• Start
  • Wiadomości
  • Dawna chorągiew wiatrowa powraca na szczyt Wielkiego Młyna: jest złota i ma kształt topora

Dawna chorągiew wiatrowa powraca na szczyt Wielkiego Młyna: jest złota i ma kształt topora

Do krajobrazu Starego Miasta w Gdańsku, na szczyt nowej siedziby Muzeum Bursztynu, powróciła jedna z najciekawszych i zapomnianych dawnych chorągwi wiatrowych. Jest kryta złotem, ma kształt topora i 1,8 metra wysokości. Szpica zwieńczona jest dekoracyjnie wykonanym kołem młyńskim. Mniej więcej takie przedstawienie znajdziemy na rycinie opublikowanej w 1687 r. Kopia została przygotowana w oparciu o badania historyczne.
( 12.05.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
pokryta złotem chorągiew ustawiana jest przez robotnika w kasku na szczycie dachu
Na szczyt Wielkiego Młyna powróciła chorągiewka wiatrowa. Nietypowy kształt chorągwi, czyli topór - to jeden z elementów godła cechu młynarzy
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

– Jedną z misji Muzeum Gdańska jest przywracania walorów historycznych zabytkowym budynkom, którymi zarządza nasza instytucja – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. - Poprzez montaż kopii chorągwi na szczycie Wielkiego Młyna znanej z XVII-wiecznej ryciny nie tylko wypełniamy jeden z postulatów zasłużonego gdańszczanina, profesora Andrzeja Januszajtisa, ale także kończymy przewidziany zakres prac konserwatorskich. Nowe Muzeum Bursztynu otwieramy latem 23 lipca br. Pierwszych zwiedzających przyjmiemy w nowej siedzibie dzień później, w sobotę, 24 lipca 2021 roku.Dawne chorągwie wiatrowe przeważnie miały prosty kształt powiewającej flagi, ale niektóre, jak np. na Żurawiu, czy Wielkiej Zbrojowni nawiązywały do nazwy lub funkcji budynku, odpowiednio żurawia i armat. Nad przygotowaniem kopii chorągwi czuwała dr Katarzyna Darecka z Muzeum Gdańska oraz kowal-artysta Adam Stachowicz ze Stowarzyszenia Polskich Artystów Kowali.

– Do naszych czasów zachowało się tylko jedno przedstawienie chorągwi z Wielkiego Młyna znane z ryciny Renholda Curickego – mówi dr Katarzyna Darecka z Muzeum Gdańska, specjalistka z zakresu konserwacji architektury. - Opublikowano je w 1687 r. w książce Historische Beschreibung der Stadt Danzig. Nietypowy kształt chorągwi, czyli topór - to jeden z elementów godła cechu młynarzy. Szpicę zwieńczyliśmy wizerunkiem koła młyńskiego. Te dwa elementy, na wzór analogicznych chorągwi wiatrowych pokryliśmy złotem. Nie wiemy kiedy dokładnie ją zamontowano, najpewniej w średniowieczu, ani też kiedy zdemontowano. W XIX w. wymieniano ją trzykrotnie, np. na zdjęciu Wielkiego Młyna z 1894 r. jest zamontowana już inna chorągiew wiatrowa. Na początku XX wieku nie było już żadnej.


Ceglasty budynek Wielkiego Młyna z oddali
Chorągiew jest kryta złotem, ma kształt topora i 1,8 metra wysokości. Na dach Wielkiego Młyna, nowej siedziby Muzeum Bursztynu, powróciła jedna z najciekawszych i zapomnianych dawnych chorągwi wiatrowych
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.plChorągiew wykonał w swoim warsztacie w Przywidzu kowal-artysta Adam Stachowicz. Chorągiew o całkowitej masie ok. 70 kg obraca się zgodnie z kierunkiem wiatru dzięki łożysku zamontowanym wewnątrz pręta. Do pokrycia chorągwi i koła młyńskiego zużyto około 2 metrów kwadratowych płatków z 23-karatowego złota o grubości 18 mikronów.

Uroczyste otwarcie nowego Muzeum Bursztynu odbędzie się 23 lipca 2021 r. Pierwsi zwiedzający wejdą na sale wystawowe od soboty, 24 lipca, od godz. 10. W letnim sezonie turystycznym, aż do 18 września, nowa siedziba będzie czynna do godziny 19.

Więcej o historii Wielkiego Młyna można znaleźć na Gedanopedii.

oprac. AU