• Start
  • Wiadomości
  • Gdzie jest teraz mój autobus? Odpowie interaktywna mapa połączeń od ZTM w Gdańsku

Gdzie jest teraz mój autobus? Odpowie interaktywna mapa połączeń od ZTM w Gdańsku

ZTM w Gdańsku, który udostępnia dane informatyczne twórcom aplikacji komunikacyjnych, przygotował niedawno własne narzędzie dla gdańskich pasażerów. Na interaktywnej mapie Tram&Bus Online sprawdzisz bieżące położenie wszystkich pojazdów, które w danym momencie kursują po Gdańsku. ZTM zaprasza użytkowników do zgłaszania pomysłów na kolejne funkcjonalności.
10.02.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Przystanek dla tramwajów i autobusów ul. Warneńska na Pieckach-Migowie
Przystanek dla tramwajów i autobusów ul. Warneńska na Pieckach-Migowie
Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Na interaktywnej mapie Tram&Bus Online dostępnej na stronie internetowej Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku, prezentowane jest bieżące położenie wszystkich gdańskich tramwajów i autobusów kursujących w danym momencie po mieście, informacje  o godzinach odjazdu ze wszystkich przystanków w formie wirtualnych tablic, bieżące komunikaty ZTM i wiele innych danych - o czym nieco dalej. 

Jak każdy deweloper aplikacji dotyczących komunikacji miejskiej w Gdańsku, także ZTM tworząc mapę Tram&Bus korzystał… ze swoich własnych danych informatycznych, które udostępnia w formie otwartych danych już od czterech lat wszystkim chcącym zrobić z tych informacji użytek. Skąd pomysł, by udostępniający sam stał się deweloperem?

- Zwizualizowanie “wytwarzanych” przez nas danych, tak by mogły być przydatne dla pasażerów to był naturalny krok. Chcieliśmy je autoryzować pod własną marką, jednocześnie mierząc się w ten sposób z potrzebami innych deweloperów - tłumaczy Agnieszka Rzeźnikowska główna specjalistka ds. obsługi Systemu Informacji Pasażerskiej Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku. - Staraliśmy się też pokazać, jakie jeszcze możliwości, niekoniecznie dotąd wykorzystane przez innych programistów, drzemią w otwartych danych gdańskiego ZTM.

Tworząc mapę pracownicy ZTM zaprosili do jej współtworzenia pasażerów.

- To zaproszenie jest wciąż aktualne, jesteśmy otwarci na sugestie użytkowników - zaznacza Agnieszka Rzeźnikowska. - Na życzenie pasażerów wprowadziliśmy już kilka ciekawych funkcjonalności. Część z nich wymagała rozwinięcia udostępnianych przez nas dotychczas zasobów danych (informacje na ten temat, przydatne dla programistów dostępne są na stronie ZTM).

Masz sugestię, co jeszcze mogłoby się przydać na mapieTram&Bus - prześlij ją na adres: ztm-dl-mapa@gdansk.gda.pl

 

Wśród nowości jest np. ukłon w stronę tych internautów, którzy niechętnie korzystają z map w przeglądarce. Mapę Tram&Bus można użytkować także w formie aplikacji mobilnej. Wystarczy zainstalować specjalną bezpłatną nakładkę na przeglądarkę, (instalacja zostanie zasugerowana przy okazji wejścia na stronę internetową mapy), by cieszyć się komfortem aplikacji.

Aby ułatwić użytkownikowi odnalezienie się w mieście, na mapie umieszczono przycisk lokalizatora urządzenia. Dzięki niemu można błyskawicznie wyświetlić fragment mapy z najbliższą okolicą i pobliskimi przystankami.

 

Kolejna nowość to możliwość sprawdzenia kierunku jazdy pojazdu (kierunek obrazuje strzałka na “pinezce” z numerem autobusu (obwódka w kolorze niebieskim), czy tramwaju (w kolorze czerwonym). Informacja o kierunku jazdy szczególnie przyda się, jeśli korzystamy z linii często kursującej, w sytuacji gdy na przystanku mijają się pojazdy tej samej linii jadące w przeciwne strony.

Kierunek obrazuje strzałka na “pinezce” z numerem pojazdu. Jeśli zagęszczenie przystanków jest duże, na mapie oglądanej “w oddaleniu” grupują się one w postaci niebieskich kółek. W środku każdego kółka wyświetla się liczba przystanków w danym “zgrupowaniu
Kierunek obrazuje strzałka na “pinezce” z numerem pojazdu. Jeśli zagęszczenie przystanków jest duże, na mapie oglądanej “w oddaleniu” grupują się one w postaci niebieskich kółek. W środku każdego kółka wyświetla się liczba przystanków w danym “zgrupowaniu

 

Po kliknięciu w “pinezkę”, wyświetlą się też atrybuty związane z wyposażeniem autobusu lub tramwaju. Dzięki temu dowiemy się, czy w pojeździe znajduje się np. rampa dla wózków lub uchwyty do przewozu rowerów. Pojawi się też informacja, ile takich mocowań jest. Wielbicieli komunikacji miejskiej ucieszy wyświetlająca się wraz z powyższymi danymi informacja o numerze taborowym pojazdu

 

Wyświetlone atrybuty związane z wyposażeniem tramwaju
Wyświetlone atrybuty związane z wyposażeniem tramwaju

 

Na mapie oraz w wyszukiwarce przystanków według nazwy występuje rozróżnienie na przystanki tramwajowe i autobusowe. Uwidoczniono je za pomocą stosownych ikonek. 

 

Tak wyglądają ikony określające rodzaj przystanku (tramwajowy, autobusowy)
Tak wyglądają ikony określające rodzaj przystanku (tramwajowy, autobusowy)
 

 

Jeśli zaś podróżny kliknie w symbol danego przystanku na mapie, zobaczy wirtualną tablicę z bieżącymi odjazdami. Prezentuje ona najbliższe czasy odjazdów ze wskazanego przystanku (np. „za 2 min.”). Jeżeli w systemie nie ma jeszcze informacji o czasie rzeczywistym odjazdu, pasażer zobaczy godzinę odjazdu zgodną z rozkładem jazdy (np. "12:08").

- Rozkładowa godzina odjazdu pokazuje się wtedy, gdy czas dotarcia tramwaju, czy autobusu do danego przystanku przekracza 30 minut, albo w przypadku, gdy urządzenie GPS na pokładzie pojazdu jest wyłączone (na przykład kiedy kierowca ma przerwę na pętli) lub gdy pojazd nie jest „zalogowany” - tłumaczy Agnieszka Rzeźnikowska.

 

Wirtualna tablica z bieżącymi odjazdami
Wirtualna tablica z bieżącymi odjazdami

 

Ponieważ w niektórych lokalizacjach, jak np. wokół dworca Głównego PKP czy w innych węzłach przesiadkowych, zagęszczenie przystanków jest duże, na mapie oglądanej “w oddaleniu” grupują się one pod postacią niebieskich kółek. W środku każdego kółka wyświetla się liczba przystanków w danym “zgrupowaniu”. Kliknięcie w kółko skutkuje przybliżeniem mapy i ukazaniem się poszczególnych przystanków.

Klikając w ikonkę biletomatu w menu mapy, pojawi się na niej dodatkowa warstwa - lokalizacje stacjonarnych biletomatów na przystankach. Działające urządzenia mają kolor niebieski, a chwilowo nieczynne kolor szary. Po zaznaczeniu wskazanego biletomatu użytkownik otrzymuje więcej danych (prezentowane są np. dostępne metody płatności).

 

Na mapie dostępne są także lokalizacje stacjonarnych biletomatów na przystankach, wraz z detalim na temat każdego z nich
Na mapie dostępne są także lokalizacje stacjonarnych biletomatów na przystankach, wraz z detalim na temat każdego z nich

 

 

Mapa zaciąga także aktualne komunikaty z zakładki na stronie internetowej ZTM "Bieżąca Sytuacja Komunikacyjna". Użytkownik zobaczy je na zielonym pasku, tuż pod górną belką z ikoną menu i logo ZTM.

Mapa Tram&Bus funkcjonuje na interaktywnym podkładzie OpenStreetMap, pojazdy nie znikną więc użytkownikowi z pola widzenia, kiedy zmieni się ich położenie na mapie - mapa  w odpowiedni sposób przesunie się wraz z nimi.

 

TV

Drugi dzień festiwalu FETA 2024