Budowa zbiornika retencyjnego na Jaśkowej Dolinie

Trwają prace na budowie zbiornika retencyjnego Jaśkowa Dolina. Kolejnym etapem inwestycji jest umieszczenie kolektorów pod jezdnią. Roboty ruszają 18 marca i od tego dnia wprowadzona zostaną zmiany w organizacji ruchu na ulicy Jaśkowa Dolina. Linie autobusowe 127, 162, 262, N2 pojadą trasą objazdową. Koszt inwestycji to ponad 11 mln zł, z czego dofinansowanie UE wynosi ponad 9 mln.
06.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Cztery osoby stoją nad zbiornikiem - wykopanym rowem
- Zbiornik Jaśkowa Dolina to kolejny projekt w ramach naszego programu przeciwpowodziowego. Ważny element związany z retencją, przede wszystkim, Wrzeszcza. Wartość tego projektu to 11 milionów złotych, z czego 9 milionów złotych finansuje Unia Europejska - mówi zastępca prezydent Gdańska Piotr Grzelak (drugi z lewej)
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Zbiornik Jaśkowa Dolina będzie miał pojemność 9261 m3. Założeniem budowy zbiornika jest zretencjonowanie i odprowadzenie wody z opadów nawalnych do istniejącej kanalizacji deszczowej. Obiekt będzie zlokalizowany w obszarze potoku Jaśkowego.

O postępach na budowie i zmianach w organizacji ruchu, podczas konferencji prasowej opowiedzieli: Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji, Agata Lewandowska, Miejski Inżynier Ruchu, Ryszard Gajewski, prezes spółki Gdańskie Wody, Paweł Zieliński, kierownik projektu z ramienia DRMG.

- Zbiornik Jaśkowa Dolina to kolejny projekt w ramach naszego programu przeciwpowodziowego. Ważny element związany z retencją, przede wszystkim, Wrzeszcza. Wartość tego projektu to 11 milionów złotych, z czego 9 milionów złotych finansuje Unia Europejska. Głównym celem oczywiście jest retencja. Ale, jak w przypadku różnych tego typu inwestycji w Gdańsku, staramy się łączyć elementy przeciwpowodziowe z kwestiami rekreacyjnymi. Stąd przy brzegu północnym powstanie cypel, na którym zostanie wykonana drewniana altana. Natomiast na brzegu południowym będziemy mieli pomost widokowy. Jesteśmy w otoczeniu pięknej Jaśkowej Doliny i tutaj kwestie zieleni są dla nas kluczowe. Przy realizacji tej inwestycji stawiamy przede wszystkim na ochronę drzewostanów – mówił podczas konferencji prezydent Piotr Grzelak.

Otoczenie zbiornika będzie spełniało funkcję rekreacyjną. Zostanie wykonany pomost widokowy na brzegu południowym, którego krawędź wchodzić będzie nad lustro wody. Na brzegu północnym powstanie cypel, na którym wykonana zostanie drewniana altana oraz ławki parkowe. Wykonawcą prac będzie konsorcjum firm, którego liderem jest firma Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Usługowe „BIMEL” Sp. z o.o.

Inwestycja jest częścią projektu „Systemy gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich – Miasto Gdańsk”. W ubiegłych latach zakończyły się inne elementy programu: budowa kanalizacji deszczowej w rejonie ul. Grottgera, Bażyńskiego, Tetmajera, Kasprowicza, budowa zbiornika retencyjnego Strzelniczka II wraz z regulacją potoku Strzelniczka pomiędzy zbiornikami retencyjnymi Strzelniczka II i Budowlanych II oraz budowa Rowu M-4.

Wykopany dół, po prawej ulica, po lewej drzewa, w tle budynek z czerwonym dachem
Otoczenie zbiornika będzie spełniało funkcję rekreacyjną
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Zmiany w organizacji ruchu

- W układzie ulic Migowska - Jaśkowa Dolina zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy. Staraliśmy się zachować w nienaruszonym stanie i zminimalizować wpływ ruchu drogowego i inwestycji na drzewostan. Na etapie opracowywania projektu tymczasowej organizacji ruchu zostały zinwentaryzowane drzewa znajdujące się po drugiej stronie ulicy Jaśkowa Dolina i z tych analiz, jak również analiz dotyczących natężenia ruchu i komplikacji, jakie mogą powstać w przypadku ruchu wahadłowego, została podjęta decyzja o wprowadzeniu ruchu jednokierunkowego. Będziemy poruszać się z Wrzeszcza w kierunku Moreny (dzielnicy Piecki Migowo) ulicą Jaśkowa Dolina. W przeciwnym kierunku ruch będzie prowadzony ulicą Migowską – powiedziała podczas konferencji Agata Lewandowska, Miejski Inżynier Ruchu.

Główne założenia zmian w ruchu:

  • Wrzeszcz – Piecki Migowo dojazd ulicą Jaśkowa Dolina. Jadąc z Wrzeszcza w kierunku Moreny, kierowcy będą korzystali z jednego pasa ruchu.
  • Piecki Migowo – Wrzeszcz dojazd ul. Migowską i Na Wzgórzu. Jadąc z Moreny do Wrzeszcza, kierowcy i autobusy pojadą objazdem ul. Migowską, która stanie się jednokierunkowa i wjadą na Jaśkową Dolinę na skrzyżowaniu z ul. Na Wzgórzu.

- Należy podkreślić, że nastąpią bardzo istotne zmiany w biegu pierwszeństwa ruchu na trzech skrzyżowaniach. Pierwsze skrzyżowanie to ulica Migowska z Wileńską, następnie Migowska z Na Wzgórzu i Na Wzgórzu z Jaśkową Doliną. Tutaj pierwszeństwo zostanie zachowane dla priorytetu komunikacji zbiorowej i przebiegu prowadzonego objazdu. Poza tym, wprowadzone zostaną zmiany dotyczące udrożnienia ulicy Migowskiej i upłynnienia ruchu, umożliwienia przejazdu autobusów, a także wyznaczone zostaną dwa dodatkowe przystanki autobusowe - dodała Agata Lewandowska.

Budowa zbiornika retencyjnego

- Od 18 marca rozpoczynamy kolejny etap budowy zbiornika Jaśkowa Dolina. Jest to jeden z końcowych etapów, który polega na połączeniu istniejącego kolektora kanalizacji deszczowej w ulicy Jaśkowa Dolina ze zbiornikiem. Wykonamy dwie budowle w ulicy Jaśkowa Dolina, będzie to komora wlotowa i komora wylotowa z kanalizacji deszczowej. Te komory będą połączone ze zbiornikiem rurami o średnicy 1000 mm. Jest to rura o znacznych rozmiarach, przez co zmuszeni także jesteśmy usunąć zinwentaryzowane kolizje tych rur z siecią wodociągową i kanalizacją sanitarną. Po wykonaniu komór będziemy musieli odtworzyć ulicę Jaśkową oraz ścieżkę rowerową i chodnik. Czas, jaki zakładamy na prace budowlane, to około 3,5 miesiąca. Działania planowane są od 18 marca do 30 czerwca. Jednak już wcześniej, bo od 11 marca wprowadzamy zakaz zatrzymywania się po prawej stronie ul. Migowskiej – mówił Paweł Zieliński, kierownik projektu z ramienia DRMG.  

Zakres prac koniecznych do zrealizowania w ramach robót:

  • Przebudowa odcinka wodociągu
  • Przebudowa odcinka kanalizacji sanitarnej
  • Budowa przelewu burzowego pod ulicą Jaśkowa Dolina przy zachodniej części zbiornika z rozdziałem na część istniejącą i część kierowaną do zbiornika
  • Budowa nowego odcinka kanalizacji deszczowej
  • Budowa studni włączeniowej w ulicy Jaśkowa Dolina
  • Odtworzenie ciągu rowerowo – pieszego na całej dł. zbiornika, odtworzenie warstw konstrukcyjnych jezdni po robotach sieciowych wraz z odtworzeniem nawierzchni jezdni w ul. Jaśkowa Dolina

 

Plansza informacyjna ZMIANY W ORGANIZACJI RUCHU
 

Zmiany w komunikacji

Linie 127, 162, 262, N2: trasa objazdowa w związku z pracami na Jaśkowej Dolinie

Od soboty, 18 marca, obowiązywać będą tymczasowe zmiany dla linii autobusowych 127, 162  i 262. Od nocy z soboty na niedzielę 18/19 marca także dla linii nocnej N2. Ruch na odcinku od skrzyżowania z ul. Falistą będzie odbywał się jednokierunkowo w stronę Piecek – Migowa. Autobusy w stronę Wrzeszcza pojadą objazdem. W kierunku przeciwnym bez zmian.

Linia 127

Autobusy, od przystanku „Wileńska” 01 do przystanku „Na Wzgórzu – Teatr Leśny”  01, pojadą trasą objazdową ulicami:  Migowską –  Na Wzgórzu – dalej po stałej trasie do Oliwy PKP.

Linie 162, 262, N2

Autobusy w kierunku krańca Wrzeszcz PKP/Grudziądzka, od przystanku „Dobrowolskiego” 01 do przystanku „Na Wzgórzu – Teatr Leśny” 01, pojadą trasą objazdową ulicami:  Wileńską – Migowską – Na Wzgórzu – dalej po stałej trasie.

Zawieszona zostanie obsługa przystanków „Strzelnica” (n/ż) 01 i Falista (n/ż) 01. Na trasie objazdowej uruchomione będą przystanki zastępcze: „Strzelnica” (n/ż) 91 i Falista (n/ż) 91.


ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ POWSTAJĄCEGO ZBIORNIKA RETENCYJNEGO JAŚKOWA DOLINA