• Start
  • Wiadomości
  • Historia, współczesność i odnowa. Zobacz film promujący nowe życie Domu Zdrojowego

Historia, współczesność i odnowa - zobacz film promujący nowe życie Domu Zdrojowego

Kilkunastominutowy film przygotowany przez Hevelianum to kompilacja historii, osobistych wspomnień powojennych mieszkańców dawnego Kurhausu i kadrów z kompleksowego remontu zabytku. Warto obejrzeć.
( 23.12.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kadr z filmu. Kamera wykonuje też krótką wycieczkę w czasy, gdy Dom Zdrojowy pełnił swoją pierwotną funkcję - poznajemy parę kuracjuszy z przełomu XIX i XX wieku...
Kadr z filmu. Kamera wykonuje też krótką wycieczkę w czasy, gdy Dom Zdrojowy pełnił swoją pierwotną funkcję - poznajemy parę kuracjuszy z przełomu XIX i XX wieku...
Fot. Hevelianun

 

Film „Dom Zdrojowy w Brzeźnie. Opowieści z nadmorskiego kurortu” cieszył się dużą popularnością wśród uczestników hucznego, dwudniowego otwarcia wyremontowanej brzeźnieńskiej perełki, które odbyło się w weekend 18/19 grudnia.

Materiał wyświetlany był na telebimie rozstawionym w otaczającym nadmorską filię Hevelianum ogrodzie, teraz trafił do sieci.

W filmie głos zabierają powojenni mieszkańcy Domu Zdrojowego (ostatni z nich, Janusz Sośnierz, opuścił jeden z 24 tutejszych lokali komunalnych w 2017 roku), odmalowując obraz sąsiedzkiej codzienności w tak niezwykłym miejscu. Występują tu również Dorota Kuś i Alina Jażdżewska, mieszkanki Brzeźna, które od lat zabiegały o przywrócenie dawnej świetności dawnemu Kurhausowi.

Są tu wreszcie także “brzeźnieńskie vipy” (ale kto, tego już nie zdradzimy) oraz pracownicy Hevelianum, którzy opowiadają o tym, co będzie się działo w odnowionym zabytku. Kamera wykonuje też krótką wycieczkę w czasy, gdy Dom Zdrojowy pełnił swoją pierwotną funkcję - poznajemy parę kuracjuszy z przełomu XIX i XX wieku. 

 

 

Warto przypomnieć, że podczas świętowania oddania do użytku Domu Zdrojowego, w w jego wnętrzach nagrano kilka rozmów, które można odtworzyć na Fb Hevelianum, a są to:

  • Morsowanie. Fakty i mity. Rozmawiają: Piotr Biankowski, Adrian Hoffman, Monika Kwiatkowska, Paweł Strychalski i dyrektor Hevelianum Paweł Golak (moderator)
  • Kupuj i jedz odpowiedzialnie. Rozmawiają: prof. dr hab. Małgorzata Wiśniewska, dr Barbara Kijewska, Łukasz Jaroń, Alicja Żarkiewicz, Katarzyna Banaś i dyrektorka Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego dr hab. Sylwia Mrozowska (moderatorka)
  • Dom Zdrojowy – serce Brzeźna. Historia kąpielisk nadmorskich. Rozmawiają: dr Jan Daniluk, dr Janusz Dargacz, Dagny Kurdwanowska (moderatorka)
18 grudnia 2021 - odpalenie iluminacji świątecznej na Domu Zdrojowym w Gdańsku Brzeźnie
18 grudnia 2021 - odpalenie iluminacji świątecznej na Domu Zdrojowym w Gdańsku Brzeźnie
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Z okazji odrodzenia Domu Zdrojowego, Hevelianum wydało książkę “Dom Zdrojowy. Kurort Brzeźno 1893 - 2021” autorstwa dr. Jana Daniluka. Jej premiera miała miejsce oczywiście także w weekend otwarcia.

Książkę można zamówić na www Hevelianum (publikacje znaleźć można u dołu wyświetlonej strony), kosztuje 45 zł plus koszty wysyłki. Jak czytamy w opisie wydawnictwa:

“Historia Domu Zdrojowego w Gdańsku Brzeźnie od jego powstania w 1893 r. po czasy współczesne. Narracja oparta jest o zachowane zdjęcia, pocztówki i plany.

Aby w pełni ukazać historię obiektu, autor nie pomija innych, dziś już w większości nieistniejących, obiektów wokół – Hali Plażowej, zakładu kąpieli cieplnych, molo, parku kuracyjnego i Łazienek.

Zapraszamy w malowniczą podróż do tętniącego życiem kurortu!”