• Start
  • Wiadomości
  • Jest decyzja ministerstwa. 353 mln zł dotacji na spalarnię odpadów w Gdańsku

Jest decyzja ministerstwa. 353 mln zł dotacji na spalarnię odpadów w Gdańsku

Ministerstwo Środowiska przychyliło się do pozytywnej opinii NFOŚiGW i ostatecznie zatwierdziło dofinansowanie inwestycji obejmującej zaprojektowanie i budowę spalarni odpadów komunalnych w Gdańsku. Przyznane zostało maksymalne możliwe wsparcie w wysokości ponad 353 milionów złotych.
( 02.03.2018 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Spalarnia w Gdańsku to jedna z najważniejszych miejskich inwestycji

Spalarnia odpadów (dokładnie tzw. frakcji energetycznej) wedle założeń ma być zbudowana do początku 2021 r. Trafiać do niej będą odpady pozostałe po wszystkich etapach wysegregowania surowców wtórnych. Maksymalne moce przerobowe instalacji to 160 000 ton rocznie. Będzie to średni tego typu obiekt w Polsce i niewielki w porównaniu do funkcjonujących w Europie. Wyprodukowane w spalarni ciepło trafi do miejskiego systemu, a energia elektryczna do sieci.

- Po ocenie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zatwierdzenie wniosku jest ostatnią formalnością przed podpisaniem umowy o dofinansowanie. Niemniej, czekaliśmy na nią z niecierpliwością, ponieważ chcieliśmy mieć pewność, że otrzymamy najwyższą dotację, czyli 68% wartości inwestycji. To świetna wiadomość także dla grona 34 gmin - naszych partnerów w tym przedsięwzięciu. Strategiczna dla nas wszystkich inwestycja, pod nazwą "Port Czystej Energii", staje się faktem - nie kryje zadowolenia Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej.

Równolegle dokumentacja przetargu, prowadzonego przez Zakład Utylizacyjny, przechodzi tzw. kontrolę uprzednią Urzędu Zamówień Publicznych, która jest obowiązkowa dla projektów unijnych o wartości powyżej 20 milionów euro.

- Po kontroli nie będzie już przeszkód, by podpisać umowę z wykonawcą instalacji oraz jej przyszłym operatorem, konsorcjum włosko-francuskim. Prawdopodobnie na początku kwietnia, czeka nas podpisanie umowy o dofinansowanie projektu. Sprawy nabrały w ostatnich miesiącach tempa, czynimy kolejne przełomowe kroki. Warto jednak pamiętać, że to efekt konsekwentnych działań zmierzających do zbudowania nowoczesnej elektrociepłowni na odpady, która zabezpieczy stabilność systemu gospodarki odpadami miasta na najbliższe 25 lat - zapewnia Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki gospodarczej. 

Wykonawca spalarni i przyszły operator to konsorcjum firm Astaldi, Tiru i Termomeccanica Ecologia, które mają w dorobku kilkadziesiąt spektakularnych inwestycji na całym kontynencie - nie tylko w branży gospodarki odpadami, ale też inne infrastrukturalne przedsięwzięcia np. rozbudowa warszawskiej linii metra. Rozpoczęcie budowy spalarni planowane jest w przyszłym roku.   

Czytaj też:

Dofinansowanie unijne dla spalarni odpadów w Gdańsku. 31 gmin chętnych do współpracy