JohnnyBros Olimpia Osowa Gdańsk po raz dwunasty mistrzem Polski kobiet

W sobotę, 18 maja, w Nowym Targu rozgrywano najważniejsze mecze sezonu 2023/2024 w ekstralidze unihokeja kobiet i mężczyzn. Złoty medal - już po raz dwunasty - zdobył zespół JohnnyBros Olimpia Osowa Gdańsk, który w finale pokonał AZS AGH Kraków po serii rzutów karnych. Czwarte miejsce zajęła druga drużyna kobiet JohnnyBros Olimpia Osowa Gdańsk oraz ekipa mężczyzn.
19.05.2024
Na zdjęciu widać drużynę kobiecą świętującą zwycięstwo w hali sportowej. Zawodniczki są ubrane w czarne stroje sportowe i białe skarpety. Jedna z nich trzyma puchar, a reszta cieszy się i podnosi ręce w geście triumfu. W tle znajdują się trybuny, na których widzowie z entuzjazmem obserwują i kibicują. Niektórzy kibice mają balony w kolorach czerwonym i białym. Na plecach jednej z zawodniczek widać napis OLIMPIA OSOWA  oraz numer 13 i nazwisko  NOWACZYK .
Jest się z czego cieszyć: unihokeistki Olimpii Osowa Gdańsk po raz dwunasty mistrzyniami Polski

Trzy gdańskie zespoły walczyły o medale MP

Olimpia Osowa Gdańsk po raz kolejny zapisała się w historii polskiego unihokeja. W jednym turnieju finałowym gdański klub miał aż trzy zespoły, które walczyły w turnieju finałowym o medale mistrzostw Polski! Skończyło się na jednym krążku, tym najszlachetniejszym.

Złoto po bardzo emocjonującym i wyrównanym spotkaniu wywalczyły panie z Olimpii Osowa Gdańsk. To już dwunasty tytuł mistrza Polski kobiet

Finał z dogrywką i karnymi

W finale kobiet spotkały się dwa najlepsze zespoły sezonu zasadniczego: JohnnyBros Olimpia Osowa Gdańsk oraz beniaminek ekstraligi AZS AGH Kraków.

Wydarzenia na boisku opisuje Piotr Ludwichowski z gdańskiego klubu:

- Większego horroru nie wymyśliłby najlepszy reżyser. Olimpia Osowa I prowadziła już 2:0, żeby po dwóch tercjach przegrywać 2:3! Na domiar złego na początku trzeciej odsłony krakowianki zdobyły kolejną bramkę. Do tego miały jeszcze kilka sytuacji, żeby podwyższyć prowadzenie, ale świetnie w naszej bramce spisywała się Julia Przewłocka!
Na osiem minut przed końcem spotkania nadzieje w nasze serca wlała Martyna Grądzka, która strzeliła gola na 3:4. Gdy Kinga Stein pokonała Klaudię Jachymiak skutecznie egzekwując rzut karny emocje sięgnęły zenitu. Minutę później Hania Samson wykorzystała świetne podanie Martyny Grądzkiej i w gdańskim sektorze wybuchła euforia. W tym momencie trener Krakowa poprosił o czas dla drużyny i ściągnął bramkarkę. Zawodniczka Krakowa oddała strzał z daleka, piłka trafia w głowę Kasi Pawłowskiej i sędziowie podyktowali rzut karny… Ten z zimną krwią wykorzystała Zuzanna Krzystyniak i na niespełna dwie minuty przed końcem regulaminowego czasu gry ponownie mieliśmy remis.

Dogrywka również nie przyniosła rozstrzygnięcia i do wyłonienia mistrza Polski potrzebne były rzuty karne! Trener Paweł Ludwichowski postanowił zmienić bramkarkę i bardzo zmęczoną Julię Przewłocką zastąpiła wypoczęta Patrycja Bernacka. To okazało się strzałem w 10! Patrycja obroniła wszystkie rzuty karne zaś po stronie Olimpii trafiła Martyna Grądzka! Ogromna radość zawodniczek, trenerów i kibiców.

Tym samym JohnnyBros Olimpia Osowa Gdańsk po raz 12 została mistrzem Polski Kobiet.

Skład JohnnyBros Olimpia Osowa Gdańsk I (kobiety): Julia Przewłocka, Patrycja Bernacka, Dominika Marzec, Hanna Samson, Weronika Grądzka, Maja Stenka, Kinga Stein, Martyna Grądzka, Wiktoria Targońska, Kasia Słonina, Wiktoria Matera, Ewelina Nowaczyk, Kasia Pawłowska, Marta Bieniasz-Krzywiec, Natalia Milczyńska, Jagoda Wieczorek, Laura Łącka, Maja Pankowska, Paulina Bartoszewicz, Ania Chomnicka, Ania Mielewczyk, Marianna Antkowiak, Wiktoria Kowalewska, Daria Krason, Ania Raducha.

Drugi zespół kobiet walczył o brąz

Wcześniej w Nowym Targu rozgrywano spotkania o brązowy medal kobiet i mężczyzn. W obu przed szansą stanięcia na podium były drużyny gdańskiego klubu.

Druga drużyna seniorek JohnnyBros Olimpia Osowa zmierzyła się z SUS Travel Jedynka Trzebiatów.

Pierwsza tercja była bardzo wyrównana i zakończyła się remisem 3:3. Później do głosu zaczęły dochodzić bardziej doświadczone rywalki, które w drugiej odsłonie strzeliły trzy bramki. Trzecia odsłona ponownie zakończona remisem 1:1 i to ekipa z Trzebiatowa cieszyła się z trzeciego miejsca.

- Mimo porażki w tym spotkaniu sezon 2023/24 należy udać za bardzo udany. Druga drużyna Olimpii Osowa pokazała duży potencjał i potrafiła w trakcie rozgrywek wygrać z wyżej notowanymi zespołami Krakowa i Trzebiatowa - zaznacza Piotr Ludwichowski.

Skład JohnnyBros Olimpia Osowa Gdańsk II (kobiety): Mariola Szarmach, Roksana Bazanowska, Julia Bartoszewicz, Marta Pracoń, Hanna Mizik, Cecylia Chomnicka, Zuzanna Kiełbicka, Maja Słonina, Inna Hvozdetska, Marysia Szymańska, Wiktoria Paluch, Zosia Lukas, Krysia Lukas, Klara Lukas, Viktoriia Dubovykova, Ula Pniewska, Marta Grześkowiak, Patrycja Ryszewska, Kornelia Sikorska, Nina Stefańska, Klaudia Kustosz, Maja Maderska, Zosia Brylewska, Elvina Suiunova, Joanna Niedrowska.

Panowie walczyli o brąz

Do czołowej czwórki dotarli panowie z Olimpia Osowa Gdańsk, dla których awans do turnieju finałowego jest największym sukcesem w historii tej drużyny. W walce o brąz zmierzyli się z KS Gorący Potok Szarotka Nowy Targ.

- W 11. minucie Paweł Damps zdobył pierwszą bramkę dla Olimpii. W drugiej tercji rywale doprowadzili do remisu a chwilę później wyszli na prowadzenie. To wyraźnie podcięło skrzydła gdańszczanom a przeciwnicy coraz bardziej się „rozkręcali”. Do połowy spotkania mecz był w miarę wyrównany. Później Szarotka przejęła inicjatywę i seriami zdobywała bramki. O naszej skuteczności w tym dniu lepiej zapomnieć. Ostatecznie jak najbardziej zasłużenie zespół z Nowego Targu sięgnął po brązowe medale - mówi Piotr Ludwichowski.

Skład JohnnyBros Olimpia Osowa Gdańsk (mężczyźni): Maciej Bogdański, Adrian Bukowski, Wiktor Grudniewski, Przemek Brząkała, Marcin Amerek, Michał Zaremba, Michał Ząbkiewicz, Paweł Damps. Leszek Samson, Krzysztof Ułanowicz, Tomasz Mazurek, Jakub Bieniasz-Krzywiec, Błażej Rusiecki, Szymon Paszkiewicz, Radosław Kowalewski, Grzegorz Siwik, Mateusz Miszewski, Konrad Kunac, Mateusz Przewłocki, Przemek Żyła, Patryk Żyła, Mateusz Bobrycki, Anton Akseniuk, Łukasz Jagodzinski, Wojciech Żywicki.