• Start
  • Wiadomości
  • Kultura na Jarmarku św. Dominika. Koncerty w plenerze, kino z zapierającym dech widokiem, pokaz mody

Kultura na Jarmarku św. Dominika. Koncerty w plenerze, kino z zapierającym dech widokiem, pokaz mody

Kino na Ołowiance, koncerty pod gwiazdami, muzyka z gdańskich wież, letni chillout w parkach, podczas którego DJ-e zadbają o odpowiedni nastrój, do tego pokaz mody, wystawa... 761. Jarmark św. Dominika jak zawsze kusi nie tylko stoiskami, ale i kulturą. Zobaczcie, jacy artyści wystąpią w tym roku w Gdańsku, i jakie wydarzenia czekają od soboty, 24 lipca. Na wszystkie atrakcje wstęp wolny.
( Publikacja: 22.07.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kino pod chmurką z niezwykłym tłem znajdziemy podczas Jarmarku na Ołowiance. Seanse są bezpłatne
Kino pod chmurką z niezwykłym tłem znajdziemy podczas Jarmarku na Ołowiance. Seanse są bezpłatne
mat. AmberSky Gdańsk

 

 

KINO

Kina plenerowe z pięknymi widokami i ciekawymi tytułami to jeden ze znaków charakterystycznych Gdańska. Także znakiem szczególnym Jarmarku św. Dominika jest cykl pokazów filmowych w Kinie na Ołowiance (Przystanek Ołowianka). Seanse odbywają się nawet kilka razy w tygodniu - początek o godzinie 21:30.

Repertuar:

  • Sobota, 24 lipca - „I znowu zgrzeszyliśmy, Dobry Boże” reż. Philippe de Chauveron / Francja, 99 min.
  • Środa, 28 lipca - „Ostatnie prosecco hrabiego Ancillotto” reż. Antonio Padovan / Włochy, 101 min;
  • Czwartek, 29 lipca - „Moja miłość” reż. Maïwenn, Francja / 130 min;
  • Środa, 4 sierpnia - Pechowi szczęściarze” reż. Sebastián Borensztein, Hiszpania / 116 min;
  • Czwartek, 5 sierpnia - „Zwariować ze szczęścia” reż. Paolo Virzì / Francja, Włochy / 118 min;
  • Piątek, 6 sierpnia - „Nasz najlepszy rok” reż. Cédric Klapisch / Francja, 113 min;
  • Poniedziałek, 9 sierpnia - „Julieta” reż. Pedro Almodóvar, Hiszpania/ 96 min.
  • Wydarzeniem towarzyszącym będzie wieczór filmowy z Somersby - w piątek, 30 lipca, również o godz. 21.30 - zobaczymy hiszpańską komedię romantyczną z 2014 roku w reżyserii Emilio Martínez-Lázaro: „Hiszpański Temperament” (Hiszpania / 98 min).

 

MUZYKA

Z racji obostrzeń i troski o zdrowie i bezpieczeństwo uczestników, w tym roku Jarmark. św. Dominika, podobnie jak w ubiegłym, odbędzie się bez wielkich wydarzeń muzycznych. Ale to nie oznacza, że muzyki zabraknie - wręcz przeciwnie - rozbrzmiewać ona będzie każdego dnia, przez cały czas trwania jarmarku, w różnych przestrzeniach Gdańska.

Na Przystanku Skwer Heweliusza od poniedziałku, 26 lipca, w każdy poniedziałek oraz czwartek (26 i 29 lipca, 2, 5 i 9 sierpnia) odbywać się będą koncerty w ramach cyklu „Muzyka z gdańskich wież”. Punktualnie o godzinie 17:30 muzyka popłynie z wieży kościoła św. Katarzyny, a o 18:45 - z wieży kościoła św. Jana. Na finał o godzinie 20:00 dźwięki rozbrzmiewać będą z wieży kościoła Ratusza Głównego Miasta.

W mieszącej się w Parku Świętopełka altanie (Przystanek Skwer Świętopełka) ponownie odbędą się muzyczne wydarzenia z cyklu „Koncerty pod gwiazdami”, które poprowadzi dobrze znana melomanom Barbara Żurowska-Sutt. Projekt, we wtorek, 27 lipca, zainauguruje koncert zatytułowany „Pod musicalowym niebem” - wystąpi Marta Burdynowicz i Karol Drozd (śpiew) i Adam Pietrzak (klawisze). W następny wtorek - 3 sierpnia - podczas muzycznego wieczoru zatytułowanego „Za kulisami opery” wystąpią: Karolina Karcz-Sołomin (sopran), Nazarii Kachala (tenor), aktor Robert Hennig-Śpiewak i Aleksandra Bieg-Piaseczna (fortepian). Trzeci koncert, kończący cykl pod gwiazdami, odbędzie się we wtorek, 10 sierpnia. Bohaterami wieczoru zatytułowanego „Ich trzech i ona jedna” będą: Julia Iwaszkiewicz (sopran), tenorzy: Marcin Pomykała, Łukasz Wroński i Witalij Wydra, oraz Emilia Grażyńska (fortepian). Początek wszystkich koncertów o godzinie 19:00.

 

Podczas tegorocznego Jarmarku św. Dominika odbywać się będą mniejsze, ale liczne wydarzenia muzyczne - jak np. Koncert Pod Gwiazdami w Parku Świętopełka. Nz. od lewej Liana Krasyun-Korunna, Maria Malinowska, Karolina Karcz-Sołomin i Magdalena Chmielecka, sopranistki występujące podczas poprzednich edycji
Podczas tegorocznego Jarmarku św. Dominika odbywać się będą mniejsze, ale liczne wydarzenia muzyczne - jak np. Koncert Pod Gwiazdami w Parku Świętopełka. Nz. od lewej Liana Krasyun-Korunna, Maria Malinowska, Karolina Karcz-Sołomin i Magdalena Chmielecka, sopranistki występujące podczas poprzednich edycji
fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

 

Czy to koniec muzycznych atrakcji? Nie! We wtorek, 3 sierpnia, na Przystanku Skwer Heweliusza posłuchać będzie można nietypowej muzycznej grupy: Carillon Electric Orchestra. Wystąpią: Monika Kaźmierczak (carillon), Mikołaj Basiukiewicz (syntezator Mooga), Tomasz Chyła (skrzypce), Emil Miszk (trąbka), i Sławek Koryzno (perkusja, syntezatory modularne). Niezwykłego połączenia rzadkiego instrumentu, jakim jest carillon, ze współczesnym, energetycznym podejściem do muzyki będzie można posłuchać dwa razy: o godzinie 18:00 i 20:00.

W czwartek, 12 sierpnia, warto się udać z kolei na Ołowiankę (Przystanek Ołowianka), gdzie oprócz wspomnianego kina znajdziemy ciekawe muzyczne brzmienia. O godzinie 19:00 odbędzie się koncert Mikołaja Sikały, zatytułowany „Fortepian w mieście”. Będzie to okazja, by zobaczyć na żywo talent studenta Akademii Muzycznej w Gdańsku (w klasie Kordiana Góry), cenionego młodego muzyka, laureata licznych konkursów: m.in. I nagrody oraz dwóch nagród specjalnych X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Goerlitz/Zgorzelcu (2011), II nagrody w kategorii „duet fortepianowy na cztery ręce” oraz II nagrody w kategorii „duet na dwa fortepiany” XXV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Rzymie, I miejsca w kategorii „zespół kameralny” XV Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach (2015) oraz III miejsca w kategorii „duet fortepianowy” XIV edycji tego konkursu.

Oprócz tego w weekendy, ale także w tygodniu, w aż trzech lokalizacjach: Przystanek Łąkowa, Przystanek Ołowianka i Przystanek Skwer Świętopełka znajdziemy strefę „Letni Chillout”, gdzie o dobry nastrój dbać będą DJ-e. Muzyczne wrażenia zapewnią w godzinach 18:00-21:00.

 

Pisarka książek dla dzieci i młodzieży Anna Czerwińska-Rydel, laureatka m.in. Nagrody Miasta Gdańska im. Marcina Opitza, przyznawanej za wybitne zasługi w promocji kultury naszego miasta, będzie jednym z gości tegorocznego jarmarku
Pisarka książek dla dzieci i młodzieży Anna Czerwińska-Rydel, laureatka m.in. Nagrody Miasta Gdańska im. Marcina Opitza, przyznawanej za wybitne zasługi w promocji kultury naszego miasta, będzie jednym z gości tegorocznego jarmarku
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

SPOTKANIA

Jarmark św. Dominika to także okazja do ciekawych spotkań - warto się rozglądać, bo teren imprezy przemierzać będą maskotki kogutów, które są symbolem wydarzenia. Wśród innych interesujących postaci, które będzie można spotkać, będą... Kajko i Kokosz ze znanego przez kilka pokoleń komiksu Janusza Christy, który pozwalał oderwać się od codzienności. Spotkania z tytułowymi bohaterami komiksu odbywać się będą na Przystanku Targ Rybny w soboty i niedziele: 25 i 31 lipca, oraz 7,8,14 i 15 sierpnia, w godzinach 12:30-13:30, 14:30-15:30 i 16:30-17:30.

A miłośników książek na cykl wydarzeń z autorami zaprasza Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku. Na wspomnianym Przystanku Targ Rybny, w ramach cyklu „Biblioteka Dominika” w poniedziałek, 2 sierpnia, odbędzie się spotkanie z autorką książek dla dzieci i młodzieży Anną Czerwińską-Rydel. W piątek, 13 sierpnia, w innej lokalizacji - Filii Gdańskiej WiMBP (ul. Mariacka 42) z czytelnikami spotkają się Marcin Tymiński i Michał Piotrowski, autorzy przewodnika „Zapomniane miejsca pomorskie”.

 

INNE

Dla miłośników mody i życia w stylu eko atrakcję przygotowały Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku, Związek Harcerstwa Polskiego i Spółdzielnia Socjalna Zeroban - w sobotę, 24 lipca, w godzinach 12:00-14:00 na Przystanku Ołowianka odbędzie się pokaz mody zero-waste.

Także na Przystanku Ołowianka odbędzie się wydarzenie towarzyszące głównemu programowi Jarmarku św. Dominika - wystawa „Impresjoniści i postimpresjoniści w 3D”. Jest to jedyne wydarzenie biletowane - koszt 30-39 zł. Wystawę można oglądać w godz. 10:00-18:00 w dwie soboty i niedziele sierpnia - 7, 8, 14 i 15 sierpnia.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM 761. JARMARKU ŚW. DOMINIKA