Gdańszczanki na rynku pracy. Wszystko o aktywności i pasywności zawodowej kobiet - zobacz debatę

Debata „Gdańszczanki w pracy. Wpływ kulturowych norm na aktywność i pasywność zawodową kobiet” odbędzie się we wtorek, 20 września 2022 r. w Oliwskim Ratuszu Kultury. Jest to trzecie z czterech spotkań poświęconych charakterystyce aktywności społecznej pań. Początek - o godz. 18, na naszym portalu będzie można obejrzeć transmisję tego wydarzenia.
19.09.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Bordowe tło plakatu, na nim - motyw dłoni ułożonej w literę V. Obok tytuł: Gdańszczanki w pracy
Motyw graficzny towarzyszący cyklowi debat - kobieca dłoń z palcami ułożonymi w literę V. To celowe nawiązanie do jednego z najważniejszych symboli Sierpnia
Instytut Kaszubski/Pomorskie Centrum Badań nad Kulturą

Kobiety w pracy - kilka kluczowych pytań

Celem spotkania jest znalezienie możliwie pełnej odpowiedzi na pytania:

  • Co charakteryzuje rynek pracy w naszym regionie? 
  • Jak odnajdują się w nim Gdańszczanki? 
  • Jakie są ich postawy wobec szybko zmieniających się warunków rynku pracy? 
  • Co sprzyja, a co przeszkadza w karierze zawodowej? 
  • Jaką rolę w wyznaczaniu naszej trajektorii zawodowej pełnią zróżnicowane czynniki od nas niezależne (gospodarcze, polityczne czy demograficzne), a jaką mamy my same? 
  • Jak wpływa na aktywność zawodową społeczna rola kobiet? 
  • Czy w dalszym ciągu na karierę kobiet patrzymy przez pryzmat stereotypowych ról płciowych? 
  • W jaki sposób możemy wesprzeć kobiety w ich aktywności zawodowej?

ZAPIS DEBATY nr 1 - "Kultura obywatelska kobiet aktywnych w życiu publicznym"

“Coraz rzadziej chcemy być siłaczkami”

Szczególnej refleksji ma być poddane zderzenie globalnych przemian rynku pracy ze zjawiskami specyficznymi dla Gdańska i Pomorza.

- To, co możemy zauważyć wokół siebie, nie tylko w Polsce, to nieustająca zmiana - mówi Dorota Sobieniecka z Gdańskiego Klubu Biznesu, moderatorka debaty. - Charakteryzuje ona także rynek pracy i zmusza aktywne zawodowo kobiety do ciągłej adaptacji. Rosnąca elastyczność znajduje odzwierciedlenie także w postawach przedstawicieli kolejnych pokoleń wobec pracy zawodowej. Zmieniają się więc nie tylko trajektorie kariery zawodowej, ale też aspiracje i oczekiwania. Czy jednak rynek pracy odpowiada na oczekiwania młodych kobiet? 

Debata skierowana jest do aktywistów i aktywistek społecznych, ale także wszystkich zainteresowanych dyskusją nad rynkiem pracy i wykorzystaniem wiedzy płynącej z debaty we własnej działalności, np. działaniach edukacyjnych czy kulturowych. Dyskusja jest w związku z tym otwarta na różne środowiska i różne grupy wiekowe, zarówno osoby, które chcą się czegoś dowiedzieć, jak i te, które chciałyby podzielić się swoimi doświadczeniami. Tak też - na zasadzie jak największej różnorodności - dobrane są uczestniczki debaty.

- W indywidualnych doświadczeniach będziemy szukać klucza do zrozumienia przemian charakteru aktywności zawodowej kobiet - dodaje Anna Miler z Dare IT, druga z moderatorek debaty. - To także dzięki nim lepiej możemy zrozumieć, jak każda z nas radzi sobie z przeszkodami, które napotykamy, także jako kobiety. Wydaje się, że coraz rzadziej chcemy być siłaczkami, które uniosą wszystko, co przyniesie nam los. Czy jednak nasi partnerzy i otoczenie są przygotowani na to, żeby nas wesprzeć? Czy same potrafimy podejmować działania, które ochronią nas przed wypaleniem?

ZAPIS DEBATY nr 2 - "Gdańszczanki w rodzinie"

Aktywne społecznie. Kto zabierze głos w debacie

Udział w debacie jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji: odbędzie się ona w Oliwskim Ratuszu Kultury (ul. Opata Rybińskiego 25, Gdańsk-Oliwa), we wtorek, 20 września o godz. 18.00. 

W debacie uczestniczyć będą kobiety aktywne społecznie w sferze życia zawodowego, w tym między innymi: 

  • Barbara Adruszkiewicz, studentka psychologii, rozwijająca karierę pilota samolotów pasażerskich. 
  • Natalia Florek, przedsiębiorczyni w branży HR zajmująca się marką osobistą. Posiada wieloletnie doświadczenie menadżerskie w strukturach korporacyjnych.
  • Natalia Siuda-Piotrowska, przedstawicielka Up Foundation, innowatorka społeczna.
  • dr inż. arch. Hanna Obracht-Prondzyńska, adiunkta na Uniwersytecie Gdańskim, architektka i urbanistka zajmująca się projektowaniem w oparciu o dane. Posiada wieloletnie doświadczenie w planowaniu przestrzennym.
  • Izabela Jezierska, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku. Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie tworzenia i realizacji programów społecznych w oparciu o środki UE.
  • Jolanta Szydłowska, prezeska Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów. Posiada wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu, restrukturyzacji i wdrażaniu programów naprawczych przedsiębiorstw. Jest inicjatorką i przewodniczącą Pomorskiego Zespołu ds. Kobiet.

Moderatorki: 

  • Dorota Sobieniecka-Kańska, dyrektor Gdańskiego Klubu Biznesu, wydawca, dziennikarka, wykładowca, doradca public relations i CSR
  • Anna Miler, koordynatorka programu mentoringowego Dare IT skierowanego do kobiet chcących znaleźć pierwszą pracę w IT. Badaczka i popularyzatorka historii kobiet na Pomorzu.

Organizator: Instytut Kaszubski, Pomorskie Centrum Badań nad Kulturą

Partner: Oliwski Ratusz Kultury

Patronat medialny: „Gazeta Wyborcza Trójmiasto”, gdansk.pl 

Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańsk

Bordowe tło plakatu. W górnej części - motyw dłoni ułożonej w literę V. Obok tytuł: Gdańszczanki w pracy. Poniżej informacje szczegółowe o debacie, które można znaleźć również w treści artykułu
Plakat zapowiadający debatę "Gdańszczanki w pracy"
Instytut Kaszubski/Pomorskie Centrum Badań nad Kulturą

TV

Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów