• Start
  • Wiadomości
  • Pierwszy numer gdańskiego przewodnika kulturalnego "teraz!"

"teraz!" - pierwszy numer gdańskiego przewodnika kulturalnego już dostępny

Wygodny format, przejrzyste kalendarium, inspirujące rozmowy z twórcami i artystami oraz pasjonujące wydarzenia najbliższych dwóch miesięcy. 44-stronicowy magazyn „teraz!” jest już dostępny. To przewodnik kulturalny, który powstał w odpowiedzi na potrzeby mieszkańców. Tych chcących poszerzyć świat kultury, który już znają, tych, którzy go tworzą, jak i tych, którzy dopiero zaczynają z nim swoją przygodę. Magazyn można znaleźć w wielu miejscach na mapie naszego miasta oraz online na stronie teraz.gdansk.pl. Jest też Facebooku i Instagramie.
23.09.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
periodyk z tytułem trzymany na tle zabytkowych kamienic
Pierwszy numer "teraz!" - Gdańskiego Przewodnika Kulturalnego
mat. UMG

Pierwszy numer "teraz!"

- Cieszę się, że możemy oddać w ręce czytelników pierwszy numer „teraz!”. Naszą ambicją jest docieranie z informacją kulturalną szeroko, by wskazywać mieszkańcom Gdańska, jak różnorodna jest oferta wydarzeń kulturalnych w mieście i zachęcać do uczestniczenia w nich. Żeby uczestniczyć, trzeba przede wszystkim wiedzieć. Wierzę, że zebranie wielu informacji w jednym magazynie ułatwi gdańszczanom nawigowanie po ofercie kulturalnej. Wydaniem „teraz!” odpowiadamy na tę potrzebę, ale też ułatwiamy artystom, animatorom kultury i instytucjom promowanie wydarzeń. Ponadto magazyn będzie nie tylko dwumiesięcznym kalendarium, ale też nową przestrzenią pisania o kulturze – miejscem wymiany myśli – mówi Barbara Frydrych, dyrektorka Biura Kultury Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Wodowanie Kunsztu Wodnego, nowej siedziby IKM. Co jeszcze w weekend? PROGRAM 

"teraz!" o Kunszcie Wodnym

W pierwszym numerze nowego dwumiesięcznika prezentowany jest nowo otwarty Kunszt Wodny wraz z programem jego otwarcia. Jest tam rozmowa z dyrektorem Adamem Orzechowskim o inauguracji nowego sezonu teatralnego i zakończeniu remontu sceny głównej Teatru Wybrzeże i Arturem Liebhartem o programie filmowym festiwalu All About Freedom.

noc, nowoczesna bryła budynku z dużymi szybami podświetlona na czerwono w tle wieże starej cześci miast
Kunszt Wodny - nowa siedziba IKM podczas nocy otwarcia 22 września
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Jest też zapowiedź festiwali, takich jak Jazz Jantar i ORGANy PLUS+, opis wystaw, które można zobaczyć w instytucjach kultury oraz kalendarium wydarzeń, które zostało wygodnie podzielone na dziedziny, takie jak literatura, muzyka, sztuki wizualne, teatr i wydarzenia programu Edukacja do Kultury Gdańsk. Nie zabrakło także specjalnie wydzielonej strefy wydarzeń dla najmłodszych odbiorców.

Pierwsze po remoncie kapitalnym zdjęcia wnętrz Teatru Wybrzeże! Otwarcie już wkrótce

Czytając magazyn, będzie można poznać artystów, twórców i pasjonatów, którzy swoją pracą tworzą kulturalny krajobraz Gdańska. Autorzy zapraszają do odkrywania wszystkich niezwykłych kulturalnych skarbów Gdańska. To będzie niezapomniana podróż przez świat sztuki i wyobraźni, która zaczyna się właśnie teraz!

"teraz!" Kto za tym stoi?

Magazyn powstał z inicjatywy pracowników Biura Kultury Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Redaktorką naczelną „teraz!” Jest Aleksandra Trzaska, dziennikarka, historyczka sztuki, agentka koncertowa, producentka muzyczna, która współpracuje z muzykami sceny impro i free jazzu w Europie i USA. Za skład graficzny odpowiada Ania Witkowska, artystka wizualna, graficzka, okazjonalna kuratorka, współtworząca kolektywy.

Wydawcą magazynu jest Oficyna Gdańska, której publikacje w większości poświęcone są historii naszego miasta i żyjących w nim mieszkańców. Wydawane książki budzą poczucie dumy gdańszczanek i gdańszczan z tego, w jak wyjątkowym mieście mieszkają. Wydawnictwo Oficyna Gdańska stara się przez swoje publikacje kształtować lokalną tożsamość, tworzyć wspólnotę czytelników chcących pogłębiać swoją wiedzę o własnym mieście.

Znajdź "teraz!" w mediach społecznościowych

„teraz!” ma swoją odsłonę także w mediach społecznościowych. Na Facebooku i Instagramie nie tylko na bieżąco będziemy przypominać o nadchodzących wydarzeniach, ale też uzupełniać informacje i dodawać zapowiedzi, które ze względu na kalendarz wydawniczy nie znalazły się w papierowej wersji informatora.

teraz! - Gdański Przewodnik Kulturalny - www
teraz! na Facebooku
teraz! Na Instagramie

Papierową wersję gdańskiego przewodnika kulturalnego będzie można znaleźć m.in. w instytucjach kultury, bibliotekach, wybranych księgarniach, klubach, domach sąsiedzkich, rektoratach szkół artystycznych oraz w punktach informacji turystycznej Gdańska

TV

Ostatni dzień 44. Zjazdu Nowej Hanzy w Gdańsku