• Start
  • Wiadomości
  • Inwestycje Miasta kluczowe dla łagodzenia skutków kryzysu. Które mają pierwszeństwo?

Inwestycje Miasta kluczowe dla łagodzenia skutków kryzysu. Które będą realizowane na początek?

Alan Aleksandrowicz zastępca prezydent Gdańska ds. inwestycji podkreśla, że nie ma mowy o zatrzymaniu inwestycji w mieście, ale będą one realizowane według klucza pierwszeństwa i przy utrzymaniu ustalonego limitu wydatków.
07.04.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Al. Pawła Adamowicza to jedna z kluczowych inwestycji Miasta Gdańska, która zakończy się w 2020 r.
Al. Pawła Adamowicza to jedna z kluczowych inwestycji Miasta Gdańska, która zakończy się w 2020 r.
fot. DRMG

 

Miasto kupiło ponad dwa tysiące testów dla pracowników ochrony zdrowia w Gdańsku  

 

Podczas kolejnej z cyklu wirtualnych konferencji prasowych władz Gdańska, która odbyła się 7 kwietnia, Alan Aleksandrowicz, z-ca prezydent Gdańska ds. inwestycji, mówił o aktualnej polityce inwestycyjnej Miasta. Przypomniał, że już z dniem wprowadzenia w Polsce stanu zagrożenia epidemią, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wydała polecenie wydziałom urzędu, jednostkom i spółkom miejskim, by wstrzymały zaciąganie nowych zobowiązań i przyjrzały się zaplanowanym w tegorocznym budżecie wydatkom.

- Analiza wszystkich planów finansowych już została dokonana. Oszczędności będą oczywiście konieczne, ale w ramach wydatków bieżących - podkreślił Alan Aleksandrowicz. - Jeśli chodzi o inwestycje, podjęliśmy już decyzję, które z nich będą realizowane w pierwszej kolejności, a które będą podlegały dalszej weryfikacji.

Alan Aleksandrowicz podkreślił, że realizacja programu inwestycyjnego Miasta zaplanowana na 2020 r. jest kluczowa dla złagodzenia skutków kryzysu spowodowanego epidemią, ponieważ jest to rodzaj wsparcia dla lokalnych przedsiębiorców - w nieomal każdym projekcie udział biorą miejscowi wykonawcy.

 

Zniesienie bądź odroczenie płatności za czynsz i część podatków - tak Gdańsk wspiera przedsiębiorców

 

- Na początek realizowane będą wszystkie inwestycje ze wsparciem ze środków Unii Europejskiej. Musimy w określonym czasie rozliczyć się z zaciągniętych zobowiązań  i zrealizować je w zakładanym harmonogramie - zaznaczył prezydent.

W pierwszej kolejności realizowane będą także inwestycje, przy których już rozpoczęły się roboty budowlane i procesy projektowe, a także te, przy których Miasto zaciągnęło już zobowiązania podpisując umowy wynikające z rozstrzygnięcia przetargów.

Zapewnił, że projekty z Budżetu Obywatelskiego także będą realizowane, ale w każdym przypadku, Miasto będzie trzymać się w ryzach sum założonych w pierwotnym kosztorysie.

Miejskie projekty inwestycyjne związane z modernizacją obiektów czy ich remontem, także będą się toczyć, ale przy utrzymaniu ustanowionych limitów wydatków, które będą kluczem do zaciągania zobowiązań i rozstrzygnięć przetargowych.

 

ZAPIS KONFERENCJI PRASOWEJ WŁADZ GDAŃSKA Z 7 KWIETNIA 

 

TV

Huczne obchody 50-lecia Zaspy