• Start
  • Wiadomości
  • Powstała książka poświęcona śp. Pawłowi Adamowiczowi. W maju 2020 roku odbędzie się kongres inspirowany solidarnością

Powstała książka poświęcona śp. Pawłowi Adamowiczowi. W maju 2020 roku odbędzie się kongres inspirowany solidarnością

„Solidarni w rozwoju: Gdańsk - Polska - Europa - Świat” - to tytuł książki poświęconej śp. Pawłowi Adamowiczowi i nazwa kongresu, który odbędzie się w Gdańsku w maju 2020 roku. Gościom - samorządowcom, ludziom biznesu i nauki - przyświecać mają trzy idee: solidarności społecznej, sprawiedliwości międzypokoleniowej i terytorialnej oraz prawo do jakości życia i rozwoju.
09.10.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Nz. od lewej: Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, Patrycja Medowska - zastępca dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności, prof. Jerzy Hausner - przewodniczący rady programowej kongresu, prof. Cezary Obracht-Prondzyński - socjolog, antropolog, historyk
Nz. od lewej: prof. Jerzy Hausner - przewodniczący rady programowej kongresu „Solidarni w rozwoju: Gdańsk - Polska - Europa - Świat”, Patrycja Medowska - zastępca dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności, Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, prof. Cezary Obracht-Prondzyński - socjolog, antropolog, historyk
Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

O kulisach obu przedsięwzięć opowiedziano podczas konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek, 8 października w siedzibie Miedzynarodowych Targów Gdańskich.

„Solidarni w rozwoju: Gdańsk - Polska - Europa - Świat” to publikacja, którą wydrukowano w tysiącu egzemplarzy. Książka niebawem będzie też dostępna w formacie “pdf” na portalu gdansk.pl. 

Na 217 stronach książki „Solidarni w rozwoju: Gdańsk - Polska - Europa - Świat” zawarto fragmenty dwóch publikacji autorstwa Pawła Adamowicza: "Gdańsk jako wspólnota" i "Gdańsk jako wyzwanie" oraz wypowiedzi kilkudziesięciu osobowości ze świata polityki i sztuki, którzy będąc jednocześnie współautorami książki, komentują kwestie ważne dla byłego prezydenta. Mowa tu oczywiście o Gdańsku i Polsce, ale też o odpowiedzialności, tożsamości, patriotyzmie czy różnorodności. Wśród osób, które wyraziły swoje poglądy w tej publikacji, są m.in.: Aleksander Hall, Roman Nowosielski, Kuba Sienkiewicz czy Rafał Dutkiewicz. 

- Tytuł książki nawiązuje do rozważań: co to oznacza być solidarnym w rozwoju z kimś innym - powiedział prof. Cezary Obracht-Prondzyński, współautor książki „Solidarni w rozwoju: Gdańsk - Polska - Europa - Świat”. - Nie są dla nas kluczowe instytucje, procesy, struktury, ale kluczowe jest tutaj podejście podmiotowe. Kiedy mówimi o rozwoju, człowiek jest gdzieś na końcu. Jedną z najważniejszych rzeczy, na których nam zależy jest to, by nie podchodzić do rozwoju w kategoriach wzrostu, tylko zastanawiać się, co tak naprawdę oznacza on dla ludzi. Nie tylko w ujęciu ściśle pragmatycznym, ale także w ujęciu etycznym. Dzisiaj być może, nie tylko w Polsce, ale i poza nią, ten wymiar etyczny staje się jednym z kluczowych, ale i niekiedy najbardziej problematycznym, bo czasem jest tak, że wskaźniki efektywności przesłaniają nam to, co się dzieje z ludźmi.

W publikacji znajdziemy także założenia programowe kongresu Open Eyes Economy „Solidarni w rozwoju: Gdańsk – Polska – Europa - Świat”, który odbędzie się 29-30 maja 2020 roku w Europejskim Centrum Solidarności. 

- Prezydent Paweł Adamowicz zwrócił uwagę na działania, które zainicjowaliśmy w Krakowie, ale toczą się w całej Polsce i próbujemy wejść w krąg europejski [mowa o kongresie Open Eyes Economy - red.] - powiedział prof. Jerzy Hausner, przewodniczący rady programowej kongresu „Solidarni w rozwoju: Gdańsk - Polska - Europa - Świat”. - Zaproponował, abyśmy także w Gdańsku przygotowali duże, międzynarodowe wydarzenie, które nawiązywałoby do myśli o Gdańsku jako mieście wolności i solidarności. (...) Powiedział, że marzy mu się, żeby tu z Gdańska wybrzmiał głos, który miałby nie tylko znaczenie w Polsce, ale też w Europie i świecie. Głos, który mówiłby o tym, że potrzebujemy solidarności w rozwoju, jeśli chcemy sprostać wszystkim wyzwaniom, z którymi mamy do czynienia. Chciałbym, aby prace przygotowawcze do kongresu nie polegały tylko na tym, że będziemy zapraszać ważnych gości, ale żeby toczyła się tu w Gdańsku, ale i w innych miejscach, rozmowa o tym, jaki powinien być to głos, co powinno być jego treścią. 

Program kongresu jest w trakcie konstruowania. Wiadomo już, że na zaproszenie Miasta Gdańska przyjedzie około 600 przedstawicieli samorządów, organizacji pozarządowych, ludzi biznesu i nauki. Pojawią się też prelegenci ze świata, wśród których nie zabraknie wybitnych osobistości. Ich nazwiska nie są jednak jeszcze znane.

- Nie chciałbym nikogo stawiać w niezręcznej sytuacji, dlatego celowo nie podaję dzisiaj nazwisk osób, do których wysłaliśmy zaproszenia. Wolimy poczekać na odpowiedzi - powiedział prof. Jerzy Hausner.

 
„Solidarni w rozwoju: Gdańsk - Polska - Europa - Świat” - to zarówno tytuł książki poświęconej śp. Pawłowi Adamowiczowi, jak i nazwa kongresu, który odbędzie się w Gdańsku, w maju 2020 roku
„Solidarni w rozwoju: Gdańsk - Polska - Europa - Świat” - to zarówno tytuł książki poświęconej śp. Pawłowi Adamowiczowi, jak i nazwa kongresu, który odbędzie się w Gdańsku, w maju 2020 roku
Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

W książce „Solidarni w rozwoju: Gdańsk – Polska – Europa - Świat” znajdziemy też trzy eseje, a w nich założenia programowe kongresu, które opierają się także na trzech, głównych filarach:

  • solidarności społecznej,
  • sprawiedliwości międzypokoleniowej i terytorialnej,
  • prawie do jakości życia i rozwoju.

- Jeśli gdzieś jest przesłanie, które próbowaliśmy zawrzeć w tych trzech esejach, to takie, że rozwój zaczyna i kończy się na ludziach, a to oznacza, że sfera wartości być może jest istotniejsza niż struktury i procedury, których nie lekceważymy. (...) Fragmenty, które wybraliśmy z książek Pawła Adamowicza, także komentarze zamieszczone w książce, na tym się koncentrują - powiedział prof. Cezary Obracht-Prondzyński, współautor książki, socjolog, antropolog, historyk.

Publikacja „Solidarni w rozwoju: Gdańsk – Polska – Europa - Świat” została wydana przez Fundację Gospodarki i Admisnistracji Publicznej pod patronatem Urzędu Miejskiego w Gdańsku. 

ZOBACZ ZAPIS CAŁEJ KONFERENCJI 

 

 

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę