• Start
  • Wiadomości
  • KORONAWIRUS. Od soboty w 19 powiatach w Polsce nowe obostrzenia

KORONAWIRUS. Od soboty w 19 powiatach w Polsce nowe obostrzenia

Minister Łukasz Szumowski podczas konferencji Ministerstwa Zdrowia przedstawił nowe działania wdrażane w ramach walki z epidemią koronawirusa. Szczególne obostrzenia dotyczyć będą 19 powiatów w Polsce. 9 z nich zostało oznaczonych czerwonym kolorem - tu noszenie maseczek będzie obowiązkowe w każdej przestrzeni publicznej.
( 06.08.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Minister Zdrowia Łukasz Szumowski podczas konferencji w czwartek, 6 sierpnia: Apeluję do wszystkich Polaków o przestrzeganie reżimu sanitarnego, zachowanie dystansu społecznego i zasłanianie ust i nosa, aby uniknąć zwiększenia obostrzeń
Minister Zdrowia Łukasz Szumowski podczas konferencji w czwartek, 6 sierpnia: " Apeluję do wszystkich Polaków o przestrzeganie reżimu sanitarnego, zachowanie dystansu społecznego i zasłanianie ust i nosa, aby uniknąć zwiększenia obostrzeń"
źródło: Facebook Ministerstwo Zdrowia

 

Koronawirus. Minister Zdrowia zapowiada kontrole noszenia maseczek i „mieszaną edukację”

 

- Zidentyfikowaliśmy 19 powiatów, w których wzrosły liczby zakażonych osób. W związku z tym wprowadzamy w tych powiatach dwa rodzaje obostrzeń. W tzw. powiatach czerwonych (9 powiatów) będzie obowiązek noszenia maseczek wszędzie w przestrzeni publicznej. Apeluję do wszystkich Polaków o przestrzeganie reżimu sanitarnego, zachowanie dystansu społecznego i zasłanianie ust i nosa, aby uniknąć zwiększenia obostrzeń - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas konferencji, która odbyła się w czwartek, 6 sierpnia.

Działania podyktowane są statystykami - to w tych powiatach występuje najwięcej nowych zarażeń koronawirusem. 9 powiatów oznaczonych przez ministerstwo zdrowia kolorem czerwonym znajduje się w województwie wielkopolskim, małopolskim, łódzkim, śląskim i podkarpackim. To powiaty: ostrzeszowski, nowosądecki, Nowy Sącz, wieluński, pszczyński, Ruda Śląska, rybnicki, Rybnik i powiat wodzisławski.

Żółtym kolorem, informującym o nieco mniejszym niebezpieczeństwie zarażenia i łagodniejszym rygorom, oznaczono 10 kolejnych powiatów, w pięciu wymienionych województwach i dodatkowo w województwie świętokrzyskim. To powiaty: wieruszowski, Jastrzębie Zdrój, jarosławski, Żory, kępiński, przemyski, cieszyński, pińczowski, oświęcimski i Przemyśl.

 

Czwartek: kolejny rekord epidemii - w kraju 726 nowych zakażeń koronawirusem, na Pomorzu 29

 

Mapa powiatów, w których od soboty, 8 sierpnia, będą obowiązywać nowe obostrzenia
Mapa powiatów, w których od soboty, 8 sierpnia, będą obowiązywać nowe obostrzenia
gov.pl

 

- Wszędzie tam chcemy wprowadzić pewne obostrzenia i rygory, w powiatach, które mają nieco mniej zakażeń, te rygory będą w mniejszym zakresie - ogłosił Łukasz Szumowski. - W tak zwanej czerwonej strefie wydany zostanie obowiązek noszenia maseczek we wszystkich miejscach publicznych. W pozostałych dziesięciu powiatach restrykcje będą łagodniejsze.

Nowe ograniczenia dotyczyć będą wesel i uroczystości rodzinnych - zmniejszona zostanie liczba osób, które mogą w nich uczestniczyć. W strefie czerwonej będzie to do 50 osób, a w żółtej - do maksymalnie 100 osób. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, wprowadzony zostaje też obowiązek rejestracji wesel.

Ponadto w strefie czerwonej w środkach komunikacji miejskiej dostępnych będzie połowa miejsc, obowiązywać będzie także zakaz organizacji targów, wydarzeń kulturalnych, zamknięte będą siłownie, kina i sanatoria, a wydarzenia sportowe odbywać się będą bez udziału kibiców.

Minister zdrowia zaapelował też o przestrzeganie nadal obowiązujących w całym kraju zaleceń - mowa o zachowaniu odstępów co najmniej 1,5 m od innych osób i noszeniu maseczek zasłaniających ust i nos w miejscach publicznych, takich jak na przykład sklepy czy komunikacja miejska.

Rozporządzenie ws. nowych obostrzeń ma wejść w życie w sobotę, 8 sierpnia.

Ministerstwo Zdrowia podało też aktualne statystyki dotyczące epidemii. Liczba potwierdzonych przypadków osób zakażonych koronawirusem od początku epidemii wynosi obecnie (stan na czwartek rano) 49 tys. 515. Zmarło 1774 osób.