• Start
  • Wiadomości
  • Piłkarze się nie starzeją. Klub Sportowy Gedania 1922 świętuje 96-lecie WYWIAD 

Piłkarze się nie starzeją. Klub Sportowy Gedania 1922 świętuje 96-lecie WYWIAD

- Kiedy pozbawiono nas obiektów przy ulicy Kościuszki i sami zaczęliśmy odbudowywać klub naszym mottem stało się zdanie “historia zobowiązuje”. Przyjęliśmy dewizę, że rozwijamy się i kultywujemy historię klubu - mówi Władysław Barwiński, prezes Gedanii 1922. Dziś klub to 18 grup szkoleniowych i 500 podopiecznych. W sobotę 25 sierpnia 2018 roku Gedania świętuje 96-lecie istnienia w Gdańsku.
( 24.08.2018 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Władysław Barwiński, prezes GKS Gedania 1922 odbiera pamiątkową tablicę z dedykacją od Pawła Adamowicza prezydenta Gdańska
Władysław Barwiński, prezes GKS Gedania 1922 odbiera pamiątkową tablicę z dedykacją od Pawła Adamowicza prezydenta Gdańska
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


Alicja Katarzynska: Jak dziś ma się najstarszy klub sportowy piłki nożnej w Gdańsku?

Władysław Barwiński: Na dziś Gedania, która musiała opuścić obiekt przy ulicy Kościuszki, przy pomocy gminy Gdańsk stworzyła kompleks sportowy przy ulicy Hallera. Na powierzchni 6 hektarów funkcjonuje osiem boisk, dwie hale sportowe, kompleks edukacyjny, w tym przedszkole  naukowo sportowe. Mamy blisko 18 grup szkoleniowych, w tym pierwszy zespół seniorów w IV lidze i jego rezerwy. W sumie pod naszą opieką 500 chłopców trenuje piłkę nożną, ponadto mamy ponad 90 chłopców w nowootwartej w zeszłym roku na 95-lecie Gedanii niepublicznej Szkole Mistrzostwa Sportowego, która mieści się w budynku przy ulicy Wrzeszczańskiej. Nasze najbliższe plany to znalezienie stałego miejsca dla rozwijającej się szkoły, w tej chwili mamy pięć klas, chcemy mieć 10 łącznie z gimnazjum. I o to będziemy się starali w tym roku.

A cele sportowe ?

Nasz potencjał jest tak duży, że myślimy już o wyższych ligach rozgrywkowych. W tej chwili gramy w czwartej lidze, ale trzecia liga jest optymalna, aby młodzież szkoloną przez nas można było promować i w dalszym ciągu osiągać sukcesy, daj Boże na miarę pana Roberta Lewandowskiego.

Jesteśmy jednym z niewielu klubów sportowych w Gdańsku, w którym w pierwszym zespole gra od 40 do 60 proc. naszych własnych zawodników, przez nas szkolonych. Możemy pochwalić się z dawnych lat Rafałem Murawskim, który zakończył już karierę sportową, naszym rodzynkiem, który poszedł w świat był Michał Szromnik, przez trzy lata przebywał w Szkocji i tam reprezentował nasz klub, teraz powrócił do Polski. 

Podziękowania dla GKS Gedanii 1922, tych którzy wykuwają charaktery młodych piłkarzy
Podziękowania dla GKS Gedanii 1922, tych którzy wykuwają charaktery młodych piłkarzy
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


Klub Sportowy Gedania 1922 to historia Wolnego Miasta Gdańska, czasu wojny i lat powojennych. Wasi podopieczni znają korzenie klubu w którym się szkolą?

Kiedy pozbawiono nas obiektów przy ulicy Kościuszki i sami zaczęliśmy odbudowywać nasz klub. Naszym mottem stało się zdanie “historia zobowiązuje”. Przyjęliśmy dewizę - członkowie zarządu, zawodnicy - że podtrzymujemy historię klubu. Kiedy byliśmy w zapaści, naszym pierwszym działaniem było rozpowszechnienie dla wszystkich osób zwiazanych z klubem filmu o historii Gedanii, który powstał na 80-lecie klubu. Nazywamy się Gedania 1922,  żeby odróżnić się od Gedani SA, która bardziej zajęła się komercją i terenami.

Chcemy, żeby jak najwięcej osób wiedziało, jaką rolę pełnił przed II wojną światową nasz klub, kto oddał życie z członków klubu w czasie wojny, co działo się z nim po wojnie. W okresie szczytu Gedania posiadała 26 sekcji sportowych z żużlem, piłką nożną, siatkówką, boksem, sportami motorowymi. To był jeden z najprężniejszych klubów w Gdańsku, ale była moda na tworzenie nowych podmiotów, jedynie słusznych i zapomniano o starym, przedwojennym klubie. 

Ciekawostką jest, że Gedania z racji tego, że działała na terenie Wolnego Miasta Gdańska nie mogła uczestniczyć w rozgrywkach organizowanych przez Polski Związek Piłki Nożnej, a gdańszczanie, Polacy chcieli z kimś rywalizować i znaleźli rozwiązanie. Jako zespół polski z Gdańska uczestniczyli w rozgrywkach Bundesligi, więc pan Lewandowski nie był pierwszym, który zabłysnął w Niemczech. Kultywujemy historię, ale patrzymy szeroko do przodu, nie zapominając skąd nasze korzenie.

Jednym z piłkarzy Gedanii był zmarły niedawno Roman Korynt - reprezentant Polski, były zawodnik m.in. Lechii Gdańsk
Jednym z piłkarzy Gedanii był zmarły niedawno Roman Korynt - reprezentant Polski, były zawodnik m.in. Lechii Gdańsk
zdj.Jerzy Pinkas/gdansk.pl


Jak będziecie świętować 96-lecie istnienia Gedanii?

Tegoroczna uroczystość będzie pierwszą z cyklu, które chcemy przygotować do hucznych obchodów 100-lecia. To będzie spotkanie starych gedanistów, odtworzenie starych zdjeć, żeby ci starzy którzy jeszcze żyją, a już odchodzą, mogli siebie zobaczyć z dawnych lat, a młodzież mogła się im przyjrzeć,  skonfrontować zdjęcia, zobaczyć żyjących gedanistów. Będzie też turniej dla wszystkich możliwych zespołów z Trójmiasta, wezmą w nim udział dwa zespoły Gedanii, zespoły z Gdyni, Jaguar gdański. Celem jest drobna rywalizacja, żeby na koniec podziękować sobie za wspólną fajną zabawę grę. Będą uczestniczyć dwaj bracia Siwkowie, Tomasz i Andrzej, którzy mają razem 138 lat. Uznaliśmy że warto pokazać dzisiejszej młodzieży, że piłkarze się nie starzeją.


Gedania 1922 Gdańsk i Grupa Energa S.A. zaprasza wszystkich sympatyków piłki nożnej w sobotę 25 sierpnia w godz. 10.00-15.00 na Jubileusz 96-lecia Najstarszego Piłkarskiego Klubu Gdańska. W ramach jubileuszu odbędzie się piłkarski turniej oldbojów oraz otwarcie alejki "Historia zobowiązuje".

Do turnieju oldbojów, który rozpocznie się o godzinie 10.00 zaproszono 10 drużyn z Pomorza: Arkę Gdynia, Bałtyk Gdynia, Gedanię Gdańsk, GKS Kolbudy, Jaguar Gdańsk, KP Sopot, Lechię Gdańsk, MRKS Gdańsk, Polonię Gdańsk oraz zespół Przyjaciół Gedanii.

Z kolei o 12.30 planowane jest otwarcie alejki z historycznymi zdjęciami piłkarzy - Gedanistów, do których należeli między innymi śp. Roman Korynt (reprezentant Polski, były zawodnik między innymi Lechii Gdańsk), Krzysztof Adamczyk (reprezentant Polski, król strzelców ekstraklasy w barwach Legii Warszawa),  Rafał Murawski (reprezentant Polski, były zawodnik między innymi Lecha Poznań i Pogoni Szczecin), Andrzej Baczyński (były zawodnik między innymi Legii Warszawa i Lecha Poznań), Andrzej Dybicz (zdobywca Pucharu Polski w barwach Arki Gdynia), Łukasz Kowalski (były zawodnik między innymi Arki Gdynia) czy Michał Szromnik (były zawodnik szkockiego Dundee United).

Organizatorzy zapraszają w 25 sierpnia w sobotę na al. Hallera 201 - Centrum Sportu i Nauki Gedania 1922.