II Światowy Zjazd Gdańszczan - 2006 r.

22.08.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Koncerty, pokazy, parady, konkursy i uroczysta gala – wszystkie te oraz znacznie więcej atrakcji czekało na uczestników II Światowego Zjazdu Gdańszczan. Trwające cały weekend zabawy i festyny zgromadziły dziesiątki tysięcy gdańszczan oraz wielu gości z zagranicy. To był prawdziwy festiwal miłośników naszego miasta…

Zjazd rozpoczął się już w piątek. Tego dnia Pierwszego dnia otwarto m.in. ciekawą wystawę filatelistyczną poświęconą Gdańskowi na znaczkach pocztowych, i dowiedzieć się, jaka książka zdobyła zaszczytny tytuł najpopularniejszego utworu literackiego związanego z Gdańskiem. Zwyciężyła Panienka z Okienka autorstwa Deotymy, Jadwigi Łuszczewskiej. O godz. 19.00 Długim Targiem i Długą przeszła barwna Parada Gdańska a chwilę później rozpoczęła się trwająca do późnych godzin wieczornych biesiada na Targu Węglowym.

O godzinie 20.00 na specjalnej Gdańskiej Gali rozstrzygnięto plebiscyt na gdańszczanina roku. Jak się okazało konkurs wyłonił dwóch zwycięzców – Jeana Michale Jarrea oraz Lecha Wałęsę. Wieczór uświetnił koncert Leszka Możdżera w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

W sobotę, rano prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, wraz z prezesem GPEC Thomasem Schroterem, otworzyli w pasie nadmorskim największy na Pomorzu plac zabaw połączony ze skate parkiem.

Kwadrans przed południem, z Długiego Targu ruszył wyścig Inlet Powerade Bike Maraton a o godz. 13.00 oddano oficjalnie do użytku najdłuższą drogę rowerową w Gdańsku – 10 kilometrowy odcinek łączący nasze miasto z sąsiednim Sopotem.
Gwoździem sobotniego programu był koncert Jana Garbarka na Ołowiance oraz widowisko Sławomira Łosowskiego z imponującym pokazem pirotechnicznym. Warto dodać, że w nocy z soboty na niedzielę wiele restauracji i pubów nie zamknęło swych podwojów aż do białego rana.

Ostatniego dnia, w niedzielę, dominowały atrakcje sportowe takie jak parada rowerzystów i rolkarzy – „Bike Parade” oraz nie lada gratka dla miłośników dwóch kółek – wyścig kolarski ulicami głównego miasta – Międzynarodowe Kryterium Uliczne.

Nie zabrakło programu kulturalnego. Na Ołowiance odbył się koncert „Gdańsk na Pięciolinii” w wykonaniu m.in. Waldemara Malickiego, Artura Banaszkiewicza i Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina.

II Światowy Zjazd Gdańszczan zakończyła parada statków na Motławie oraz spektakularny pokaz sztucznych ogni.

 

 

TV

Huczne obchody 50-lecia Zaspy