Srebrzysko - prawie stuletni cmentarz
Za dwa lata minie okrągły wiek od momentu otwarcia Cmentarza Srebrzysko w Gdańsku. Początkowo określano go mianem Cmentarza Centralnego (Central Friedhof). Srebrzysko założone zostało na stokach doliny przyległej do Potoku Strzyża, nieopodal rezydencji Srebrny Młyn (Silberhammer). Przez wiele lat, aż do powstania Cmentarza Łostowickiego, była to największa nekropolia w Gdańsku. Jego powierzchnia wynosi obecnie 28,03 ha.
Zobacz film:
Przy projektowaniu założenia cmentarnego wykorzystano naturalne malownicze ukształtowanie terenu, jakie tworzyła długa dolina, łagodnie wcinająca się w otaczające wyniesienia morenowe. Jej środkiem poprowadzono szeroką, rozdzieloną pasem zieleni, główną aleję cmentarną.
Komunikacja na Wszystkich Świętych 1 listopada. Rozkłady, zmiany, parkingi
Granice cmentarza wyznaczały grzbiety otaczających dolinę wyniesień. Zostały one zalesione tworząc strefę ochronną cmentarza. Zieleń cmentarna została skomponowana w sposób zapewniający całoroczny, nastrojowy charakter i harmonizujący z otaczającym terenem.
Znane obiekty na Cmentarzu Srebrzysko
Na cmentarzu, w Rejonie IX znajduje się mogiła zbiorowa żołnierzy Wojska Polskiego. Dojście główną aleją cmentarną - 150 m od jej zwężenia, następnie w prawo na Kwaterę Wojskową, po której prawej stronie usytuowana jest mogiła żołnierska.
Od 2003 roku czynne jest, w bezpośrednim sąsiedztwie cmentarza, krematorium należące do Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Usługowego „Zieleń” Sp. z o.o. Zlokalizowane jest przy ul. Srebrniki 12, w Gdańsku-Wrzeszczu obok Cmentarza Centralnego. W tym samym roku powstało tu również kolumbarium.
Niektórzy znani gdańszczanie pochowani na Cmentarzu Gdańsk Srebrzysko: Lech Bądkowski, ks. Eugeniusz Dutkiewicz, prof. Zdzisław Kieturakis, prof. Marian Pelczar, Alina Pienkowska, Arkadiusz Aram Rybicki, Ryszard Stryjec, Robert Szewalski, Anna Walentynowicz, prof. Andrzej Zbierski. Na Srebrzysku potajemnie pochowano ofiary Grudnia ’70.
na podst. serwisu GZDiZ Cmentarze Gdańskie