• Start
  • Wiadomości
  • Inspirujące gdańskie powietrze – kolejny rok rezydencji literackich w Gdańsku

Inspirujące gdańskie powietrze – kolejny rok rezydencji literackich w Gdańsku

„Nie wyobrażacie sobie, do jakiego stopnia inspirujące macie tu powietrze” – tymi słowami Oksana Zabużko opisała atmosferę w Gdańsku podczas swojego pobytu na rezydencji literackiej. Ukraińska pisarka, wraz z piątką innych twórców i twórczyń, gościła w Gdańsku w 2022 roku w ramach programu Rezydencji Literackich, którego organizatorem jest Instytut Kultury Miejskiej. Powstało także filmowe podsumowanie projektu. 
( 25.01.2023 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
oksana_zabuz_ko_fot_bartoszban_ka
Oksana Zabużko - ukraińska pisarka i filozofka, laureatka wielu nagród. Jej ostatnia książka “Planeta piołun” to trafna analiza stosunków Ukrainy i Rosji. Pisarka przyjechała rok temu do Warszawy z powodu premiery „Planety piołun” w Polsce zaplanowanej na 23 lutego 2021. Nie planowała spotkań z czytelnikami w innych miastach. Musiała zostać
fot. Bartosz Bańka

Gdańsk Miasto Literatury. Długa 35 - otwarcie nowej przestrzeni kulturalnej

Oksana Zabużko to jedna z czołowych ukraińskich pisarek i filozofek, autorka ponad 20 książek z tekstami poetyckimi, prozatorskimi, eseistycznymi i filozoficznymi oraz laureatka wielu nagród. Wybuch wojny w Ukrainie w lutym 2022 r. uniemożliwił jej powrót do kraju. Pobyt rezydencyjny pisarki związany był z pracą nad nową książką oraz spotkaniami z lokalnym środowiskiem twórczym i czytelnikami.

Rezydencje literackie w Gdańsku to projekt skierowany do pisarzy, pisarek, poetów, poetek, tłumaczy i tłumaczek z Polski, Ukrainy oraz Białorusi. Po raz pierwszy program wystartował w 2021 roku. Przeczytaj podsumowanie programu w 2021 r.

- Ważne jest dla nas to, aby Gdańsk pokazał, że jest miastem gościnnym dla twórców literatury i tłumaczy, a jednocześnie bardzo inspirującym – mówi Aleksandra Szymańska, dyrektorka Instytutu Kultury Miejskiej. - Głęboko wierzymy, że obecność twórców w Gdańsku, sieci kontaktów, rozmowy, budują różnorodność miasta, wzbogacając tak nas, jak i naszych gości.

Zobacz film podsumowujący program rezydencji literackich w 2023 r.

Tegoroczny, zróżnicowany pod względem tematycznym nabór, wyłonił pięcioro uczestników i uczestniczek programu. We wrześniu na rezydencji humanistycznej poświęconej twórczości Marii Janion przebywał Błażej Warkocki. Badacz oprócz poszukiwań gdańskich śladów w biografii profesor Janion, poprowadził w czasie swojego pobytu wykład z elementami warsztatów pn. „Od „Transgresji” do „Dezorientacji”, czyli queer po polsku”.

nataly_matolinets_fot_bartoszban_ka
Nataly Matoliniets - pisarka, autorka wielokrotnie nagradzanych powieści dla młodych dorosłych, absolwentka dziennikarstwa na Lwowskim Narodowym Uniwersytecie im. Iwana Franki, członkini Związku Pisarzy Ukraińskich;
fot. Bartosz Bańka

Dwie rezydencje zostały przygotowane dla twórców z Ukrainy. W październiku w Gdańsku przebywały pisarki Natalia Matoliniec - autorka wielokrotnie nagradzanych powieści dla młodych dorosłych oraz Roksolana Żarkova - eseistka, krytyczka literacka, badaczka kobiecego pisarstwa. Z pisarkami gdańska publiczność oraz środowisko akademickie i studenckie spotkały się w Instytucie Kultury Miejskiej, na Uniwersytecie Gdańskim oraz w bibliotekach w Gdańsku i w Gdyni. 

roksolana_z_arkova_fot_bartoszban_ka
Roksolana Żarkova - pisarka, eseistka, krytyczka literacka, badaczka kobiecego pisarstwa. Uczestniczka oraz finalista i zwyciężczyni wielu krajowych i międzynarodowych konkursów literackich i artystycznych, laureatk kilku nagród literackich
fot. Bartosz Bańka

- Przyjazd do Gdańska oraz praca tutaj są dla mnie chwilą oddechu. To nawet więcej niż tylko pobyt w bezpiecznym miejscu, to również możliwość pobycia sam na sam ze sobą i swoimi myślami – opowiada Natalia Matoliniec.

Od początku listopada na rezydencji translatorskiej przebywała w Gdańsku tłumaczka Gabriela Abrasowicz pracując nad przekładem twórczości bośniacko-serbskiej autorki dramatów Tanji Šljivar. Rezydentka swoją wiedzą podzieliła się z gdańskimi studentami i studentkami podczas spotkania na Uniwersytecie Gdańskim w Zakładzie Slawistyki i Studiów Bałkańskich wygłaszając wykład pt. „Migracje w postjugosłowiańskiej produkcji dramatopisarskiej i teatralnej”.

gabriela_abrasowicz_fot_bartoszban_ka
Gabriela Abrasowicz - doktorka nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, badaczka i tłumaczka, od 2009 roku jest aktywna jako terapeutka (terapia neurologopedyczna, emisja i impostacja głosu dla osób zawodowo pracujących głosem)
fot. Bartosz Bańka

- Miałam tu ogromny komfort pracy, powiedziałabym nawet wielką higienę pracy. Udało mi się pogodzić naprawdę intensywną pracę nad tłumaczeniem ze zwiedzaniem, spotkaniami z bardzo ciekawymi ludźmi – o swoim pobycie rezydencyjnym w Gdańsku opowiada Gabriela Abrasowicz.

Pobyt rezydencyjny tłumaczki pozwolił na ukończenie przekładu twórczości Tanji Šljivar. Książka pt. „Jesteśmy tymi... i inne dramaty” niedawno ukazała się drukiem (Jestesmy tymi... i inne dramaty | Agencja Dramatu i Teatru "ADiT")

W wyniku współpracy Instytut Kultury Miejskiej, Staromiejskiego Domem Kultury w Warszawie oraz Krakowskiego Biura Festiwalowego powstała strona internetową poświęconą rezydencjom literackim w Polsce oraz specjalną grupę na Facebooku, która służy wymianie informacji o aktualnych programach i stypendiach dla twórczyń i twórców zainteresowanych rezydencjami. Partnerami projektu są Unia Literacka i Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury.

W 2023 roku Instytut Kultury Miejskiej i Miasto Gdańsk ponownie zaproszą na rezydencje twórcze do Gdańska.