Debiut Polski na mistrzostwach świata. W reprezentacji zawodniczki z Gdańska

W dniach 7-9 kwietnia w kanadyjskim Hamilton odbywały mistrzostwa świata seniorów w łyżwiarstwie synchronicznym. Po raz pierwszy w zawodach tej rangi wystąpiła reprezentacja Polski, której skład tworzą zawodniczki Ice Fire Senior z Gdańska. Polki w debiucie zajęły 16. miejsce na 23. startujące zespoły.
12.04.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Panie z gdańskiego Ice Fire Senior jako reprezentacja Polski na mistrzostwach świata seniorów w kanadyjskim Hamilton
Panie z gdańskiego Ice Fire Senior jako reprezentacja Polski na mistrzostwach świata seniorów w kanadyjskim Hamilton
fot. Bartosz Zielenkiewicz / SKF Iceskater

Pierwsze mistrzostwa świata seniorów odbyły się w 2000 roku w Minneapolis. Seniorska kadra narodowa Polski powstała w 2021 roku i tworzą ją łyżwiarki gdańskiego teamu Ice Fire. I to właśnie ten zespół reprezentował Polskę w dniach 7-9 kwietnia podczas tegorocznego światowego championatu w kanadyjskim Hamilton (prowincja Ontario), położonym około 60 km od Toronto.

- Ta najważniejsza dla łyżwiarskiego synchronu impreza sportowa wróciła do kalendarza Międzynarodowej Unii Łyżwiarskiej (ISU) po trzech latach przerwy spowodowanej pandemią - zaznacza Bartosz Zielenkiewicz z SKF Iceskater Gdańsk. 

Do rywalizacji w tegorocznych mistrzostwach stanęły 23 drużyny łyżwiarskie z 19 krajów (pierwszym 5 krajom z poprzednich mistrzostw świata przysługuje prawo wystawienia dwóch drużyn), w tym po raz pierwszy drużyna z Polski. Naszą kadrę narodową tworzy team Ice Fire, składający się w znacznej części z gdańszczanek, trenujący na co dzień w gdańskiej hali Olivia. 

Jak we wszystkich konkurencjach łyżwiarskich drużyny musiały zaprezentować dwa programy krótki i dowolny. Złoty medal wywalczyły Kanadyjki z Le Supreme, srebrny i brązowy przypadły ekipom z Finlandii: Marigold Ice Unity i Helsinki Rockettes.

A jak wypadł polski team?

- Nasza drużyna powstała niespełna rok temu na bazie drużyny juniorskiej, która w juniorskich mistrzostwach świata rywalizuje z sukcesami już piąty rok. Był to najmłodszy team, który w tym roku wystartował w mistrzostwach świata, a start w zawodach był dopiero trzecim występem w zawodach naszej drużyny - -przypomina Bartosz Zielenkiewicz. - Na początku przejazdu naszym zawodniczkom przydarzył się bardzo niefortunny potrójny upadek, który spowodował niezaliczenie całego elementu. To strata około 20 procent punktów w programie krótkim. Dziewczyny jednak bardzo szybko się pozbierały i resztę programu przejechały dobrze. Po pierwszym dniu zawodów zajmowały 17. miejsce. Do programu dowolnego stanęły bardzo skupione i zdeterminowane, aby nie popełnić podobnego błędu. Pojechały bardzo dobry program dowolny co pozwoliło im przesunąć się na 16 pozycję.

Team Ice Fire Senior wystartował w następującym składzie:

Paulina Drążkowska
Marta Frąckowiak
Barbara Grabowska
Julia Hajska
Karolina Hebda
Natalia Hoffman
Karolina Kapitańska
Maryia Krytskaya
Anna Lenckowska
Natalia Mackiewicz
Amelia Mamontowicz
Oktawia Sawicka
Karolina Stalińska
Magdalena Szczepańska
Andrea Tassard
Izabela Zielenkiewicz
Gabriela Zielińska
Ada Żurańska
Iga Żurańska

- To bardzo młoda i perspektywiczna drużyna prowadzona przez najbardziej doświadczony polski duet trenerski Agnieszkę Filipowicz i Marcina Międlarza. Seniorska drużyna powstała na bazie teamu juniorskiego, w którym więcej niż połowa zawodniczek dalej jeździ ze względu na ciągle odpowiedni wiek - dodaje Zielenkiewicz.

Niespełna miesiąc wcześniej drużyna juniorska również rywalizowała w mistrzostwach świata, które odbyły się w austriackim Innsbrucku. Nasza juniorska kadra narodowa wywalczyła 9. miejsce na świecie broniąc pozycję sprzed dwóch lat. Wtedy jednak w zawodach ze względu na wybuch pandemii nie mogło startować kilka drużyn. Jako piąty kraj Polska mogła w tym roku wystawić dwie drużyny. Druga drużyna narodowa team Le Soleil z Torunia uplasowała się na 16. miejscu.

- Nasze zawodniczki w tym tygodniu wracają z Kanady do Gdańska i po krótkiej przerwie na odpoczynek zaczną przygotowywać programy taneczne na następny sezon startowy. Krótka przerwa będzie również potrzebna na nadrobienie szkolnych zaległości, tym bardziej, że aż sześć naszych kadrowiczek zdaje w tym roku maturę - mówi Zielenkiewicz.

Partnerem wyjazdu naszej kadry narodowej na mistrzostwa świata było między innymi miasto Gdańsk.

 

TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta