• Start
  • Wiadomości
  • Grzech nie skorzystać. Prawnicy radzą darmowo w kłopotach

Grzech nie skorzystać. Prawnicy radzą darmowo w kłopotach

Już ponad dwieście osób skorzystało z bezpłatnych porad prawnych w Gdańsku. Mieszkańcy szukają pomocy w sprawach spadkowych, dotyczących alimentów, zadłużeń, gróźb eksmisji. Kilkanaście punktów bezpłatnej pomocy prawnej działa w mieście od 4 stycznia 2016 roku.
( Publikacja: 24.01.2016 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W Śródmieściu darmowe porady prawne udzielane są w biurowcu przy Dyrekcyjnej 5.

- Na razie odwiedza nas najwięcej gdańszczan powyżej 65 roku życia - mówi Monika Grochulska z gdańskiego MOPRu. - Od początku roku zgłosiło się do nas ok. dwustu osób, pokoje w których dyżurują prawnicy są pełne. Dziennie mamy kilkadziesiąt telefonów z pytaniami, czy trzeba się rejestrować, jak technicznie wygląda załatwianie spraw. Przeważają sprawy dotyczące podziału własności, majątku, spadków, sprawy związane z ogródkami działkowymi. Większość z nich jest załatwiana na miejscu.

Punkty z bezpłatną pomocą prawną to projekt, który Gdańsk - jako miasto na prawach powiatu - realizuje w ramach zadania zleconego przez administrację rządową. Na 25 tysięcy mieszkańców przypada jeden taki punkt; w całym kraju powstanie ich ponad 1,5 tysiąca.

W Gdańsku działa 18 takich miejsc: 14 punktów prowadzi Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku, a cztery pozostałe - organizacje pozarządowe.

Nie każdy może skorzystać z takiej pomocy. Bezpłatna porada prawna przeznaczona jest wyłącznie dla osób, które z różnych powodów - wieku, biedy, choroby, wypadku - znalazły się w kryzysie życiowym. Jest też przede wszystkim kierowana do szerokiego grona osób, których nie stać z różnych względów na zapłacenie prawnikowi. Petent musi swoją trudną sytuację życiową udokumentować. np. pokazać zaświadczenie o pobieraniu zasiłku.

- Z pomocy korzystać mogą nie tylko osoby mające trudną sytuację materialną, ale w ogóle trudną sytuację życiową - tłumaczy Janina Liedtke-Jarema, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. –  Z porad będą mogły skorzystać m.in. osoby, które nie ukończyły 26. roku życia, i te, które skończyły 65 lat. Kombatanci, weterani, osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny, klienci pomocy społecznej.

Taka granatowa tabliczka świadczy o tym, że dotarliśmy do miejsca, gdzie udzielane są darmowe porady prawne.

Prawników wytypowała Okręgowa Izba Radców Prawnych i Okręgowa Izba Adwokacka - to ma być rękojmią dobrego wykonywania powierzonych zadań. Dyżurującym prawnikom płaci miasto ze środków przekazanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Szacuje się, że jeden punkt miesięcznie będzie kosztował 5150 zł brutto. Interesanci będą mogli korzystać z porad prawnych w dni powszednie, do dyspozycji będzie po dwóch prawników przez co najmniej cztery godziny.

Porady udzielane są też w zakresie prawa pracy, przygotowania do rozpoczęcia działalności gospodarczej, sprawach dotyczących m.in. prawa cywilnego, karnego, administracyjnego, ubezpieczeń społecznych czy prawa rodzinnego. Oprócz tego pomogą sporządzić pisma potrzebne np. w toczącym się postępowaniu sądowym. Każdy, kto się zgłosi, otrzyma też m.in. informacje o obowiązującym stanie prawnym, przysługujących uprawnieniach, dowie się, w jaki sposób rozwiązać daną sprawę.

Jednak - jak przypominają pracownicy MOPR - prawnicy nie reprezentują zgłaszających się osób przed sądem. Porad nie udziela się też przez telefon, a osoby które przychodzą bez wcześniejszego umówienia się, powinny przynieść potrzebne do rozpoznania sprawy dokumenty.


Informacji na temat bezpłatnej pomocy prawnej udziela Monika Grochulska z MOPR w Gdańsku tel. (58) 320 53 55. Adresy punktów, w których dyżurują prawnicy, ich godziny pracy i inne potrzebne informacje można też znaleźć TUTAJ


Punkty pomocy prawnej prowadzone przez MOPR

Gdańsk-Śródmieście, ul. Dyrekcyjna 5 (I piętro)

Gdańsk-Dolne Miasto, ul. Elbląska 66 A, Centrum Pomocy Socjalnej nr 8


Punkty pomocy prawnej prowadzone przez organizacje pozarządowe

Gdańsk-Nowy Port, ul. Wyzwolenia 49

Gdańsk-Orunia, ul. Gościnna 14

Gdańsk-Strzyża, ul. Kisielewskiego 12

Gdańsk-Śródmieście, ul. Dyrekcyjna 5