• Start
  • Wiadomości
  • Gdańskie śluby w 2021 roku - młodzi nadrabiają “straty” z pierwszego roku pandemii

Gdańskie śluby w 2021 roku - młodzi nadrabiają “straty” z pierwszego roku pandemii

Po 2020 roku, kiedy kilkaset par choć raz przełożyło datę ślubu, a wiele w ogólne nie zawitało do urzędu by ją ustalić, licząc, że “za rok” pandemia się skończy, młodzi pogodzili się z nową rzeczywistością. W 2021 roku w naszym mieście odbyło się o 296 ślubów więcej niż w 2020 roku, a trend z początkiem 2022 także jest rosnący. Niezmiennie spada odsetek małżeństw konkordatowych, w ubiegłym roku stanowiły zaledwie 34 proc. zawartych związków.
( Publikacja: 13.01.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Czerwiec 2021, ślub cywilny w Nowym Ratuszu w Gdańsku
Czerwiec 2021, ślub cywilny w Nowym Ratuszu w Gdańsku
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Po bardzo trudnym dla ślubów pierwszym roku pandemii, kiedy to w Urzędzie Stanu Cywilnego w Gdańsku sporządzono w sumie 1382 akty małżeństwa (o 528 mniej, niż w roku 2019), w 2021 roku trend wyraźnie się odwrócił. Drugi rok pandemii przyniósł o 296 więcej ślubów niż pierwszy, przy czym warto pamiętać, że w 2020 roku ponad 200 par przełożyło uroczystość na rok 2021.

Chcecie w czerwcu 2022? Nie ma co czekać

- Ten boom jest kontynuowany. Młodzi już teraz składają zapewnienia o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa i ustalają terminy ślubu na okres letni. Jeśli ktoś celuje w czerwiec lub lipiec 2022 to zapraszam jak najszybciej do wizyty w naszym urzędzie. Trzeba pamiętać że możemy przyjąć zapewnienie i ustalić termin pół roku przed planowanym ślubem - mówi Grażyna Gorczyca kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Gdańsku. - Wygląda na to, że ludzie przestali się już tak bać pandemii. Są też i pary, które przychodzą do mnie po raz trzeci, po tym jak dwukrotnie przełożyli termin uroczystości, ponieważ nie mogli zaprosić na wesele tylu osób, ile by chcieli i mówią “Dość, już nic nie zmieniamy. Co by się nie działo, my bierzemy ślub”. W takiej sytuacji zawsze odpowiadam, że skoro przetrwali razem ten ciężki czas, dwa razy przekładając ślub, to ta ostateczna decyzja jest przemyślana już na ponad 100 proc.

Od kilku lat w Gdańsku systematycznie spada liczba ślubów konkordatowych. O ile w roku 2018 stanowiły jeszcze 46 proc. ogółu zawartych małżeństw, to w roku 2021 już tylko 34 proc.

Przy czym część par, które zdecydowały się na ślub w “pandemicznych czasach”, zawarło małżeństwo cywilne, by usankcjonować związek, deklarując, że odkładają ślub wyznaniowy (a taki nie jest rejestrowany w USC) z weselem na później. 

 

STATYSTYKI MAŁŻEŃSKIE URZĘDU STANU CYWILNEGO W GDAŃSKU

ROK liczba aktów małżeństwa sporządzonych w USC w Gdańsku śluby cywilne poza lokalem śluby cywilne (suma) śluby konkordatowe odsetek ślubów konkordatowych do ogółu ślubów zarejestrowanych w USC w Gdańsku
2018 1914 100 1033 881 46 %
2019 1910 129 1137 773 40%
2020 1382 95 879 503 36%
2021 1678 125 1100 578 34%

 

Patera, na której kładzione są obrączki przed rozpoczęciem uroczystości w Sali Herbowej Nowego Ratusza w Gdańsku
Patera, na której kładzione są obrączki przed rozpoczęciem uroczystości w Sali Herbowej Nowego Ratusza w Gdańsku
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Ślub z weselem także w środę

Tak jak przybywa ślubów cywilnych, tak też rośnie chęć do składania przysięgi małżeńskiej  poza lokalem, czyli organizację ślubu cywilnego poza oficjalną salą USC (w Gdańsku jest nią Sala Herbowa w Nowym Ratuszu).

Rok 2021 ze 125 małżeństwami zawartymi poza lokalem zbliża się do rekordowego w ostatniej czterolatce roku 2019, kiedy takich ślubów było 129, przy czym spada liczba ślubów w plenerze, a rośnie liczba udzielanych w restauracjach, gdzie chwilę po złożeniu oświadczeń przez małżonków zaczyna się wesele. 

- Trudno planując w lutym plenerową uroczystość na lipiec, mieć pewność, że pogoda odpowiadać będzie naszym życzeniom - mówi Grażyna Gorczyca i wspomina ślub w strugach deszczu, którego udzieliła kilka lat temu w lipcu na molo w Brzeźnie.

- Było mi bardzo szkoda młodych, bo wymarzyli sobie taki efektowny ślub, a wszyscy zmokliśmy do suchej nitki, mimo parasoli - dodaje kierownik USC w Gdańsku. - Wychodząc naprzeciw potrzebom młodych, udzielamy teraz ślubów każdego dnia tygodnia poza niedzielą, a w soboty w miesiącach letnich jednocześnie pracuje przynajmniej dwóch kierowników naszego Urzędu. 

Zapotrzebowanie na śluby w tygodniu, zwłaszcza poza lokalem i w godzinach popołudniowych, rośnie

- Od właścicieli kilku restauracji w Gdańsku, w których udzielałam ślubów, usłyszałam, że jeśli chodzi o czerwiec 2022, obecnie ustalają wesela na środy, bo od czwartku do soboty mają już zajęte sale - opowiada Grażyna Gorczyca. - Uczulam jednak młodych, by zanim zarezerwują miejsce na wesele, ustalili w Urzędzie datę ślubu. Nie zawsze jesteśmy w stanie się dopasować. 

 

Czerwiec 2021 - ślubu w Sali Herbowej udziela prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, każda para ma prawo skorzystać z tej możliwości, biorąc jednak pod uwagę ograniczoną liczbę terminów ślubnych , którymi dysponue pani prezydent
Czerwiec 2021 - ślubu w Sali Herbowej udziela prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, każda para ma prawo skorzystać z tej możliwości, biorąc jednak pod uwagę ograniczoną liczbę "terminów ślubnych", którymi dysponuje prezydent
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

“Tak” podczas transmisji

A jak wyglądają obecnie śluby cywilne w Sali Herbowej Nowego Ratusza?

Obowiązujące limity pozwalają na obecność w sali oprócz młodych świadków i kierownika USC, dodatkowych dziesięciu gości oraz fotografa/kamerzysty (w jednej osobie). Wszyscy muszą być w maseczkach, na czas złożenia oświadczeń tylko młodzi muszą je zdjąć ze względów formalnych. 

- Nie robimy wyjątków, choć nie zawsze spotyka się to ze zrozumieniem. Robimy wszystko, by zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom uroczystości i nam samym. Pracownicy USC nie są uprawnieni do sprawdzania, czy ktoś jest zaszczepiony, czy nie. Czy mam prawo zepsuć młodym jeden z najpiękniejszych dni w życiu ściągając służby mundurowe do ratusza, żeby sprawdziły paszporty covidowe - pyta Grażyna Gorczyca. 

Każdy kto chce, może przeprowadzić transmisję ze ślubu dla nieobecnej rodziny i znajomych, rekompensując im w ten sposób choć trochę konsekwencje pandemicznych obostrzeń. Młodzi często korzystają z tej możliwości, machając do kamery razem z udzielającym im ślubu kierownikiem USC i przesyłając pozdrowienia dla rodziny siedzącej przy laptopie gdzieś za granicą. 

 

Katarzyna i Piotr Metz pobrali się latem na jachcie w gdańskiej marinie, to przykład ślubu poza lokalem
Katarzyna i Piotr Metz pobrali się latem na jachcie w gdańskiej marinie, to przykład ślubu "poza lokalem"
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

 

Narzeczony z Wietnamu, Indii, Czech…

Gdański USC prowadzi statystyki ślubów zawartych w naszym mieście przez pary cudzoziemskie i mieszane - gdy jedno z młodych małżonków pochodzi z innego kraju niż Polska. Takich międzynarodowych małżeństw jest zdecydowanie więcej - w 2019 roku było ich 107 (plus 14 zawartych przez obywateli innych państw), a w 2021 odpowiednio 79 (i 13).

Małżeństwa zawierane przez obcokrajowców, w zdecydowanej większości dotyczą obywateli Ukrainy, w dalszej kolejności również Białorusi.

Narzeczeni obywatelek / obywateli Polski pochodzili z: Ukrainy, Białorusi, Rosji, Niemiec, Wielkiej Brytaniii, Portugalii, Wietnamu, Turcji, Szwecji, Danii, Czech, Nowej Zelandii, Włoch, Chin, Brazylii, Iranu, Nigerii, Litwy, Wenezueli, Mołdawii, Armenii, Tajlandii, Chorwacji, Filipin, Indii, Tanzanii, Kolumbii… 

Pracownicy USC mają ogólną wiedzę dotyczącą przepisów dotyczących aktów stanu cywilnego na świecie, trudno znać je jednak dokładnie dla tak wielu krajów.  

- Wiele osób, żeby nie zniszczyć ważnych dokumentów wywożonych ze swojego kraju, laminuje je, nie wiedząc, że w Polsce zalaminowany dokument nie jest uznawany za oficjalny dokument - tłumaczy Grażyna Gorczyca. - Żeby pomóc młodym uzyskać odpowiednie zaświadczenia, współpracujemy z konsulatami poszczególnych państw. Staramy się pomóc, żeby ludzie, którzy wybrali Polskę na swoje miejsce do życia, i często właśnie tu się zakochali, mogli także wziąć tu ślub.

Grażyna Gorczyca kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Gdańsku podczas Złotych Godów, kiedy honorowane są małżeństwa z 50-letnim stażem
Grażyna Gorczyca kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Gdańsku podczas Złotych Godów, kiedy honorowane są małżeństwa z 50-letnim stażem
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Stabilne rozwody i pandemiczne love story

Z tematem ślubów związany jest temat rozwodów, a tych od wielu lat jest w Gdańsku mniej więcej tyle samo - rokrocznie około 900. Trudno wysnuć z tej informacji jakieś wnioski, gdy jedni małżonkowie rozwodzą się po 40 latach, a inni podejmują decyzję o rozejściu się już w trzy miesiące zawarciu małżeństwa (tak zakończył się jeden ze ślubów udzielonych w 2021 roku). 

Jedno jest pewne: w ubiegłym roku w Gdańsku ślub wzięła przynajmniej jedna para, która poznała się w marcu 2020, czyli dokładnie w pierwszym miesiącu pandemii. Zakochani szybko zamieszkali razem ponieważ w trakcie lockdownu nie mieli właściwie dokąd chodzić na randki. Uznali, że skoro przeżyli pracę zdalną przez rok w jednym mieszkaniu, to znaczy, że są gotowi na małżeństwo.

 

Wszystkiego dobrego na nowej drodze życia dla wszystkich gdańskich małżeństw z 2021 roku!