Halo, tu wiosna na Wyspie Sobieszewskiej! Nowy numer dzielnicowej gazetki

Dostępny jest już nowy numer gazetki „Halo tu Wyspa”. W majowym wydaniu czytelnicy i czytelniczki znajdą informacje o nadchodzących jubileuszach i imprezach na Wyspie Sobieszewskiej, poznają najnowszą historię dzielnicy oraz plany dotyczące jej rozwoju. Są też ciekawostki o ptakach i przygotowaniach do Światowego Jamboree Skautowego 2027. Bezpłatna gazetka dostępna jest online oraz w wersji drukowanej.
15.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu plaża, widać wodę morską i piasek, stoi tam kilkoro młodych ludzi, jedna z kobiet kuca i robi zdjęcie telefonem
Gdańską wyspę chętnie odwiedzają mieszkańcy całego Gdańska
Mat. prasowe

Bardzo jubileuszowy rok na wyspie

Rok 2024 jest rokiem okrągłych jubileuszy na Wyspie Sobieszewskiej. „Urodziny” obchodzą: Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej (istnieje od 1994 roku), Izba Pamięci Wincentego Pola (utworzona w 1974 r.) i Wyspa Skarbów GAK (funkcjonuje od roku 2004). Z tej okazji zaplanowano różnorodne imprezy, w ramach których nie zabraknie okazji, by podziękować animatorom i animatorkom życia społeczno-kulturalnego Wyspy Sobieszewskiej za ich zaangażowanie. Najbliższe wydarzenie, 10. edycja Ptasiego Pikniku w Ptasim Raju, już 25 maja.

W majowym numerze czytelnicy znajdą także kolejny odcinek historii ostatnich 50 lat Wyspy Sobieszewskiej autorstwa Waldemara Nocnego oraz zapowiedź jego najnowszej książki „Reguła trzech”, której premiera odbędzie się 18 maja podczas Nocy Muzeów w Wyspie Skarbów GAK.

Mieszkańcy i mieszkanki znajdą w gazetce także podsumowanie lutowego spotkania z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz oraz informacje o kolejnych działaniach związanych z Światowym Jamboree Skautowym 2027.

W numerze nie zabrakło też świeżych wiadomości o ptasich przyjaciołach Wyspy. Alicja Bielska ze Stacji Ornitologicznej MiIZ PAN przedstawia na łamach „Halo, tu Wyspa” gąsiorka i srokosza.  

Bezpłatne wydawnictwo dostępne jest online oraz w wersji drukowanej w Wyspie Skarbów GAK, OSP Gdańsk Sobieszewo, OSP Gdańsk Świbno oraz w Bibliotece na Wyspie (Filii WiMPB).

Będzie Centrum Społeczno-Kulturalne w Sobieszewie

Skuteczniej informować mieszkańców

Dzielnicowa gazetka powstaje dzięki dofinansowaniu z Programu Społecznego Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej, który Miasto Gdańsk prowadzi w ramach przygotowań do Światowego Jamboree Skautowego w 2027 roku. „Halo, tu Wyspa” ukazuje się, by przybliżać mieszkańcom i mieszkankom aktualne wydarzenia, ciekawostki historyczne i przyrodnicze, a także relacjonować życie dzielnicy. 

„Halo, tu Wyspa” jest odpowiedzią na głosy mieszkańców, aby skuteczniej przekazywać informacje na temat działań podejmowanych przez Gdańsk oraz partnerów wspomnianego Programu. Każdy mieszkaniec może zgłosić tematy, swoją twórczość czy sugestie do gazetki na adres mailowy: programspoleczny@gdansk.gda.pl.

okładka gazety, widać duże zdjęcie z ludźmi spacerującymi po plaży
To okładka najnowszego wydania wyspiarskiej gazetki
Mat. prasowe

Partnerstwo na rzecz Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej

Partnerstwo na rzecz Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej zawiązano w 2017 roku przez 21 podmiotów i organizacji działających na Wyspie Sobieszewskiej. Od tej pory „wspólnymi siłami i w pełnym porozumieniu” realizują Program Społeczny Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej prowadzony przez Miasto Gdańsk, w ramach przygotowań do zlotów harcerskich i skautowych. Celem programu jest integracja mieszkańców, zwiększenie ich zaangażowania w sprawy lokalne, wzrost dbałości o środowisko naturalne wyspy, poprawa estetyki dzielnicy oraz zwiększenie jej potencjału turystycznego.

Oprac. KG

TV

XXVI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA