowiada Ewa Chudecka, kierowniczka działu programowego. 

Po spektaklach odbędą się „wieczorne rozmowy” z artystami, które poprowadzi dr Anna Jazgarska, literaturoznawczyni, krytyczka teatralna i redaktorka portalu teatralny.pl.

Bilety na spektakle GFT kosztują: 45 zł, 25 zł – karta do kultury, bilet ulgowy, karta tancerza.

BABADAG  mat prasowe (1)
Babadag powstał w 2010 roku z inicjatywy wokalistki Oli Bilińskiej. Zespół gra muzykę „organiczną“ – wypływającą z ciała, nawiązującą do brzmień i rytmów pierwotnych, często rytualistycznych
fot. mat. prasowe

Koncerty zespołów Tomasz Chyła Quintet, BABADAG i sneaky jesus

Tradycyjnie w listopadzie w Żaku odbywa się wręczenie Nagród Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury, a gali towarzyszy koncert trójmiejskich muzyków. W tym roku, 24 listopada o godz. 20.30, Tomasz Chyła Quintet zaprezentuje premierowo album „Music We Like To Dance To”. Quintet zagra w składzie: Tomasz Chyła – skrzypce, Emil Miszk – trąbka, Krzysztof Hadrych – gitara, Konrad Żołnierek – kontrabas, Sławek Koryzno – perkusja. 

Bilety na koncert Tomasz Chyła Quintet kosztują: 20 zł – ulgowe, 35 zł –  zniżka na Kartę do Kultury, 40 zł.

8 grudnia (godz. 20) klub zaprasza na premierowy koncert BABADAG. Kierująca zespołem Ola Bilińska znów sięga po tradycję. Tym razem utwory osnute są wokół melodii z Suwalszczyzny i Wileńszczyzny - regionów przeplatających się od wieków się dwóch kultur: polskiej i litewskiej. 

- Podobnie przeplatają się w muzyce BABADAG polskie ballady i litewskie kanony, języki polski i litewski oraz brzmienia ludowych i współczesnych, akustycznych i elektronicznych instrumentów – zapowiada Ola Bilińska. 

Zespół wystąpi w Żaku w składzie Ola Bilińska - głos, elektronika, Dominyka Kriščiūnaitė - głos, flet poprzeczny, Raminta Kriščiūnaitė – głos, Lauksmina Kriščiūnaitė-Plikšnienė - głos, kankles, Igor Nikiforow - gitara, klawisze, Sebastian Witkowski - klawisze, bas, Paweł Szpura – perkusja. 

Bilety na koncert BABADAG kosztują: 30 zł – ulgowe, 55 zł – super zniżka na Kartę do Kultury, 60 zł.

Dzień później, 9 grudnia (g.20) na scenie Klubu Żak pojawi się wrocławski kwartet sneaky jesus, który zagra materiał z albumu "For Chaching Taphed". Zespół nawiązuje na płycie do PRL-owskiej muzyki filmowej, ethio-jazzu, jazzu spirytualnego, hardcore'u i przede wszystkim dźwięków Wrocławia. Ideę takiego łączenia stylów muzycy nazywają “polskim nu-jointem”, ale można nazwać to też “nową muzyką miejską.” Kwartet tworzą: saksofonistka Matylda Gerber, gitarzysta Maciej Forreiter, basista Beniamin Łasiewicki oraz perkusista Filip Baczyński. 

Bilety na koncert kosztują: 25 zł – ulgowe, 40 zł – super zniżka na Kartę do Kultury, 45 zł.

Iwona Budner (z lewej) i Natalia Krystowska, fot. Bartek Barczyk.JPG
Aktorki Iwonę Budner (z lewej) i Natalię Krystowską usłyszymy w czytaniu performatywnym irlandzkiej sztuki „Padało” Endy Walsha. Czytanie reżyseruje Anna Gryszkówna
fot. Bartek Barczyk

TEATR. Czytając nie tylko noblistę

W poniedziałek, 27 listopada (godz. 19) czeka widzów PC Dramy czytanie performatywne irlandzkiej sztuki „Padało” Endy Walsha. Urodzony w Dublinie autor, jest jednym z najpopularniejszych dramatopisarzy europejskich. Czytanie wyreżyseruje Anna Gryszkówna, reżyserka i aktorka Teatru Narodowego w Warszawie, a wystąpią Iwona Budner ze Starego Teatru w Krakowie oraz Natalia Krystowska. 

Bohaterką sztuki jest Liza, która ucieka z przemocowego domu do ośrodka dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Spotka tam starszą od siebie Lizę. Kobiety połączy niezwykłą wieź, odkryją fizyczne podobieństwo, by z czasem dojść do wniosku, że są być może tą samą osobą, tylko na odmiennym etapie życia. 

Projekt PC Dramy zakończy się w tym roku spotkaniem z tekstem noblisty. W poniedziałek, 18 grudnia (g.19) kurator Mirek Baran zaprosi widzów na czytanie dramatu Jona Fossego, tegorocznego laureata Nagrody Nobla. Akademia Szwedzka doceniła Norwega za „nowatorskie sztuki i prozę, które dają wyraz niewysłowionemu”. 

Żak wystawi kameralny dramat pt. „Matka i dziecko”. Kobietę odwiedza dorosły syn. Matka po porodzie wyjechała do Oslo i robi karierę w administracji. Chłopak był wychowywany przez dziadków. Od lat nie utrzymują ze sobą kontaktu. Matka jest zakłopotana wizytą. A Chłopak odwiedził ją w jednym celu: by zadać pytanie, czy – gdyby dostała zgodę lekarzy, której jej odmówiono – to usunęłaby ciążę.

Czytanie wyreżyseruje – po raz pierwszy w Żaku – Jacek Bała, związany z Teatrem Miejskim w Gdyni aktor, reżyser i  dramatopisarz. A na scenie zobaczymy Dorotę Lulkę i Piotra Michalskiego, aktorów Teatru Miejskiego w Gdyni. 

Bilety na PC Dramę kosztują: 30 zł, 25 zł – zniżka na Kartę Do Kultury, 20 zł – ulgowy.

Adam Stępień 3 - kopia
Obraz Adama Stępnia. Wernisaż wystawy w Galerii Żak odbędzie się 7 grudnia
fot. Adam Stępień

Wystawa. Adam Stępień / A Perfect Day for Bananafish

7 grudnia (godz. 19) w Galerii ŻAK, na I piętrze budynku klubu, odbędzie się wernisaż wystawy absolwenta gdańskiej ASP, Adama Stępnia. Wystawa nowi tytuł „A Perfect Day for Bananafish”. 

- Adam Stępień buduje malarstwo abstrakcyjne w taki sposób, by nie łączyło się ono z rzeczywistością czy inną sztuką będącą wizualnie dostępną w mediach nas otaczających - pisze o wystawie kuratorka Galerii Żak Agata Nowosielska. - W spektaklu współczesności, w karnawale art worldu, nacechowanego płynnością obrazów, gdzie króluje korowód coraz to nowych bodźców, wydaje się być malarstwo Adama Stępnia ciekawym spojrzeniem, rodzajem analitycznej próby i testowania swoich granic w tej ekscentrycznej, kapryśnej i nierzadko hermetycznej dziedzinie sztuk wizualnych.

Wystawę można podziwiać do 30 grudnia 2023. Wstęp wolny.

Więcej informacji na stronie Klubu Żak oraz w mediach społecznościowych klubu.

Klub Żak, Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197, kasa@klubzak.com.pl; Tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 – w.117.