• Start
  • Wiadomości
  • Hamlet, stocznia, Klata - zapis legendarnego spektaklu “H.” obejrzymy już dziś

Hamlet, stocznia, Klata - zapis legendarnego spektaklu “H.” obejrzymy już dziś

W poniedziałek, 3 czerwca, godz. 19.00 zobaczymy nagranie legendarnego spektaklu Teatru Wybrzeże - “H.” w reżyserii Jana Klaty. Wstęp za okazaniem bezpłatnych wejściówek do pobrania w kasach teatru. Po spektaklu dyskusja.
03.06.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
 H. - w spektaklu Klata posłużył się słynnym dramatem, by wykrzyczeć frustrację tych, którzy nie załapali się na transformację i czuli się oszukani przez swoich niedawnych przywódców
"H." - w spektaklu Klata posłużył się słynnym dramatem, by wykrzyczeć frustrację tych, którzy nie załapali się na transformację i czuli się oszukani przez swoich niedawnych przywódców
Mat. pras.

 

To postsolidarnościowa interpretacja HAMLETA Williama Shakespeare’a, z którego tytułu (oraz imienia głównego bohatera) została tylko pierwsza litera.

W tym spektaklu, zarejestrowanym w 2006 roku, Klata posłużył się słynnym dramatem, by wykrzyczeć frustrację tych, którzy nie załapali się na transformację i czuli się oszukani przez swoich niedawnych przywódców.

Przedstawienie zaczynało się w stoczniowej hali 42a, już w 2004 roku opuszczonej i zaniedbanej, w której przecież ledwo 20 lat wcześniej jako suwnicowa pracowała Anna Walentynowicz, jedna z czołowych działaczek Solidarności. Dzięki temu żądanie Ducha ojca Hamleta, domagającego się od swego następcy wyrównania krzywd, wybrzmiewało szczególnie mocno.

Widowisko pomyślane było jako wędrówka po zakamarkach zrujnowanej Stoczni – publiczność kilkukrotnie przemieszczała się po niej razem z aktorami, dzięki którym ta niezwykła przestrzeń zyskiwała nowe życie.

Rozmach widowiska w Stoczni Gdańskiej świetnie oddaje telewizyjna rejestracja z 2006 roku. My zobaczmy świetną realizację telewizyjną przedstawienia, nad którą pieczę sprawowała Kasia Adamik, i która doskonale oddaje jego atmosferę. Zdjęcia z udziałem publiczności trwały cztery dni. Widzimy publiczność przemierzającą za aktorami produkcyjne hale, przechodzącą, jak mówił reżyser, z levelu na level, niczym w komputerowej grze. Montaż Adamik podkreśla „zdarzeniowy” charakter inscenizacji, zbliżającej się momentami do happeningu, w którym widzowie funkcjonowali niczym gapie, np. zza policyjnej taśmy patrzyli na wyławianie ze stoczniowego kanału zwłok Ofelii. 

Po projekcji odbędzie się dyskusja poświęcona problematyce spektaklu. Poprowadzą ją Weronika Łucyk i Michał Kurkowski.

Wstęp za okazaniem bezpłatnych wejściówek do pobrania w kasach Teatru Wybrzeże.

Prezentacja nagrania odbędzie się w ramach Święta Wolności i Solidarności. Uroczystości obchodów 30. rocznicy odzyskania wolności i upadku komunizmu w Europie organizowane są przez Europejskie Centrum Solidarności i miasto Gdańsk.

 

TV

Prezydent Gdańska z mieszkańcami Aniołek przy jednym stole