• Start
 • Wiadomości
 • Hevelius Cup, czyli łyżwiarstwo synchroniczne od 8 do 12 lutego

Hevelius Cup, czyli łyżwiarstwo synchroniczne od 8 do 12 lutego. Wśród startujących mistrzynie świata

Już po raz siódmy w hali Olivia swoje nieprzeciętne umiejętności pokażą najlepsze drużyny łyżwiarstwa synchronicznego. W tegorocznej edycji międzynarodowych zawodów Hevelius Cup kibice będą mogli podziwiać m.in. pięciokrotne mistrzynie świata z Finlandii - team Marigold IceUnity. W środę i czwartek (8-9 lutego) odbędą się treningi, od piątku do niedzieli (10-12 lutego) rywalizacja na lodzie.
( 06.02.2023 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kobiety w sukienkach na łyżwach na lodzie, w grupie jedna obok drugiej
Poprzednia edycja Hevelius Cup odbyła się w styczniu 2022 roku
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Rekordowy Hevelius Cup w Gdańsku

- Po trzech latach pandemicznego zamieszania na światowych lodowiskach wydaje się, że wszystko wróciło do wymarzonej przez nas normy. Siódma edycja Heveliusa zapowiada się rekordowo - zaznacza Bartosz Zielenkiewicz z SKF Iceskater Gdańsk, organizatora zawodów Hevelius Cup, który od czwartku do niedzieli (9-12 lutego) odbywać się będzie w hali Olivia. 

Swój udział zapowiedziało 56 łyżwiarskich drużyn (to ponad 1000 zawodniczek i zawodników) z 15 krajów. Wśród nich multimedalistki z Finlandii, pięciokrotne mistrzynie świata z lat 2002, 2004, 2006, 2014, 2018 - Team Marigold IceUnity z Helsinek.

- To z pewnością najbardziej utytułowana drużyna łyżwiarstwa synchronicznego na świecie - mówi Zielenkiewicz. - Ale na gdańskim lodowisku będzie można zobaczyć też wiele innych łyżwiarskich formacji występujących na juniorskich i seniorskich mistrzostwach świata. W tym roku spodziewamy się licznej reprezentacji z Ameryki Północnej, po trzy teamy z USA i Kanady, a także po raz pierwszy drużyny z Południowej Afryki.

 

Młode kobiety w zielonych sukienkach na łyżwach na lodzie
W zawodach w Gdańsku swój udział zapowiedziało 56 drużyn z 15 krajów świata ...
fot. Skate Synchro

Czym jest łyżwiarstwo synchroniczne

Łyżwiarstwo synchroniczne to drużynowa odmiana łyżwiarstwa figurowego. Obowiązują tu praktycznie te same zasady co w rywalizacji solistów czy par. Drużyna składa się z 16 zawodników (realnie prawie wyłącznie zawodniczek, choć nie jest to formalne ograniczenie). W kategorii junior i senior drużyny prezentują program krótki i dowolny tak jak we wszystkich pozostałych odmianach łyżwiarstwa figurowego. 

W młodszych kategoriach wiekowych występ składa się z jednego przejazdu programu dowolnego, a drużyna może być mniej liczna niż 16 osób. 

Łyżwiarstwo synchroniczne nie jest na razie dyscypliną olimpijską, ale w 2017 roku w ramach Międzynarodowej Unii Łyżwiarskiej (ISU) powstał zespół pracujący nad opracowaniem zasad rywalizacji umożliwiających włączenie łyżwiarstwa synchronicznego do grona dyscyplin olimpijskich. Do tej pory się to nie udało - prawdopodobnie ze względu na bardzo dużą liczbę zawodników w zespołach.

 

Trzy łyżwiarki w bordowych sukniach na lodzie trzymają na rękach czwartą na górze (w pozycji szpagatu)
Łącznie w Gdańsku wystąpi ponad 1000 zawodniczek i zawodników
fot. Skate Synchro

Reprezentacja Polski oznacza ... Gdańsk 

Najwyższy poziom na świecie w łyżwiarstwie synchronicznym prezentują drużyny fińskie, rosyjskie i amerykańskie. 

Polska kadra narodowa to gdańska formacja Ice Fire, która w mistrzostwach świata juniorów rywalizuje od 2018 roku. Gdańskie łyżwiarki już w swoim trzecim występie zajęły wysokie 9. miejsce, dzięki czemu w 2022 roku Polskę mogły reprezentować dwa teamy (pierwsze piątka państw uczestników mistrzostw świata ma przywilej wystawienia dwóch drużyn). Na tamtych zawodach młode gdańszczanki utrzymały 9. miejsce na świecie. 

- W poprzednim sezonie (2021/2022 - red.) sztab trenerski uznał, że jest to dobry moment aby wejść do elity łyżwiarstwa synchronicznego i wystawić drużynę seniorską. Było to możliwe także ze względu na fakt, że zawodniczki klubu SKF Iceskater z Gdańska osiągnęły odpowiedni wiek, aby móc rywalizować z najlepszymi teamami na świecie, choć były zdecydowanie najmłodszą drużyną w stawce - wyjaśnia Bartosz Zielenkiewicz. - Team Ice Fire w ubiegłorocznym starcie na mistrzostwach świata zajął szesnaste miejsce, co w łyżwiarskim debiucie należy uznać za bardzo dobry wynik. Zarówno trenerzy jak i zawodniczki mają jednak znacznie większe ambicje włącznie z udziałem w igrzyskach olimpijskich jeśli w przyszłości będzie to możliwe.

Hevelius Cup w hali Olivia

W środę i czwartek (8-9 lutego) w hali Olivia zaplanowano nieoficjalne treningi drużyn, które kibice będą mogli obserwować bezpłatnie. W piątek i sobotę (10-11 lutego) rywalizować będą teamy w najwyższych kategoriach zrzeszonych w Międzynarodowej Unii Łyżwiarskiej (ISU): advanced novice, junior i senior. W niedzielę (12 lutego) przeprowadzone zostaną zawody dla młodszych kategorii wiekowych oraz drużyn amatorskich.

- Zawody organizowane na naszym "domowym" lodowisku są jednymi z najważniejszych startów dla naszych zawodniczek, które chcąc rywalizować z najlepszymi teamami na świecie włączają się w promowanie Heveliusa i Gdańska jako miasta organizatora - mówi Zielenkiewicz. - W tym roku, poprzez swoje media społecznościowe, dziewczyny opowiadały o swoich ulubionych miejscach w Gdańsku, które polecają zobaczyć innym biorącym udział w zawodach. Z pewnością był to jeden z elementów, który spowodował tak duże zainteresowanie udziałem gdańską imprezą wśród zagranicznych drużyn łyżwiarskich. 

Hevelius Cup w 2020 roku. Zachwyt na lodzie, zachwyt nad miastem i gdańską gościnnością

 

Pięć kobiet i jeden mężczyzna jadą na lodzie, jedna noga w powietrzu wyciągnięta do tyłu
W zespołach łyżwiarstwa synchronicznego występują panie i panowie, choć ci drudzy należą do rzadkości
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

PROGRAM ZAWODÓW

środa (8 luty 2023):

 • 9:00-22:00 treningi nieoficjalne (wstęp bezpłatny)

czwartek (9 luty): 

 • 7:00-22:00 treningi nieoficjalne (wstęp bezpłatny) 

piątek (10 luty): 

 • 8:30-15:00 treningi oficjalne (program dowolny advanced novice, program krótki junior i senior, wstęp bezpłatny)
 • 15:30-20:30 zawody (program dowolny advanced novice, program krótki junior i senior, bilety)

sobota (11 luty): 

 • 8:30-13:30 treningi oficjalne (program dowolny junior i senior, wstęp bezpłatny), 
 • 14:00-18:30 zawody (program dowolny junior i senior, bilety), 

niedziela (12 luty):

 • 8:15-15:00 treningi oficjalne (młodsze kategorie wiekowe i drużyny amatorskie, wstęp bezpłatny)
 • 15:30-20:30 zawody (młodsze kategorie wiekowe i drużyny amatorskie, bilety)

STARTUJĄCE TEAMY

Drużyny rywalizujące w kategorii SENIOR ISU:

 1. Team Darlings CZE 
 2. Team Fusion ESP
 3. Team Marigold Ice Unity FIN 
 4. Team Amber Senior LAT
 5. Team Ice Fire Senior POL
 6. Team Adrian College USA

Drużyny rywalizujące w kategorii JUNIOR ISU:

 1. Team Nexxice Junior CAN
 2. Team Nova Junior CAN
 3. Team Ice Ignite Junior CAN
 4. Team Gemini Junior CZE
 5. Team Harmonia Junior CZE
 6. Team Kometa Junior CZE
 7. Team Festa Aboensia Junior FIN
 8. Team Ice Diamonds Junior FIN
 9. Team Amber Junior LAT
 10. Team Illuminettes Junior NED
 11. Team Ice Fire Junior POL
 12. Team Spirit Junior SWE
 13. Team Starlights Junior USA
 14. Team Northernettes Junior USA

Drużyny rywalizujące w kategorii ADVANCED NOVICE ISU:

 1. Team Blue Arrows FIN
 2. Team Filiae Aboenses FIN
 3. Team Ice Energy FIN
 4. Team Les Visions FIN
 5. Team Ice Dreams GBR
 6. Team Ice Fire Novice POL
 7. Team Le Soleil Novice POL

Bilety i transmisje

Bilety w cenie: 35 zł dla dorosłych i 1 zł dla dzieci do 7 lat (na pojedyncze dni) oraz karnety w cenie 85 zł (na wszystkie dni) dostępne są na stronie internetowej organizatora w zakładce “STREFA KIBICA”. 

Bilety do nabycia także bezpośrednio przed zawodami w kasach Hali Olivia.

Zawody będzie można oglądać na żywo w Internecie. Linki do transmisji w poszczególnych dniach dostępne będą na stronie internetowej organizatora (w dniu zawodów należy kliknąć w przycisk "Live stream-data" w zakładce STREFA KIBICA).

W przerwach na odświeżanie tafli lodowiska kibice będą mogli zaopatrzyć się w łyżwiarskie gadżety i stroje sportowe związane z łyżwiarstwem i zawodami a także słone i słodkie przekąski serwowane na stoiskach w korytarzu przed wejściem na trybuny hali Olivia.

Aktualne informacje na temat zawodów na stronie internetowej organizatora.