• Start
  • Wiadomości
  • Kierowco! Dziś, 22 września, jeździsz za darmo… komunikacją miejską

Kierowco! Dziś, 22 września, jeździsz za darmo… komunikacją miejską

Wystarczy okazanie ważnego dowodu rejestracyjnego swojego auta, by w czwartek, 22 września, skorzystać z bezpłatnych przejazdów autobusami, tramwajami oraz pociągami SKM. Gdańsk świętuje Europejski Dzień bez Samochodu. To doskonała okazja, by zostawić auto pod domem i przekonać się do alternatywnego sposobu poruszania się po mieście.
21.09.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

PESA Jazz Duo jeździ po torach Gdańska od blisko dwóch lat - kokardy raczej nie będzie, ale i tak warto przypomnieć sobie jak to jest - jeździć tramwajem

Dzień bez Samochodu wieńczy obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, którego celem jest promocja alternatywnych dla samochodu środków transportu w mieście, szczególnie poruszania się pieszo, jazdy na rowerze i korzystania z komunikacji. Tradycyjnie już w Dniu bez Samochodu (22 września) każdy właściciel lub współwłaściciel samochodu osobowego, legitymujący się ważnym dowodem rejestracyjnym, skorzystać może z bezpłatnych przejazdów autobusami, tramwajami oraz pociągami SKM (w tym na linii PKM) na obszarze Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej (czyli od Tczewa po Wejherowo).

Tego dnia warto przełamać codzienną rutynę i skorzystać z komunikacji miejskiej, tym bardziej że Gdańsk może pochwalić się jedną z najbardziej przyjaznych pasażerom i środowisku flot autobusowych i tramwajowych w Polsce.

Mniejsza emisja zanieczyszczeń i mniejsze spalanie paliwa, do tego większe oszczędności i krótszy czas dojazdu bez nerwowego stania w korkach – to tylko niektóre zalety korzystania z komunikacji miejskiej. – Nasza flota autobusowa jest w 100 proc. niskopodłogowa i niemal w całości klimatyzowana. Intensywnie inwestujemy również w tabor tramwajowy. Obecnie możemy się pochwalić najwyższym w Polsce udziałem pojazdów niskopodłogowych i z częścią niskopodłogową. Na tym jednak nie poprzestajemy. Chcemy być pierwszym miastem w Polsce, które ma 100 proc. taboru autobusowego i tramwajowego z niską podłogą – mówi zastępca prezydenta Gdańska ds.polityki komunalnej Piotr Grzelak.

W najbliższych latach flota ZKM w Gdańsku wzbogaci się o nowe pojazdy. Jeszcze w tym roku planowane jest ogłoszenie przetargu na nowe tramwaje. Plany zakupowe Gdańska to także nowe autobusy. Gdańsk zamierza kupić w sumie 69 fabrycznie nowych autobusów. Pierwsze z nich jeszcze w tym roku przyjadą do Gdańska. Będą to jak do tej pory pojazdy niskopodłogowe, wyposażone w klimatyzację oraz spełniające najnowsze normy emisji spalin Euro 6.

czytaj także:

Nowe autobusy i tramwaje na ulicach miasta - już wkrótce

W tramwaju z Zomkowskim - jeździsz tak jak on zaplanuje