• Start
 • Wiadomości
 • W piątek ruszył Jarmark Bożonarodzeniowy. Atrakcje do 23 grudnia

Jarmark Bożonarodzeniowy ruszył w piątek, ale Ceremonia Otwarcia dzisiaj o zmroku

Jeden z najpiękniejszych Jarmarków w Europie – Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku – rozpoczął się w piątek, 24 listopada. Na sobotę - o godz. 16. - zaplanowano huczna Ceremonia Otwarcia. Warto przyjść z dziećmi. Miasteczko świąteczne obejmie Targ Węglowy, ul. Bogusławskiego, Tkacką oraz Zbrojownię. Ponad 170 stoisk świątecznych, czynnych w piątki i soboty w godzinach 12:00-21:00, i od niedzieli do czwartku w godzinach 12:00-20:00.
24.11.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Świetlisty napis Jarmark Bożonarodzeniowy - w tle stoiska, choinki, ozdoby
Na gdańskim Jarmarku Bożonarodzeniowym co roku panuje bajkowa atmosfera - czyli to, co w okresie świątecznym najbardziej lubią i dzieci, i dorośli
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

W tym roku bardzo długa lista atrakcji

Od 24 listopada do 23 grudnia cieszyć nas będzie Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku, który w plebiscycie European Best Christmas Markets 2023 został wybrany drugim najpiękniejszym w całej Europie!

W piątek, 24 listopada, o godzinie 12:00 zostaną po raz pierwszy otwarte jarmarkowe stoiska – ponad 170, a życie tchnie w nie 150. wystawców. Dla zwiedzających stoiska będą dostępne przez cały czas trwania Jarmarku Bożonarodzeniowego w następujących godzinach: niedziela - czwartek 12.00-20.00, piątek - sobota 12.00-21.00. Wstęp wolny.

Lista przygotowanych atrakcji jest długa:

 • ponad 80 stoisk z rzemiosłem
 • blisko 60 punktów z potrawami z różnych kuchni świata
 • symulator VR sań św. Mikołaja i tzw. spinning coaster–Wirujące Beczki
 • świąteczne warsztaty i niespodzianki
 • koncerty i karaoke
 • artystyczne występy
 • animacje i konkursy dla najmłodszych oraz dorosłych
 • wieczorna potańcówka przy świątecznych setach DJ-skich
 • maskotki wydarzenia – Państwo Orzechowscy
 • otwieranie okienek kalendarza adwentowego
 • gadający Łoś Lucek
 • świetlne napisy, bramy, dekoracje

Ceremonia Otwarcia w sobotę

Program artystyczny Jarmarku ruszy dzień później - w sobotę, 25 listopada – za sprawą tradycyjnej Ceremonii Otwarcia. Aktorzy i szczudlarze Teatru Gdańskiego Archipelagu Kultury, dzieci z czterech zespołów artystyczno–twórczych Pałacu Młodzież oraz dzieci z ZPiT GAK utworzą korowód zimowych, świątecznych postaci. Towarzyszyć im będą: zespół „Taraban”, czyli grupa rekonstrukcyjna „Garnizon Gdański” oraz zespół instrumentalistów z Akademii Muzycznej w Gdańsku. Razem wyruszą w paradzie około godz. 15:30 z ul. Tkackiej (od strony Zbrojowni) w kierunku ul. Długiej, aby następnie skierować się przez Złotą Bramę na Targ Węglowy i w stronę sceny Jarmarku.

Sama Ceremonia Otwarcia rozpocznie się o godz. 16:00 na scenie Jarmarku Bożonarodzeniowego. Na wstępie poznamy laureatów konkursu na hejnał Jarmarku, który został zorganizowany przy współpracy z Akademią Muzyczną w Gdańsku. Jej studenci wykonają zwycięską kompozycję.

Po oficjalnym otwarciu parada ponownie ruszy na Targ Węglowy i ul. Bogusławskiego, aby tam, razem z odwiedzającymi świętować rozpoczęcie Jarmarku, odgrywając różne scenki. W godzinach 17:00-19:00 przy scenie lub w Zbrojowni czekać też będą ulubieńcy publiczności - Państwo Orzechowscy. Będzie można zrobić sobie z nimi zdjęcie i poczuć przy nich magię nadchodzących świąt.

iluminacje świetlne zawieszone między domkami kupieckimi
Wydarzenie zostało uznane za jedno z najpiękniejszych w Europie
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Tu znajdziesz pomysły na prezenty

Dla tych, którzy podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego będą chcieli odnaleźć wyjątkowe podarunki dla bliskich, organizatorzy przygotowali ponad 80 stoisk rzemiosła i rękodzieła. 45 z nich znajdzie się w Wielkiej Zbrojowni. Tam też swoją premierę będzie miała specjalna gablota – „Świąteczna skarbnica pomysłów”, gdzie jarmarkowi wystawcy zaprezentują najciekawsze prezentowe inspiracje.

Jednym z wyjątkowych domków Jarmarku Bożonarodzeniowego będzie domek Gdańskiej Organizacji Turystycznej - Fabryka Prezentów św. Mikołaja, który znajdzie się w pobliżu wielkiego napisu „JARMARK”, na Targu Węglowym. Każdy kto go odwiedzi, będzie mógł zakupić atrakcyjne gdańskie upominki - naturalnie o świątecznym charakterze, ale nie tylko. W domku czekać będzie również pyszna niespodzianka. Będzie tam można zakupić pakiety projektu Smaki Gdańska, dostępne w wersji dla 1, 2, a nawet 4 osób.

Gdańska Organizacja Turystyczna przygotowała również konkurs dla posiadaczy Gdańskiej Karty Mieszkańca - za skanowanie kodów QR można zdobyć fantastyczne nagrody. Zadanie będzie polegało na polowaniu na 10 „kubików” z kodami i ich skanowaniu. Wszystkie szczegóły dotyczące konkursu będą dostępne na stronie jestemzgdanska.pl w dniu startu jarmarku.

tłum ludzi ogląda stoiska
Ponad 170 stoisk będzie oferować m.in. produkty rzemieślnicze i gastronomiczne
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Aż 60 stoisk z jedzeniem

Ponad 60 stoisk świątecznych wypełnią smaki różnych kuchni świata - z 17 krajów i regionów globu. Wśród nich znajdziemy m.in. kuchnie: polską, kaszubską, orientalną, krymsko – tatarską czy węgierską. Fani słodyczy nie przejdą obojętnie obok holenderskiech poffertjes, donutów, churrosów czy kurtoszy. Zwolennicy smaków wytrawnych, będą mogli wybrać pomiędzy: szprotkami w cieście, pieczonymi kasztanami, pierogami, langoszami czy  raclettem.

Temperaturę podniosą gorąca czekolada czy różnego rodzaju napary herbaciane. Na smakoszy czekać będą grzańce korzenne, malinowe i pomarańczowe. Najlepiej smakują w oryginalnym kubku  Jarmarku Bożonarodzeniowego, który nadaje się idealnie do wszystkich rodzajów napojów. A co najważniejsze, część przychodu z ich sprzedaży będzie przekazana dla Fundacji Hospicyjnej.

Prezydent przemawia przez mikrofon, na tle przygotowywanych do jarmarku stoisk handlowych
- Na jarmarku około 40 stoisk to przedsiębiorcy z Gdańska, nieco ponad 60% to przedsiębiorcy z Pomorza, więc jest to także pobudzenie naszej lokalnej gospodarki - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Nowości! Wirujące Beczki, podświetlony Zespół Przedbramia

Nowością na mapie tegorocznego Jarmarku Bożonarodzeniowego jest Zakątek Świątecznych Przygód z AmberSky. To specjalne miejsce, gdzie zostały przygotowane dedykowane najmłodszym atrakcje, zarówno te już dobrze znane, jak i zupełnie świeże: symulator VR „Magiczne sanie św. Mikołaja”, Gdańska Karuzela, Koło Widokowe na Ołowiance, oraz nowość tego sezonu: spinnig coaster - Wirujące Beczki. Do korzystania z tych wszystkich atrakcji upoważnia jeden wspólny bilet (Cennik atrakcji dostępny jest na stronie internetowej bożonarodzeniowy.pl).

- Konstrukcja Wirujących beczek ma różną wysokość – tor, który ustawiliśmy tak, aby podczas przejażdżki jednocześnie można było podziwiać panoramę Jarmarku - zawija się w ósemkę. Po torze jadą wagoniki – beczki, które dodatkowo wirują wokół własnej osi z różną prędkością, w zależności od liczby pasażerów i ich wagi. To sprawia, że każda podróż jest nieprzewidywalna, ekscytująca i dostarcza nowych wrażeń – opisują nową atrakcję, spinning coaster, organizatorzy.

„Wirujące beczki” nową atrakcją gdańskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego

Uwielbiana przez młodszych i starszych Gdańska Karuzela, która w sezonie letnim zapewnia rozrywkę na Targu Rybnym, jak zwykle w sezonie zimowym będzie cieszyć pięknymi figurami, zdobieniami i oświetleniem w innej lokalizacji - na Targu Węglowym. Podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego będzie okazja, by podziwiać jej nową, ręcznie malowaną wersję, która powstała we włoskiej manufakturze. Jednorazowo z atrakcji może skorzystać 30 osób, a przejażdżka trwa kilka minut.

A tuż obok Karuzeli czekać będzie na jarmarkowych gości Domek św. Mikołaja - w nim spotkanie z gospodarzem. Wystarczy wsiąść do sań św. Mikołaja, założyć „magiczne” okulary VR i na własne oczy przekonać się, w jaki sposób Mikołaj dostarcza prezenty do wszystkich ludzi na świecie w zaledwie jedną noc.

Natomiast wracając do nowości - to raz pierwszy w tym roku zostanie rozświetlony Zespół Przedbramia.

 

Po torach zawieszonych ponad ziemią jadą wagoniki w kształcie beczek - w nich pasażerowie
Jedną z nowych atrakcji Jarmarku Bożonarodzeniowego będzie spinning coaster - kolejka górska z wirującymi beczkami zamiast normalnych wagoników. Trzeba mieć mocne nerwy, żeby tak się bawić. Czas przejazdu to 3 minuty, żeby wsiąść do beczki trzeba mieć co najmniej 95 cm wzrostu. powodzenia!
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Liczne atrakcje każdego dnia

Tradycyjnie Jarmark będzie odwiedzał św. Mikołaj oraz oficjalne maskotki wydarzenia, czyli Państwo Orzechowscy, którzy tylko czekają, żeby zrobić sobie z odwiedzającymi zdjęcie lub nagrać świąteczne pozdrowienia.

Niezmiennie w ostatnich latach największą popularnością cieszy się Łoś Lucek. Także w tym roku będzie on zaczepiał przechodniów i żartował sobie z różnych sytuacji. Choć poczucie humoru ma zazwyczaj „suche”, to tłumy przed jego domkiem pokazują, że potrafi zadbać o pozytywny nastrój „swoich” gości.

We wtorki fani muzyki będą mogli posłuchać koncertów świątecznych. Pojawi się: Zespół Słowiańska Dusza Świątecznie, Gospelowe Kolędowanie oraz Kolędowanie z Chórem GUMED.

W środy odwiedzający mogą chwycić za mikrofony i wyśpiewać najpiękniejsze, polskie i zagraniczne hity świąteczne podczas karaoke.

W czwartki pojawią się niespodzianki, które będą cieszyć oko: Teatr Ognia czy Parady, a także ucho: Czytanie baśni z Teatrem Wybrzeże oraz Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną.

W piątki organizatorzy zaproszą milusińskich na animacje z Akademią Zabawy i Edukacji Wykrzyknik, a starszych na wieczorną potańcówkę przy świątecznych setach DJ-skich.

W soboty pojawi się świąteczny miks: występy Zespołu Pieśni i Tańca Gdańsk oraz Neptun czy Zimowa Przygoda z Treflikami.

Niedziele to czas dla bliskich. Dzieci i ich rodzice będą mogli obejrzeć spektakle i wziąć udział w animacjach w wykonaniu Teatru Qfer, posłuchać kolędowania z Carillonem czy bawić się z Caritas, który będzie promować działania wolontariatu i radość dzielenia się dobrem.

Ponadto w Artystycznym Zakątku w Zbrojowni znajdzie się Pracownia św. Mikołaja, w której odbędą się świąteczne warsztaty dla szkół podstawowych i przedszkoli. W programie znajdziemy spotkanie z Mikołajem, świąteczne stroiki i atrakcję z Zakątka Świątecznych Podróży z Ambersky. Więcej informacji na bożonarodzeniowy.pl.

Od 1 grudnia, organizatorzy razem z firmą Wedel zapraszają na otwieranie okienek kalendarza adwentowego, który tradycyjnie stanie się częścią bramy adwentowej.

A 12 grudnia organizatorzy zapraszają na Dzień Mieszkańca osoby zamieszkujące Śródmieście posiadające kartę mieszkańca – dla sąsiadów Jarmarku zostały przygotowane ciekawe warsztaty i niespodzianki - obowiązywać będą elektroniczne zapisy.

Inne jarmarkowe atrakcje organizowane przez cały czas trwania wydarzenia: Choinka Młodych Gdańszczan, Gadająca Skrzynka Katarzynka na Listy, Świąteczna Scena z Tronem Mikołaja, Pracownia Świętego Mikołaja, Brama Adwentowa – Niespodzianki dla Dzieci, Magia Świąt GPEC, Anielski Młyn, Zagajnik z Kapliczką, Zaczarowana Fontanna Marki Wedel, iluminacje na Jarmarku, świetlny napis Jarmark Bożonarodzeniowy, świetlny dach na ulicy Bogusławskiego, świetlny dach i brama przy wejściu do Zbrojowni, Figury – Zegar, Kandelabry, Fotel, Bombka, Trzy Świetliste Bramy, Altanka, Fontanna Czekolady Wedla, Skrzydła.

 

Jarmark pomaga – toycrossing, zbiórka dla Fundacji Hospicyjnej

Jak co roku Jarmark Bożonarodzeniowy zaprasza do udziału w akcjach specjalnych i charytatywnych. Wśród nich znajdzie się „Świąteczna szafa”, która będzie służyła do wymiany zabawek – akcja toycrossing. W Zbrojowni pojawi się znany już wszystkim regał do bookcrossingu, w ramach akcji organizowanej we współpracy z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną.

Grupa GPEC wspólnie z Amberexpo będzie zbierać środki dla Fundacji Hospicyjnej. W zimowym domku Grupy GPEC będzie można zakupić bilety, z których wpływ zostanie przekazany dla podopiecznych Fundacji. Wejściówki będą uprawniać do uruchomienia „Magii Świąt” jednym guzikiem. Pomogą w tym ogromnych rozmiarów elfy, które również zapozują w pięknej świątecznej scenerii do pamiątkowego zdjęcia.

- Chciałam wyrazić wdzięczność, że kolejny rok możemy być na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Gdańsku. Jestem wdzięczna, że o nas pamiętacie i wspieracie najstarsze gdańskie Hospicjum im. Dutkiewicza. Na Jarmarku znajdą się nasi wolontariusze w żółtych koszulkach zbierający datki. Dodatkowo współpracujemy z Grupą GPEC, która przygotuje świąteczną niespodziankę, będzie także koncert kolęd. Te aktywności pozwolą nam pozyskać środki dla hospicjum – mówi Agnieszka Paczkowska, Wiceprezes Zarządu Fundacji Hospicyjnej.

Hospicjum im. Dutkiewicza w Gdańsku zaprasza na wyjątkowy koncert charytatywny: „Śpiewajmy z Mikołajem dla Fundacji Hospicyjnej”, w którym wezmą udział m.in. artyści z Cappelli Gedanensis. W rozśpiewanej atmosferze odbędzie się także spotkanie z Mikołajem i elfami.

W Zbrojowni ponownie powstanie „Misiowa Brama” Smyka. Na zakończenie Jarmarku, przy zakupie kubków jarmarkowych będzie można adoptować misia. Środki z zakupu kubeczków będą przekazane dla podopiecznych Hospicjum.

Organizatorzy Jarmarku dołączyli także do akcji Boże Narodzenie z Ukrainą, która jest realizowana na 30 europejskich jarmarkach, wspierając fundację Faina.ua.

ZOBACZ NASZE WIDEO Z BRIEFINGU:

 

Odpalamy Święta!

Odpalamy Święta w Gdańsku! Lubiana i ceniona akcja powraca. Rozświetli jeszcze więcej miejsc niż przed rokiem dzięki ponad 150 iluminującym figurom, które będzie można podziwiać w 9 lokalizacjach Gdańska od 5 grudnia 2023 roku do 2 lutego 2024 roku.

Tutaj także nie zabraknie nowości. Po raz pierwszy w Parku Oliwskich pojawią się pływające lilie. Na promenadzie w Brzeźnie znajdzie się szeroka na niemal 8 metrów Suwnica portowa której patronem jest Zarząd Portu Gdańsk. Towarzyszyć jej będą znane wcześniej, wysokie na 11 i 12 metrów dźwigi stoczniowe. Na ul. Tkackiej przystanie Konik na biegunach. Przez Bramę z motywem roślinnym przejdziemy przy Zbrojowni, a w Parku Oruńskim znajdziemy Latarniowce oraz rozświetlony Mostek. Już przy wejściu powita nas tam Iluminacja bramy, która pojawi się również w Parku Kuźniczki. Na Skwerze Ruchu Młodej Polski stanie wysoki na 6 metrów Carillion, , Drogę do Wolności rozświetli napisz Solidarność, Rybackie Pobrzeże #GDN, a Skwer Stogi ozdobi Choinka BalticHub.

Na czas Jarmarku uliczki historycznego centrum Gdańska, dzięki pięknym iluminacjom zamienią się w świąteczne miasteczko. To między innymi zasługa Partnera Strategicznego Jarmarku Bożonarodzeniowego i Iluminacji Gdańskich - Gdańskich Wodociągów. Partnerem wspierającym Jarmark w Gdańsku jest Grupa GPEC - sponsor iluminacji gdańskich.

Więcej informacji, w tym szczegółowy program wydarzeń na: bożonarodzeniowy.pl i na Facebooku: Jarmark Bożonarodzeniowy Gdańsk.