III Światowy Zjazd Gdańszczan - 2010 r.

22.08.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Mieszkańcy obecni i dawni, gdańszczanie z pochodzenia, z urodzenia, ale również z ducha – miłośnicy i przyjaciele naszego miasta – wzięli udział w III Światowym Zjeździe Gdańszczan. W dniach 21-23 maja w Gdańsku świętowało i bawiło się wspólnie wspólnie kilkanaście tysięcy osób.

Światowy Zjazd Gdańszczan organizowany jest od 2002 roku i odbywa się co cztery lata. Impreza jest okazją do spotkania i integracji obecnych i dawnych mieszkańców miasta. A także miłośników grodu nad Motławą, których jak się okazuje nie brak na całym świecie. W tegorocznym – trzecim już – zjeździe wzięło udział ponad 1500 zagranicznych gości, którzy zjechali do Gdańska m.in. z Australii, Nowej Zelandii, USA, Niemiec, Izraela i wielu innych państw europejskich.

III Światowy Zjazd Gdańszczan rozpoczął się w piątek uroczystą galą w Teatrze Wybrzeże, podczas której prezydent Paweł Adamowicz powitał wszystkich znamienitych gości i zaprosił ich do udziału w wyjątkowych imprezach, których organizatorzy zjazdu przygotowali w sumie kilkadziesiąt. Tuż po gali Traktem Królewskim przeszła barwna parada upamiętniająca wizytę króla Kazimierza Jagiellończyka w Gdańsku. A w piątkowy wieczór na Targu Węglowym odbył się wyjątkowy Bursztynowy Koncert z udziałem gwiazd polskiej piosenki.

W sobotę odbył się natomiast coroczny, piaty już Rodzinny Bieg Gdańszczan. Trasę liczącą niespełna trzy kilometry przebiegło 2,5 tysiąca biegaczy, z których najstarszy – Stanisław Niwiński – liczył sobie 76 lat, zaś najmłodszą uczestniczką była dwuletnia Matylda Banaś. Zgodnie z tradycją w biegu nie było zwycięzców, a wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowy medal. W tym samym czasie Motławą przepłynęła parada jachtów, która otworzyła oficjalnie sezon żeglarski 2010. Również w sobotę w Muzeum Narodowym odbył się wernisaż wystawy „Żydzi Gdańscy. Ślady” poświęconej losom gdańskich Żydów od XIX w. po czasy współczesne, a w Ratuszu Staromiejskim przy ul. Korzennej na temat „Gdańsk w literaturze – Miasto inspirujące” debatowali pisarze i wydawcy. Natomiast na stadionie MOSiR przy ul. Traugutta odbył się międzynarodowy mecz piłki nożnej byłych reprezentantów drużyn Polski i Niemiec.

Niedziela – trzeci dzień Zjazdu – to przede wszystkim Rodzinne Zdjęcie Gdańszczan, do którego w południe pozowało wspólnie na Długim Targu kilka tysięcy mieszkańców i sympatyków naszego miasta. W Dworze Artusa odbyło się w niedzielę spotkanie Prezydenta Miasta Gdańska i Radnych Miasta Gdańska z Polonią Gdańską, a na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy przy ul. 3 Maja odbyła się uroczysta modlitwa za gdańszczan. Natomiast wieczorem, podczas uroczystej Gali Święta Miasta w Filharmonii na Ołowiance rozstrzygnięty został plebiscyt na Gdańszczanina Roku. Honorowy tytuł zdobył gdański fotoreporter Maciej Kosycarz.

Znakomitym dopełnieniem III Światowego Zjazdu Gdańszczan był sobotni koncert „Gdańsk Cool Tour Chopin” inspirowany muzyką Chopina, a także liczne koncerty i imprezy plenerowe odbywające się w ramach festiwalu Streetwaves.

 

 

TV

Ceremonia otwarcia Mistrzostw Europy w Wioślarstwie Morskim