• Start
  • Wiadomości
  • Zlot ZHP Gdańsk 2018. Zobacz harcerską ceremonię otwarcia. FILM i ZDJĘCIA

Zlot ZHP Gdańsk 2018. Zobacz harcerską ceremonię otwarcia. FILM i ZDJĘCIA

We wtorek, 7 sierpnia, miało miejsce uroczyste otwarcie największej imprezy edukacyjnej w Polsce. Mowa o Zlocie ZHP na który przyjechało do Gdańska około 15 tys. harcerzy. Wyspa Sobieszewska na której rozbito tysiące namiotów, wygląda imponująco. Naprawdę robi wrażenie. Nie tylko na harcerzach!
( Publikacja: 08.08.2018 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Jerozolima, Szwecja, a nawet Turcja. Na Wyspę Sobieszewską przyjechali ludzie z całego świata
Jerozolima, Szwecja, a nawet Turcja. Na Wyspę Sobieszewską przyjechali ludzie z całego świata
Dominik Paszliński/gdansk.pl

Ceremonia otwarcia rozpoczęła się o godz. 14.30. O muzyczne powitanie zadbała Harcerska Orkiestra Dęta im. Stanisława Moniuszki z Tczewa, która w ubiegłym roku obchodziła jubileusz 70-lecia działalności. Tegoroczny zlot jest wyjątkowy z dwóch powodów. Został zorganizowany z okazji 100-lecia ZHP oraz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas powitania gości można było usłyszeć, że ZHP jest najdłużej działającą organizacją w Polsce, której od zawsze przyświeca jedna misja. Jest nią przede wszystkim wychowywanie młodego człowieka.


Zobacz relację wideo

Miasteczko zlotowe. Prawda, że wygląda imponująco?
Miasteczko zlotowe. Prawda, że wygląda imponująco?
Łukasz Ogrodziński/gdansk.pl

Wśród zaproszonych gości można było wypatrzeć członków zarządu województwa pomorskiego: Ryszarda Świlskieg i Pawła Orłowskiego, wojewodę pomorskiego Dariusza Drelicha czy zastępcę prezydenta Gdańska Piotra Grzelaka. Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz przywitał wszystkich gości oraz przekazał harcerzom symboliczny klucz do miasta.

Harcerze całkowicie zdominowali Wyspę Sobieszewską. Piękny widok!
Harcerze całkowicie zdominowali Wyspę Sobieszewską. Piękny widok!
Dominik Paszliński/gdansk.pl


- Gdańsk kocha harcerzy i harcerki, i mam nadzieję, że harcerze i harcerki pokochają Gdańsk. Gdańszczanie wyłożyli na wasz zjazd 8 mln zł. Pamiętajcie o tym i dobrze się bawcie – mówił Paweł Adamowicz.

Zlot ZHP na Wyspie Sobieszewskiej. Co i jak? - poradnik dla mieszkańców i turystów


Podczas ceremonii harcerze i harcerki próbowali pobić polski rekord Guinessa i stworzyć z siebie żywą biało -czerwoną flagę naszego kraju. Uczestników podzielono na dwie grupy. Pierwsi ubrali białe koszulki, drudzy czerwone. Okazuje się, że ustawienie 15 tysięcy osób jest nie lada wyzwaniem. Po pobiciu rekordu został odśpiewany hymn Polski, który zakończył część oficjalną.

ZOBACZ WIDEO Z  UROCZYSTOŚCI OTWARCIA - CAŁOŚĆ


Pierwotnie mówiło się, że na zlot do Gdańska przyjedzie 15 tysiący harcerzy. Kto był na Wyspie Sobieszewskiej, ten wie, że harcerze całkowicie zdominowali Wyspę Sobieszewską. Młodzi ludzie, którzy przyjechali do nas z różnych zakątków kraju, a nawet świata, zamieszkali w namiotowym miasteczku.

Jak ono wyglada?

Niesamowicie. Widok ten, nawet na kimś, kto z harcerstwem nigdy nie miał nic wspólnego, robi piorunujące ważenie. Miasteczko jest gigantyczne, znajduje się na obszarze ok. stu hektarów. Rozstawionych na tym terenie namiotów jest tak dużo, że dron, który wzniósł się na wysokość 500 metrów, nie był w stanie objąć wszystkich na jednym ujęciu.

Upał dokuczał, ale harcerze nie mają tendecji do narzekań. Dadzą sobie radę w każdych warunkach
Upał dokuczał, ale harcerze nie mają tendecji do narzekań. Dadzą sobie radę w każdych warunkach
Dominik Paszliński/gdansk.plNa koniec części oficjalnej na scenie pojawił się Czesław Mozil. Okazuje się, że popularny i nieco kontrowersyjny muzyk także był kiedyś... harcerzem.

Rozmowę z muzykiem na ten temat znajdziemy tutaj.

Zlot na Wyspie Sobieszewskiej będzie trwał do 16 sierpnia.


CZYTAJ TAKŻE:

Wyspa Sobieszewska. Ostatnie przygotowania do zlotu ZHP. ZOBACZCIE zdjęcia z miasteczka i... plaży

100-lecie ZHP na Wyspie Sobieszewskiej. Od poniedziałku, 6 sierpnia - 15 tys. harcerz. WIDEOCZAT