• Start
  • Wiadomości
  • Wzór do naśladowania. Aleksander Doba patronem szkoły w Gdańsku

Jest wzorem do naśladowania. Aleksander Doba wybrany na patrona szkoły w Gdańsku

- Młode pokolenie boryka się z brakiem wzorców i chcemy temu zaradzić - tak pomysł nadania Morskiej Szkole Podstawowej imienia Aleksandra Doby komentuje dyrektor placówki. Uroczystość zaplanowano na czwartek 25 października.
25.10.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Aleksander Doba jako pierwszy przepłynął samotnie kajakiem Ocean Atlantycki
Aleksander Doba jako pierwszy przepłynął samotnie kajakiem Ocean Atlantycki
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


To dość nietypowa sytuacja, bo wybór patrona - w tym przypadku dla szkoły - spośród osób żyjących niespecjalnie mieści się w polskich zwyczajach, więc jest rzadkością.

- Nie miałem pewności, czy osoba żyjąca może być patronem szkoły - przyznaje Kamil Gajewski, dyrektor Morskiej Szkoły Podstawowej, mieszczącej się na gdańskim Chełmie.

Aleksander Doba to polski podróżnik, kajakarz, zdobywca i odkrywca. Jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent. Również jako pierwszy opłynął całe polskie wybrzeże z Polic do Elbląga oraz Polskę po przekątnej z Przemyśla do Świnoujścia. Dwukrotny złoty, srebrny i brązowy medalista Otwartych Akademickich Mistrzostw Polski w kajakarstwie górskim.

Aleksander Doba - znany podróżnik patronem gdańskiej szkoły
Aleksander Doba - znany podróżnik patronem gdańskiej szkoły
zdj. Krzysztof Mystkowski/KFP


Okazało się, że może. Aleksander Doba jest tego jak najbardziej żywym przykładem: od 6 lat patronuje już szkole podstawowej w Iwięcinie (powiat koszaliński, Zachodniopomorskie).

- Gdy dowiedziałem się, że mam zostać patronem szkoły, pomyślałem sobie, że ja przecież jeszcze żyję! - mówi Aleksander Doba. - Bycie paronem i to żywym patronem, który robi niesamowite rzeczy, to wielka frajda dla uczniów, rodziców, nauczycieli i dla oczywiście dla mnie. Zaraz czeka mnie kolejna uroczystość, która będzie dla mnie niezmiernie wzruszająca.

Zasady współpracy między szkołą a sławnym podróżnikiem, który trzykrotnie przepłynął kajakiem Atlantyk w pojedynkę, są na etapie ustalania. Dyrektorowi Gajewskiemu marzy się, by patron przyjeżdżał do niej chociaż raz w roku. Na przykład: żeby rozdawać uczniom świadectwa, co na pewno byłoby dla dzieci nie lada atrakcją. Czy tak będzie? Czas pokaże. Wiadomo jednak, że nie jest to niemożliwe.

Przygotowania do nadania szkole imienia trwały od początku bieżącego roku szkolnego. Uczniowie podczas lekcji wychowawczych poznali historię podróżnika. W klasach powstały okolicznościowe gazetki poświęcone kajakarzowi oraz plakaty. Na stronie Morskiej Szkoły Podstawowej w Gdańsku powstała też zakładka poświęcona patronowi.

Na sztandarze szkoły wizerunek patrona
Na sztandarze szkoły wizerunek patrona
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


- Szkołę w Iwięcinie odwiedzam raz w roku, podczas Dnia Patrona - mówi Aleksander Doba. W ramach zaproszenia Aleksander Doba przyjechał do Gdańska na dwa dni. Jednym z punktów programu wizyty podróżnika był spływ kajakowy Motławą w którym uczestniczyli uczniowie. Uroczystość nadania szkolę imienia odbyła się w czwartek, 25 października.