• Start
  • Wiadomości
  • Kierunek Lwów i Równe. Konwój czterech tirów z pomocą w drodze z Gdańska do Ukrainy

Kierunek Lwów i Równe. Konwój czterech tirów z pomocą w drodze z Gdańska do Ukrainy

Z pomocą z Gdańska na Ukrainę wyjechało już w sumie 13 tirów, na których się znajdowało 416 palet darów i pomocy humanitarnej. 18 marca z siedziby Gdańskich Usług Komunalnych wyruszył kolejny konwój, którego załadunek wesprze mieszkańców i żołnierzy we Lwowie i miejscowości Równe.
18.03.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Załadunek darów dla mieszkańców Ukrainy
Załadunek darów dla mieszkańców Ukrainy
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 


- Niemal codziennie z różnych miejsc w naszym mieście wyjeżdżają tiry z pomocą humanitarną. Dzisiaj do nich dołączają kolejne, pełne najbardziej potrzebnego sprzętu medycznego, ale także podstawowych leków. Dzięki wizycie we Lwowie wiemy jeszcze lepiej, jakie są potrzeby, gdzie nasza pomoc trafia i jak jeszcze lepiej ją organizować - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Zbiórki darów wciąż trwają. Na stronie ukraina.gdanskpomaga.pl na bieżąco aktualizowana jest lista najpotrzebniejszych produktów. Najbardziej potrzebna jest żywność z długim terminem ważności i środki higieniczne. Głównym punktem zbiórki w Gdańsku jest Polsat Plus Arena Gdańsk. Działa tam także punkt, gdzie bez płacenia Ukrainki i Ukraińcy mogą poszukać dla siebie odzieży i kosmetyków – z tej możliwości do dzisiaj skorzystało już ponad 3 000 osób.

 

Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i Oleksandr Plodystyi, konsul generalny Ukrainy w Gdańsku
Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i Oleksandr Plodystyi, konsul generalny Ukrainy w Gdańsku
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Dramatyczna sytuacja w Ukrainie

Atak Rosji na Ukrainę trwa już czwarty tydzień, o trudnej sytuacji mieszkańców okupowanego kraju, ale także o wdzięczności za pomoc potrzebującym mówił Oleksandr Plodystyi, konsul generalny Ukrainy w Gdańsku.

- Ukraina bardzo potrzebuje pomocy i ta pomoc, wysyłana m.in. z Gdańska, jedzie ratować życie. W tirach są między innymi opatrunki, dla ukraińskich żołnierzy, którzy bronią swojego kraju i cywilnych mieszkańców przed rosyjskim okupantem. Sytuacja jest dramatyczna. Dramat przechodzą też uchodźcy, którzy opuścili swój kraj, żeby ratować swoje rodziny i dzieci. Dziękuję wszystkim, którzy pomagają i wspierają te osoby. Ta pomoc potrzebna jest nieustannie – mówił konsul Oleksandr Plodystyi.

 

Tir już gotowy do drogi
Tir już gotowy do drogi
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Nie bądź obojętny

18 marca pomoc do Ukrainy wyruszyła z Gdańska z siedziby Gdańskich Usług Komunalnych. W transporcie znalazły się m.in. środku medyczne, które przekazała firma Affordable Medicines Europe. Konwój 4 tirów, na których znalazło się 128 palet, trafi do Lwowa i miejscowości Równe.

- Dzięki współpracy ludzi dobrej woli możliwe jest przekazanie środków pomocowych, które będą ratowały życie. Mamy nadzieję, że różnego rodzaju materiały, od prostych chusteczek higienicznych po skomplikowane urządzanie, jak torby do resuscytacji, pomogą tym, którzy dzisiaj są w potrzebie. Żołnierzom, którzy walczą o swój kraj i tysiącom wewnętrznych uchodźców, którzy dzisiaj walczą na froncie lub uciekają przed rosyjskimi bombami. mówił Bartosz Piotrusiewicz, prezes spółki Gdańskie Usługi Komunalne.

PESEL dla obywateli Ukrainy

Od kilku dni w Gdańsku obywatele Ukrainy mogą uzyskiwać także numery PESEL. Dotychczas z tych usług skorzystało już 6451 osób, w tym 454 ma już nadany PESEL, a reszta zainteresowanych ma wypełnione wnioski i jest umówiona na wizytę. Wnioski można składać w dwóch punktach - Gdańskim Centrum Świadczeń przy ul. Kartuskiej 32/34 oraz w Zespole Obsługi Mieszkańców nr 4 przy ul. Wilanowskiej 2.