• Start
  • Wiadomości
  • Ruszył konkurs Gdański Eko Dom! W puli 6 hulajnóg elektrycznych i wiele innych nagród!

Ruszył konkurs Gdański Eko Dom! W puli 6 hulajnóg elektrycznych i wiele innych nagród!

Gdańsk podejmuje nową inicjatywę, która ma zachęcać mieszkańców do jak najbardziej świadomych i odpowiedzialnych działań ekologicznych w codziennym życiu. „Gdański Eko Dom” to konkurs, który nagrodzi wzorcowe postawy oraz najlepiej zorganizowane gospodarstwa domowe w tym aspekcie. Pochwal się filmem lub zdjęciami i pokaż nam swoje dobre, ekologiczne nawyki. Im więcej tym lepiej! Im bardziej nieoczywiste tym lepiej! Wygraj atrakcyjne nagrody.  
08.10.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Konkursowy baner
Konkursowy baner
UMG

 

Jak zorganizowałeś segregowanie odpadów w domu? Jak wyglądają Twoje zakupy? Jaki jest Twój pomysł by nie marnować w mieszkaniu wody czy żywności? Czy współdzielisz się przedmiotami użytkowymi z sąsiadami? Jednym zdaniem: jeśli jesteś pozytywnym ekomaniakiem i wciągnąłeś w to swoich bliskich – to jest konkurs dla Ciebie! Zadaniem uczestników jest nagranie krótkiego filmiku lub zaprezentowanie serii zdjęć z opisem, by pokazać jak najwięcej dowodów lub przykładów na własne domowe działania na rzecz środowiska i zrównoważonego rozwoju. Zgłoszenia będą przyjmowane do 16 listopada br. Do wygrania jest 6 hulajnóg elektrycznych i cenne zestawy „zero waste’owych” produktów. Intencją jest by jak najwięcej osób docenić. Dlatego oprócz 5 miejsc finałowych, dla których wartość wszystkich nagród wynosi około 15 000 zł, przewidziane jest także wyróżnienie dodatkowych prac.

 

Plakat promujący konkurs
Plakat promujący konkurs
UMG

 

- Inicjatywa nosi nazwę „Gdański Eko Dom”, gdyż to właśnie w najbliższym otoczeniu wprowadzamy najwięcej dobrych nawyków, a każde nasze działanie wywodzi się z domu i do niego wraca – niezależnie od tego czy wykonujemy codzienne obowiązki, odpoczywamy, szykujemy się do wyjścia. Zapraszamy zatem wszystkie rodziny, pary oraz singli do pochwalenia się ekodziałaniami, które wdrażają w gospodarstwie domowym czy też na styku z nim, np. wracając pracy, na zakupach czy też w czasie wolnym – mówi Piotr Kryszewski, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego, który organizuje ten konkurs. Materiały uczestników mają pokazywać jak gdańszczanie dbają na co dzień - poprzez swoje decyzje i działania - o środowisko i klimat, czyli jak korzystają w praktyce z rozwiązań idei takich jak zero waste, less waste, jak walczą z konsumpcjonizmem poprzez zapobieganie powstawaniu odpadów, minimalizację i ponowne wykorzystanie konkretnych produktów, czy też już odpadów. Mile widziane będzie uczestniczenie w związanych z tematyką konkursu oddolnych inicjatywach i wspieranie czy też korzystanie z oferty podmiotów, które swoją działalność opierają na zawracaniu do obiegu wytworzonych już przedmiotów (lista jest otwarta, jako przykład można podać sklepy charytatywne lub tzw. give boxy). Drogowskazem wyjściowym ma być tzw. „odwrócona piramida” czyli hierarchia postępowania z odpadami (załącznik do regulaminu). Efektem konkursu będzie edukacja w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi, a także promocja wpływających korzystnie na stan środowiska naturalnego nawyków, zaś zwieńczeniem całości - film podsumowujący działania laureatów i pozostałych uczestników, gdzie zostaną one kompleksowo zaprezentowane.

Tak przedstawia się hierarchia postępowania z odpadami (dalsza część tekstu - poniżej):
 
Tak przedstawia się hierarchia postępowania z odpadami
UMG

 

- Gdy słyszymy zagadnienia takie jak „zero waste” czy „less waste” może nam się wydawać, że to jakieś skomplikowane mechanizmy i dalekie nam idee. Podobnie jest z pojęciem „eko” - które jest bardzo szerokie, przez co również nie do końca klarowne. Tymczasem okazuje się, że każde zapobiegnięcie powstaniu odpadów, każde rozsądne zakupy, korzystanie z przedmiotów wielorazowego użytku zamiast jednorazówek – to już jest działanie proekologiczne z zakresu gospodarki cyrkularnej. Jednym z celów konkursu jest zatem „odczarowanie” tych pojęć i zapoznanie ogółu mieszkańców z ich wyjaśnieniem, poprzez pokazywanie praktycznych rozwiązań prezentowanych przez uczestników - wyjaśnia Olga Goitowska, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej.

Link do rejestracji i regulamin znajdziecie na facebook’owym profilu Czyste Miasto Gdańsk. Przypominamy termin nadsyłania zgłoszeń upłynie 16 listopada 2021. Gorąco zapraszamy do udziału! Laureatów i najciekawsze przykłady „Eko Domów” ogłosimy w grudniu br.

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę