Jakie imiona dla dwóch małych kapibar? Zagłosuj na finałowe propozycje

Kapibara jest największym gryzoniem na świecie, a dwójka kapibarzych dzieci z Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego nie ma jeszcze imion. Zoo prosi internautów o wsparcie w trudnym wyborze - wskazania najlepszego duetu imion dla rodzeństwa gryzoni, spośród cztererch zestawów zaproponowanych wcześniej również przez internautów.
10.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać dwa gryzonie kapibara, największe gryzonie na świecie, które są obok siebie, wyglądające na zrelaksowane w swoim naturalnym otoczeniu. Tło jest lekko rozmazane, co sugeruje, że zdjęcie zostało wykonane w zoo lub w środowisku podobnym do naturalnego. Obie kapibary mają charakterystyczne cechy: duże, owalne ciała, krótkie głowy, i małe uszy, a ich sierść ma odcienie od jasnobrązowego do zielonkawego, co jest prawdopodobnie efektem odbicia światła lub barwy tła.
Dwie małe kapibary już nie mogą doczekać się imion dla siebie
mat. Gdański Ogród Zoologiczny

Jak  wybiera się imiona dla kapibar?

Zainteresowanie konkursem zoo, na wybór imion dla pary kapibar - samca i samiczki - jest ogromne. W pierwszym etapie (w drugim tygodniu maja) internauci zgłosili ponad 700 propozycji, a pracownicy zoo wybrali teraz finałowe, najlepiej brzmiące imiona dla maluchów:
  • Chyłka i Zordon
  • Kapi i Bara
  • Ciri i Mirun
  • Papaya i Pepino

"Mam na imię Alia". To pierwsza w historii zoo samica żyrafy. Imię dostała dzięki aukcji WOŚP

Finałowa część głosowanie potrwa do niedzieli, 19 maja. 
Na zdjęciu widać zbliżenie na twarz kapibary, która jest skierowana ku górze, prawdopodobnie reagując na coś poza kadrem. Kapibara ma brązową sierść z delikatnymi odcieniami złota, co nadaje jej ciepły wygląd. Jej oczy są duże i ciemne, co przyciąga uwagę. Na zdjęciu widać też detale jej twarzy, takie jak delikatne wąsy i małe uszy. Światło padające na kapibarę z góry podkreśla jej cechy i dodaje obrazowi głębi. Tło składa się z jasnych i ciemnych płytek, co sugeruje, że zdjęcie zostało wykonane w zamkniętym pomieszczeniu, być może w zoo.
Długość życia kapibar na wolności wynosi od 8 do 10 lat
mat. Gdański Ogród Zoologiczny
 
Zwycięzca zabawy może spodziewać się od gdańskiej placówki niespodzianki. 
 
W Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym żyją obecnie cztery kapibary: dwa osobniki dorosłe i dwójka młodych. 

Podstawowe informacje o gatunku

Kapibara wielka (łac. Hydrochoerus hydrochaeris ang. Capybara) jest największym współcześnie żyjącym gryzoniem świata. Osiąga masę ciała nawet do 66 kilogramów. 

Skąd pochodzi kapibara?

Gatunek ten występuje w Ameryce Południowej, na terenach podmokłych w pobliżu zbiorników wodnych.

Doskonały pływak

Kapibara prowadzi ziemno-wodny tryb życia, najczęściej aktywna jest o zmierzchu. Świetnie pływa, pod wodą może przebywać nawet 5 minut.
Na zdjęciu widoczna jest głowa kapibary z bliska, skierowana w lewo od widza. Jej futro jest brązowe z rudymi i złotymi refleksami, co nadaje jej ciepły, żywy wygląd. Ciemne, błyszczące oko kapobary jest wyraźnie widoczne i skupia uwagę, a jej uszy są niewielkie i mają charakterystyczny kształt. Sierść zwierzęcia wydaje się być gęsta i zdrowa, co podkreśla jej dobre warunki życia. Tło jest nieostrze i zawiera elementy, które mogą sugerować, że zdjęcie zostało zrobione w środowisku podobnym do naturalnego lub w zoo.
Kapibary komunikują się między sobą stosując gwizdy i chrząkania
mat. Gdańsk Ogród Zoologiczny
 
Żyje w grupach, składających się z 10-30 osobników. 

Jakie jest menu kapibary?

Odżywia się trawami, roślinami przybrzeżnymi i wodnymi oraz korą młodych drzew.

Samiec żyrafy Gienek opuścił gdańskie zoo, by zrobić miejsce dla samicy. Dlaczego?

Kapibara rozmnaża się przez cały rok, a szczyt aktywności rozrodczej przypada na początek pory deszczowej. Ciąża trwa 150-165 dni. W miocie pojawia się od 2 do 8 młodych, które wkrótce po narodzinach zaczynają wstawać i chodzić.
 

TV

20. rocznica Polski w Unii Europejskiej. Podniesienie flagi na Górze Gradowej