Więcej miejsc i placówek wyboru dla kandydata - gdańskie przygotowania do rekrutacji do szkół średnich

Składanie podań o przyjęcie do gdańskich szkół ponadpodstawowych rozpocznie się w poniedziałek, 15 maja i potrwa do 20 czerwca. Nowością w tegorocznej rekrutacji w Gdańsku jest możliwość wskazania dowolnej liczby szkół interesujących dla kandydata. Do ubiegłego roku obowiązywał limit pięciu placówek.
21.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
nastolatkowie ubrani na galowo siedzą w auli
Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku podczas uroczystości przyjęcia nowego sztandaru 15 marca 2023
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

W jaki sposób odbywa się rekrutacja do szkół średnich?

Podobnie jak w ubiegłym roku, składanie podań do szkół ponadpodstawowych odbywa się poprzez elektroniczny system naboru

Terminy rekrutacji do liceów, techników, szkół branżowych w 2023 r. w Gdańsku

Terminy tegorocznej rekrutacji do gdańskich szkół średnich ustalone zostały zarządzeniem Pomorskiego Kuratora Oświaty.

  • Podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych odbędzie się 19 lipca.
  • Potwierdzenie woli przyjęcia do danej szkoły będzie można składać w terminie od 20 do 26 lipca do godz. 15.00.
  • Lista kandydatów przyjętych ukaże się 27 lipca.

 

- Podobnie jak w roku ubiegłym rekrutujemy aż półtora rocznika. Jest to nie lada wyzwanie techniczne, organizacyjne, infrastrukturalne, ale przede wszystkim związane z obsadą szkół, czyli z brakiem nauczycieli na rynku pracy - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska we wtorek, 21 marca, podczas konferencji prasowej poświęconej rekrutacji. - W tym roku szkoły podstawowe w Gdańsku ukończy 6400 absolwentów. Spodziewamy się, że zainteresowanych nauką w szkołach średnich w Gdańsku będzie około 7000 uczniów. Obecnie jesteśmy w stanie przygotować 6200 miejsc, przy założeniu, że w klasach będzie po 31 dzieci. Będziemy jednak stale analizować sytuację i gdzie będzie to konieczne, zwiększać dostępność miejsc tak, aby wszyscy chętni uczniowie znaleźli miejsce w gdańskich szkołach.

wymienione osoby
Od prawej: Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska, Monika Chabior jej zastępczyni, Grzegorz Kryger dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego UMG
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Ile szkół średnich można wybrać?

Podczas tegorocznej rekrutacji, zgodnie z przyjętą uchwałą Rady Miasta Gdańska, absolwenci szkół podstawowych będą mogli składać podania o przyjęcie do nieograniczonej liczby szkół w rekrutacji. Pozwoli to ograniczyć liczbę kandydatów, którzy o miejsce w szkole ponadpodstawowej będą musieli ubiegać się w rekrutacji uzupełniającej.

- W procesie rekrutacji, w tym roku szczególnie, widzimy, że rola rodziców i opiekunów będzie bardzo istotna w wyborze szkoły. Żebyśmy nie zostawiali uczniów samych z tym wyborem, tym bardziej, że on będzie bardzo trudny - apeluje Grzegorz Kryger, dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Dajemy dużą możliwość wyboru pomiędzy nowoczesnymi szkołami ogólnokształcącymi, technicznymi i branżowymi prowadzonymi przez samorząd. Mamy też dużo szkół niesamorządowych. Wykorzystajmy w sposób rozsądny tę możliwość wyboru więcej niż pięciu szkół.

Co dalej po szkole? Centrum Rozwoju Talentów zaprasza uczniów na warsztaty i spotkania

Gdański Tydzień Zawodowca

Od 27 marca będzie można zapoznać się z ofertą szkół samorządowych zawodowych i ogólnokształcących działających na terenie Gdańska. Podczas Gdańskiego Tygodnia Zawodowca będzie można wziąć udział w dniach otwartych w szkołach zawodowych, warsztatach przygotowanych przez Gdańskie Centrum Talentów, które podpowie m.in. jaką szkołę średnią wybrać, a cały tydzień zakończony zostanie 1 kwietnia Gdańskimi Targami Szkół Ponadpodstawowych w AMBEREXPO od godz. 10.

- Celem targów jest zapoznanie młodzieży z ofertą gdańskich szkół ponadpodstawowych i wsparcie w dokonaniu wyboru dalszej ścieżki edukacyjnej. Swoją ofertę zaprezentuje 15 szkół zawodowych: techników i branżowych szkół I stopnia i 19 szkół ogólnokształcących. Ponadto w specjalnej strefie będzie można porozmawiać z doradcami zawodowymi i mentorami - mówi Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.

Podczas wydarzenia będzie można odwiedzić stoisko dotyczące organizacji Igrzysk Europejskich w zawodach - EuroSkills Gdańsk 2023, a także zajrzeć do wnętrza Mobilnego Centrum Edukacyjnego – nowoczesnej przestrzeni dla osób, które interesują się edukacyjnymi programami europejskimi i najnowszymi technologiami. Szczegóły dotyczące Gdańskiego Tygodnia Zawodowca dostępne są także na Gdańskiej Platformie Edukacyjnej.

“Niech WorldSkills będzie z wami” - medaliści mistrzostw Polski młodych zawodowców wybrani

oprac. IB

TV

Huczne obchody 50-lecia Zaspy