• Start
  • Wiadomości
  • ECS, biblioteki, galerie, muzea - gdańskie instytucje kultury przygotowują się do otwarcia

Gdańskie instytucje kultury przygotowują się do otwarcia

W miejskich instytucjach kultury trwają przygotowania do ponownego otwarcia. Kiedy gdańszczanki i gdańszczanie będą mogli ponownie je odwiedzić? To zależy od decyzji sanepidu. Pierwsze pozytywne opinie już są.
( 11.05.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Biblioteka Manhattan (na zdj.)oraz Biblioteka Główna będą otwarte od już od wtorku, 12 maja
Biblioteka Manhattan (na zdj.)oraz Biblioteka Główna będą otwarte od już od wtorku, 12 maja
fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

Romuald Wicza-Pokojski, dyrektor Opery Bałtyckiej o pandemii: “To czas wielkiej tęsknoty”

 

Europejskie Centrum Solidarności, Gdańska Galeria Miejska, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Muzeum Gdańska oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna to instytucje, które zgodnie z drugim etapem odmrażania mogą zostać otwarte.

Odkąd tylko zapowiedziano taką możliwość dyrektorzy i pracownicy gdańskich instytucji kultury opracowywali procedury, które następnie przekazały Państwowemu Powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu z prośbą  o opinie, po uzyskaniu pozytywnej będą mogły wznowić działanie. Biblioteka i Gdańska Galeria Miejska dostały już zielone światło.

W międzyczasie instytucje przygotowują swoje wnętrza oraz planują organizację pracę na najbliższy czas, tak, by zapewnić bezpieczeństwo zarówno pracownikom, jak i  zwiedzającym.

Gdańskie instytucje będą otwierały się sukcesywnie. Jak to będzie wyglądało w poszczególnych instytucjach?

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna otrzymała już pozytywną opinię sanepidu. Biblioteka Manhattan oraz Biblioteka Główna będą otwarte od już od wtorku, 12 maja, a pozostałe filie najpóźniej do 18 maja. Najistotniejsza informacją dla czytelników jest to, że nie będzie swobodnego dostępu do księgozbioru. Książki będą podawać im pracownicy, dlatego warto do filii przyjść już z decyzją o konkretnym tytule. Dostępność poszczególnych książek można sprawdzić w systemie, a także zarezerwować telefonicznie bądź mejlowo.

Zgodnie z zaleceniami Biblioteki Narodowej książki będą musiały przejść trzydniową kwarantannę. Po oddaniu książki przez czytelnika zostanie ona zdjęta z jego konta, jednak  do systemu, jako dostępna do wypożyczenia, wróci po trzech dniach. W każdej z filii pojawi się informacja, ile osób może przebywać w tej kontentej placówce. W bibliotekach nadal nie będą odbywały się żadne wydarzenia.

 

Tydzień Bibliotek do 15 maja. W tym roku odbędzie się tylko online

 

Muzeum Gdańska

Muzeum Gdańska również we wtorek, 12 maja planuje udostępnić zwiedzającym swoje oddziały (z wyjątkiem Muzeum Nauki Gdańskiej oraz Kuźni Wodnej w Oliwie). Wartownia nr 1 ma zostać otwarta 18 maja. Wszystkie oddziały będą czynne tak, jak w sezonie zimowym, z dniem zamkniętym w poniedziałek i dniem wolnego wstępu we wtorek. Jedynie Twierdza Wisłoujście i Wartownia nr 1 na Westerplatte będą otwarty przez cały tydzień w godz. 10:00-16:00.

W celu zmniejszenia ryzyka transmisji Covid-19 zostaną ograniczone liczby osób mogących znaleźć się jednocześnie przy kasach oraz na salach wystawowych. Limity podyktowane są powierzchnią sal poszczególnych oddziałów.

W każdym oddziale znajdą się urządzenia do dezynfekcji rąk, bariery, wprowadzone zostaną rozwiązania minimalizujące liczbę kontaktu dotykowego z przedmiotami, np. wydawanymi przez kasy biletami. Płatności będą przyjmowane tylko kartami płatniczymi. Do czasu wydania dalszych rozporządzeń zostaje zawieszona wszelka dodatkowa działalność, np. wykłady, warsztaty, zajęcia edukacyjne i zwiedzanie grupowe.

Po otwarciu oddziałów Muzeum Gdańska będzie można zwiedzić wystawy stałe oraz czasowe, np. „Srebra od pokoleń” w Galerii Palowej Ratusza Głównego Miasta oraz „Ubodzy, chorzy, sieroty.” w Domu Uphagena. W najbliższych dwóch miesiącach zapowiadane są nowe ekspozycje, zarówno w oddziałach Muzeum i online.

 

Dr Piotr Paluchowski o fenomenie średniowiecznych i nowożytnych gdańskich szpitali

 

Gdańska Galeria Miejska

W piątek, 15 maja otworzy się  Gdańska Galeria Miejska. Instytucja zaprasza do zwiedzania codziennie oprócz poniedziałków, w godzinach od 12 do 18. Na wystawę wpuszczane będą jednocześnie cztery zwiedzające osoby. Przy wejściu do galerii dostępne będą środki odkażające  i rękawiczki jednorazowe.

Pierwszą wystawą, którą planuje GGM są „Mobilki” Mariusza Warasa. Kuratorką jest Joanna Stembalska. Wystawę będzie można oglądać w dniach od 15 maja do 20 czerwca.

Warto też pamiętać o tym, że przez cały maj Galeria prowadzi projekt online Nie-pokoje, w ramach którego publikuje materiały wideo z wypowiedziami artystów o tym, jak radzą sobie w obecnej rzeczywistości. O projekcie można przeczytać tutaj:   https://www.ggm.gda.pl/pl,0,0,2240,Nie_pokoje,0,0,index.php

 

700 tys. zł na stypendia dla artystów. Miasto Gdańsk wdraża plan ratunkowy dla kultury

 

Europejskie Centrum Solidarności

ECS przygotowuje się do otwarcia od 21 maja. Instytucja zaprasza w czwartki, piątki, soboty i niedziele. Tryb przedłużonego weekendu utrzymujemy do końca czerwca. Do dyspozycji zwiedzających będzie wystawa stała, a także ogród zimowy i taras widokowy. Na wystawie będą mogły znajdować się łącznie 144 osoby (przed pandemią mogło być ich 500), w każdej sali dostosowana będzie liczba zwiedzających do wytycznych.

W przestrzeni ECS zostały zamontowane dozowniki z płynem dezynfekującym.

Niestety nie będzie dostępna biblioteka, audytorium, kawiarnia oraz wydział zabaw dla dzieci. Zwiedzanie wystawy odbywać się będzie wyłącznie indywidualnie lub rodzinnie. Zorganizowane grupy muszą jeszcze poczekać.

 

Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA

Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA w Gdańsku rozłożyło otwarcie swoich oddziałów na etapy. Jako pierwszy otworzy się oddział Nowy Port (planowane na piątek, 22 maja) i będzie dostępny dla zwiedzających jedynie w weekendy. Planowany harmonogram otwarć instytucji:

 

CSW ŁAŹNIA 1, ul. Jaskółcza 1 Gdańsk Dolne Miasto

Otwarcie obiektu: 19.06.2020 r. Dni otwarcia obiektu: piątek, sobota, niedziela

Godziny otwarcia obiektu: piątek: 15.00 - 18.00, sobota i niedziela: 12.00 - 18.00

Dla zwiedzających będzie do obejrzenia wystawa „Javier Rodriguez. Cobra“ od 19.06.2020 do 30.08.2020

 

CSW ŁAŹNIA 2, ul. Strajku Dokerów 5 Gdańsk Nowy Port

Otwarcie obiektu: 22.05.2020 r. Dni otwarcia obiektu: piątek, sobota, niedziela Godziny otwarcia obiektu: piątek: 15.00 - 18.00, sobota i niedziela: 12.00 - 18.00

Dla zwiedzających będzie do obejrzenia wystawa „Koncepcja obrazu. Twórcy Galerii Koło“ od 22.05.2020 do 28.06.2020

Ceny biletów wstępu do  Łaźnia 1, Dolne Miasto pozostają bez zmian, a do Łaźnia 2 Nowy Port wstęp jest bezpłatny.

KinoPort pozostaje zamknięty. Działania edukacyjne odbywać się będą nadal tylko w wersji online, bezpłatnie i bez ograniczeń ilości uczestniczących osób.

We wszystkich instytucjach będą obowiązywały ogóle zasady bezpieczeństwa, czyli zachowanie bezpiecznego odstępu oraz noszenie maseczek ochronnych. W placówkach do dyspozycji zwiedzających dostępne będą środki dezynfekujące.

 

oprac. AU