• Start
  • Wiadomości
  • "Visible Evidence" - konferencja naukowa dotycząca filmów dokumentalnych

"Visible Evidence" - o filmach dokumentalnych dyskutują naukowcy i filmowcy z całego świata

Po raz pierwszy "Visible Evidence" - prestiżowa konferencja naukowa dotycząca filmów dokumentalnych, odbędzie się w Polsce. Od 10 do 14 sierpnia goście wydarzenia obradować będą w Uniwersytecie Gdańskim, odwiedzą też Europejskie Centrum Solidarności. Głównym tematem wydarzenia są filmy dokumentalne i rejestrowanie rzeczywistości.
10.08.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
“Visible Evidence” - najważniejsza konferencja naukowa dotycząca filmów dokumentalnych, odbywa się na Uniwersytecie Gdańskim od 10 do 12 sierpnia 2022 r.
“Visible Evidence” - najważniejsza konferencja naukowa dotycząca filmów dokumentalnych odbywa się na Uniwersytecie Gdańskim od 10 do 14 sierpnia 2022 r.
Paweł Marcinko / KFP

 

- Visible Evidence wyrosła z refleksji nad kinem dokumentalnym, a w tej chwili obejmuje refleksję nad całym obszarem non-fiction w mediach audiowizualnych - tłumaczy filmoznawca prof. dr hab. Mirosław Przylipiak z Uniwersytetu Gdańskiego, jeden z organizatorów wydarzenia.

Co to jest “Visible Evidence”?

Konferencja “Visible Evidence” jest najważniejszą konferencją naukową dotyczącą filmów dokumentalnych. Po raz pięwszy zorganiowano ją niemal 30 lat temu. Na pomysł, aby w międzynarodowym gronie filmowców, pasjonatów i naukowców - co roku w innym miejscu - dyskutować o filmie dokumentalnym, wpadł w 1993 r. Michael Renov, ceniony amerykański badacz kina dokumentalnego. 

Z czasem, konferencje organizowane pod tytułem „Visible evidence” zajęły się wszystkimi formami dokumentowania rzeczywistości za pomocą ruchomego obrazu. 

- W toku rozwoju „Visible Evidence” przestała być jedynie konferencją, stała się istotną marką, miejscem wymiany myśli i informacji dzięki wspólnej liście mailingowej, formą nawiązywania kontaktów, a także realizowania i promowania inicjatyw wydawniczych - wyjaśnia prof. Przylipiak. - „Visible Evidence” to również prężne i liczne środowisko badaczy i praktkyów - dokumentalistów. 

Po raz pierwszy w Gdańsku

Dotychczasowymi gospodarzami wydarzenia były m.in. ośrodki uniwersyteckie w takich miastach jak Los Angeles, Buenos Aires, Stambuł, Canberra, Sztokholm i wiele innych. 

W dniach 10-14 sierpnia 2022 gospodarzem 28. konferencji będzie Gdańsk, a jej tematem będą „Images of history” (Obrazy historii). 

- W tym roku konferencja, w wyniku kilkuletnich intensywnych zabiegów, zawita do naszej części Europy, na Uniwersytet Gdański, co jest dla nas powodem do radości i dumy, a także potwierdzeniem wysokiej pozycji międzynarodowej naszej uczelni - dodaje filmoznawca.

W gdańskiej, hybrydowej odsłonie udział weźmie 215 uczestników, z czego 150 osób przyjedzie do Gdańska i weźmie udział w wykładach, seminariach, warsztatach i pokazach filmowych.

Nad czym obradować będą badacze?

Temat tegorocznej edycji brzmi „Images of History”, czyli obrazy historii. A to przecież w Gdańsku powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, najwiekszy ruch związkowy w Polsce i - do 1989 roku - ruch oporu wobec ówczesnej komunistycznej władzy. Wybór miejsca konferencji nie był więc przypadkowy. O “Solidarności” powstawały filmy, np. dokument “Robotnicy ‘80” (1980), opowiada też o niej, powstały rok później, film “Człowiek z Żelaza” Andrzeja Wajdy.

- W tym roku temat konferencji brzmi „Images of History”, co oznacza, że w centrum uwagi znajdzie się sposób, w jaki ruchome obrazy kształtują naszą świadomość historyczną - mówi prof. Przylipiak. - Przedmiotem rozważań będą zarówno klasyczne filmy dokumentalne, jak i formy najnowsze, w rodzaju dokumentów interaktywnych. Przedmiotem refleksji będą wszystkie rodzaje dokumentalne, zarówno mainstreamowe dokumenty telewizyjne, jak dokumenty osobiste czy awangardowe i eksperymentalne.

Wizyta w ECS

Organizatorzy, a są nimi Uniwersytet Gdański i Centrum Filmowe im. Andrzeja Wajdy, chcąc pokazać fragment historii Gdańska, Polski i Europy, zaprosili uczestników także do Europejskiego Centrum Solidarności. Tam, w piątek 12 sierpnia, o godz. 18.00 rozpocznie się pokaz filmu „Robotnicy ‘80”. 

- Bardzo się cieszymy, że uczestnicy tego prestiżowego wydarzenia odwiedzą Europejskie Centrum Solidarności – mówi Anna Maria Mydlarska, kierownik Działu Dokumentacji Filmowej ECS, która współpracuje przy organizacji konferencji. - Nie mogło być inaczej. Opowiadamy uniwersalną historię o powstaniu i zwycięstwie największego pokojowego ruchu XX-wiecznej Europy. Zachowujemy świadectwa uczestników wydarzeń, współprodukujemy filmy dokumentalne, nasze zbiory liczą już przeszło tysiąc notacji.

Konferencja uzyskała wsparcie finansowe Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Doskonała nauka”. 

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska