• Start
  • Wiadomości
  • Juwenalia Gdańskie 2018 - sześć uczelni i (przynajmniej) sześć razy więcej atrakcji

Juwenalia Gdańskie 2018 - sześć uczelni i (przynajmniej) sześć razy więcej atrakcji

Po raz pierwszy w historii wszystkie uczelnie publiczne Gdańska i Miasto połączyły siły przy organizacji studenckiego święta. Program Juwenaliów Gdańskich 2018 (24 - 27 maja) zapowiada się imponująco, choć największe “asy” nie zostały jeszcze odkryte.
( 26.04.2018 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Maria Wichowska, Paweł Piasecki i Marcin Palanis - współorganizatorzy Juwenaliów Gdańskich 2018 z samorządów studenckich podczas konferencji prasowej na Placu Zebrań Ludowych
Maria Wichowska, Paweł Piasecki i Marcin Palanis - współorganizatorzy Juwenaliów Gdańskich 2018 z samorządów studenckich podczas konferencji prasowej na Placu Zebrań Ludowych
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl
 

Inicjatywa zorganizowania wspólnej, wielkiej imprezy z okazji juwenaliów wyszła od samorządów studenckich sześciu uczelni publicznych Gdańska. Studenci namówili władze swoich uczelni do połączenia sił oraz budżetów i zwrócili się z prośbą do prezydenta Gdańska o wsparcie wydarzenia.

Udało się. W dniach 24 - 27 maja (czwartek - niedziela) Gdańsk bez wątpienia należeć będzie właśnie do studentów, z centrum wydarzeń na Placu Zebrań Ludowych - 14 godzin koncertów dla 30 tys. słuchaczy! - i na Targu Węglowym. 26 kwietnia, w przeddzień rozpoczęcia sprzedaży biletów, odbyła się konferencja prasowa, uruchomiono także stronę internetową Juwenaliów.

- Zależało nam, żeby wydarzenia były zróżnicowane. Stawiamy nie tylko na rozrywkę kulturalną i sportową, ale także na pokazanie naszych uczelni od strony tego, z czego słyną i czym zajmujemy się na nich na co dzień - mówi Marcin Palanis, koordynator projektu Juwenalia Gdańskie 2018. - W piątek i w sobotę (25 i 26 maja) na Placu Zebrań Ludowych odbędą się dwa duże koncerty. Pierwszego dnia zagra Cleo i Mesajah, drugiego Jelonek i O.S.T.R. Jak widać, garnitur artystów jest różnorodny, ale zależy nam na tym, by każdy się dobrze bawił. Wystąpią jeszcze dwa polskie zespoły “z najwyższej półki” i pięć grup zagranicznych, ale dziś jeszcze nie powiemy jakie.

Informacje na temat kolejnych wykonawców pojawiać się będą stopniowo na stronie internetowej projektu i na jego facebookowym profilu w ciągu przyszłego tygodnia.

Ceny biletów studenckich zaczynają się od 10 zł; normalnych - wydarzenie jest skierowane także dla fanów spoza studenckiej braci - kosztować będą od 40 zł. Można je będzie kupić na stronie Juwenaliów i podczas akcji sprzedażowej na uczelniach. Zasada jest prosta - im bliżej koncertów tym droższy wstęp. Uwaga! Bilet normalny dla posiadaczy Karty Mieszkańca będzie o 20 proc. tańszy.

Fanów wyścigów szpitalnych łóżek, uspokajamy - będą i w tym roku
Fanów wyścigów szpitalnych łóżek, uspokajamy - będą i w tym roku
Mateusz Ochocki/KFP

Ale koncerty to nie wszystko:

  • w czwartek 24 maja, o godz. 17, równolegle na terenie Uniwersytetu Gdańskiego i Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu, rozegrane zostaną: turnieje sportowe w czterech dyscyplinach oraz Wielki Test Wiedzy (z wiadomości ogólnych i z konkretnych dziedzin nauki). Drużyny wszystkich uczelni rywalizować będą o zwycięstwo w poszczególnych konkursach
  • w piątek 25 maja o godz. 11 na Targu Węglowym odbędzie się Studencki Piątek. Staną tu strefy uczelniane, w których prezentować będą się koła naukowe, organizacje studenckie i samorządy. Zaplanowano także tradycyjne wydarzenie GUMed - wyścig łóżek szpitalnych oraz “Bieg koni mechanicznych”. Wydarzenie rozpocznie się od eventu studentów Akademii Muzycznej “Zadyruguj nami”. Tego dnia wysłuchać będzie można finalistów trwającego już teraz przeglądu zespołów studenckich “Let`s play”. O godz. 15.30. z Targu wyruszy wielki, barwny i głośny pochód studencki na Plac Zebrań Ludowych, gdzie rozpoczną się koncerty.
  • w sobotę 26 maja, poza koncertami, które startują o godz. 15, rozegrana zostanie gra miejska (szczegóły wkrótce).
  • a w niedzielę 27 maja, od godz. 12 na Placu Zebrań Ludowych “Śniadanie na Trawie - Chillout Day” z udziałem dj`ów, z opcją relaksu na leżakach, dzień oddechu po trzech dniach szaleństwa.
Targ Węglowy jest już przyzwyczajony do studentów - Technikalia 2015
Targ Węglowy jest już przyzwyczajony do studentów - Technikalia 2015
Karol Stańczak

Paweł Piasecki, rzecznik prasowy Juwenaliów podkreśla, że wielki przemarsz studentów ma być nawiązaniem do tradycji takich pochodów w Gdańsku sprzed lat: - Łącząc siły chcemy jednocześnie przywrócić tradycję wspólnego przemarszu studentów wszystkich gdańskich uczelni przez miasto. Pierwsze takie wydarzenie miało miejsce w 1957 roku, a pierwsze wspólne juwenalia odbyły się rok później.

Maria Wichowska, przewodnicząca Samorządu Studentów Politechniki Gdańskiej dodaje: - Już w roku ubiegłym planowaliśmy zwrócić się do prezydenta Gdańska z prośbą o organizację wspólnych juwenaliów, ale za późno zaczęliśmy - przyznaje. - Nie zdawaliśmy sobie sprawy, ile to wymaga pracy i współpracy między uczelniami. Musieliśmy pogodzić wizje i tradycje charakterystyczne dla każdej ze szkół wyższych.  

- Cieszę się, że wszystkie publiczne uczelnie Gdańska łączą siły i zasoby. Miasto z oczywistych względów chce przyciągać do siebie studentów, bardzo nam zależy także na osobach z innych województw i spoza Polski.  Dlatego Gdańsk finansowo i organizacyjnie wspiera to przedsięwzięcie. Mam nadzieję, że konsorcjum uczelni, które zawiązało się z okazji Juwenaliów Gdańskich 2018, stanie się tradycją - podsumował prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

 

Sześć uczelni, które wspólnie organizują juwenalia to: Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu, Akademia Muzyczna w Gdańsku i Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku.

 

Juwenalia Gdańskie w pozostałych mediach społecznościowych

Twitter

Snapchat

Instagram