• Start
  • Wiadomości
  • Gdańskiem zawładnęli kupcy. Zobacz ceremonię otwarcia 759. Jarmarku św. Dominika (WIDEO I FOTO)

Gdańskiem zawładnęli kupcy. Zobacz ceremonię otwarcia 759. Jarmarku św. Dominika (WIDEO I FOTO)

W Gdańsku, w samo południe, rozpoczął się Jarmark św. Dominika. To najstarszy w Polsce jarmark, który odbywa się w naszym mieście od 759 lat. Ceremonia otwarcia przyciągnęła tłumy gdańszczan i gości. Święto kupców potrwa 23 dni.
27.07.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ceremonia otwarcia jest zawsze bardzo widowiskowa
Ceremonia otwarcia Jarmarka św. Dominika to wspaniałe widowisko
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Ceremonia otwarcia to widowiskowe wydarzenie, które co roku przyciąga setki gości z różnych części Polski, jak i świata, dlatego powitanie przybyłych odbywa się, i tak też było w tym roku, w wielu językach. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję podziwiać m.in. aktorów z Teatru Feta czy Patrycjuszki z Koła Seniorów Motława oraz Stowarzyszenia Nasz Gdańsk. Ceremonia odbyła się przed Dworem Artusa, gdzie jako pierwszy głos zabrał Mateusz Skarbek, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdańska.

- Dziś po raz kolejny otwieramy Jarmark św. Dominika, to wyjątkowy i radosny czas dla nas wszystkich - mówił Mateusz Skarbek. - Życzę Wam, abyście dobrze się bawili, wrócili do domu bezpieczni, ze wspaniałymi humorami i wspomnieniami. Cieszcie się razem z nami, witajcie raz jeszcze.

Wśród osób, które witały gości ceremonii byli gdańscy radni, posłanka Małgorzata Chmiel, europosłanka Magdalena Adamowicz z córką Teresą, o. Michał Osek przeor Dominikanów w Gdańsku, zastępca prezydenta Gdańska Piotr Borawski oraz Andrzej Bojanowski prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich, które są organizatorem Jarmarku. 

 
Aktorzy, szczudlarze, trębacze - co roku współtworzą ceremonię otwarcia Jarmarku św. Dominika
Aktorzy, szczudlarze, trębacze - co roku współtworzą ceremonię otwarcia Jarmarku św. Dominika
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

- Panie posłanki, drodzy czcigodni goście, ojcze przeorze, szanowni radni Miasta Gdańska, gdańszczanki, gdańszczanie - zaczął przemówienie Piotr Borawski. - Rozpoczyna się wyjątkowy czas, rozpoczyna się 759. Jarmark św. Dominika. Zawsze był to czas, w którym goście z całego świata i Polski zjeżdżali do Gdańska, żeby z jednej strony handlować dobrami, z drugiej strony te dobra kupować. Pielęgnując tę tradycję, myśląc o tym, jak to w czasach średniowiecznych wyglądało, cieszymy się także dzisiejszym otwarciem (...). Myśląc o współczesnych czasach, warto zatrzymać się na różnorodności, która zawsze była siłą naszego miasta, która zawsze była siłą Jarmarku. (...) Gdańsk był, jest i będzie silny różnorodnością.

 

ZOBACZ FILM Z CEREMONII OTWARCIA JARMARKU ŚW. DOMINIKA

 

Po tych słowach miał miejsce stały punkt ceremonii otwarcia, czyli przekazanie klucza do miasta. Piotr Borawski wręczył owy klucz Andrzejowi Bojanowskiemu, zaznaczając, iż liczy na oddanie miasta w równie dobrej kondycji, w jakiej jest Gdańsk w dniu rozpoczęcia Jarmarku.

- W imieniu gdańskich kupców przyjmiemy ten klucz z wielką chęcią - powiedział Andrzej Bojanowski, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich. - Jest to dla nas ogromny honor, ale wiemy też, jaka wiążę się z tym odpowiedzialność. Tę odpowiedzialność na pewno udźwigniemy. Obiecujemy, że za trzy tygodnie oddamy miasto w jeszcze lepszym stanie, bogatsze, również materialnie. Dziękujemy za zaufanie i do zobaczenia na ulicach Gdańska.

 

Czytaj także:

Jarmark św. Dominika już od soboty. Nowe miejsca i atrakcje PROGRAM

Jarmark św. Dominika, Festiwal Szekspirowski, koncert w Amfiteatrze... Moc atrakcji w ten weekend

Odkryj nowe przystanki na mapie 759. Jarmarku św. Dominika. PLAN JARMARKU

 

TV

Ceremonia otwarcia Mistrzostw Europy w Wioślarstwie Morskim