• Start
  • Wiadomości
  • Gdańskie imprezy na 15. rocznicę wejścia Polski do UE. PROGRAM

Gdańskie imprezy na 15. rocznicę wejścia Polski do UE. PROGRAM

Pierwszego maja minie 15 lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej. Przez wszystkie lata, dzięki wymianie doświadczeń oraz ogromnym środkom jakie udało się pozyskać z UE, Gdańsk i cała Polska przeszły ogromną metamorfozę. Rocznica to okazja do radosnego świętowania na różne sposoby. Zachęcamy do przyłączenia się.
( Publikacja: 18.04.2019 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Każda okazja jest dobra, by wpuścić rowerzystów do Tunelu pod Martwą Wisłą - tym razem pod hasłem świętowania obecności w Unii
Każda okazja jest dobra, by wpuścić rowerzystów do Tunelu pod Martwą Wisłą - tym razem pod hasłem świętowania obecności w Unii
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Członkostwo Polski w Unii Europejskiej to nie tylko korzyści ekonomiczne, to również wspólnota wartości i poczucie więzi z obywatelami innych narodów. Zjednoczeni w różnorodności to hasło, które przyświeca działaniom Unii Europejskiej. Poczucie wspólnoty budowanej przez różnorodność to także przewodnia idea wydarzeń, które będą odbywać się w Gdańsku z okazji 15. rocznicy przystąpienia Polski do UE.

 

Rowerem przez tunel pod Martwą Wisłą

28 kwietnia, godz. 10.30 / plac przy Stadionie Energa Gdańsk (od strony Fun Areny)

Z okazji trzeciej rocznicy oddania do użytku tunelu pod Martwa Wisłą (obecnie tunelu im. abp. Tadeusza Gocłowskiego) 28 kwietnia zapraszamy wszystkich mieszkańców na wspólny rocznicowy przejazd rowerowy.

Tym razem będzie to okazja do uczczenia 15 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Tunel pod Martwą Wisłą jest bowiem najdroższym projektem inwestycyjnym w historii Gdańska w przeważającej części finansowanym ze środków unijnych.

Całkowity koszt budowy tunelu to 880,8 mln zł w tym 748,7 mln zł z kasy unijnej. Tunel to jeden z elementów projektu budowy Trasy Słowackiego, która w całości kosztowała 1,41 mld zł, a unijne dofinansowanie wyniosło ponad 1 mld zł zł.

Na miłośników dwóch kółek w miejscu zbiórki czekać będą liczne atrakcje: prezentacja rowerów nietypowych, pokazy akrobatyczne oraz pokazy ratownicze.

Start peletonu nastąpi około godziny 11:15.

 

 

Ułóżmy razem żywą flagę Unii Europejskiej!

29 kwietnia, zbiórka godz. 11.30 / parking na Ołowiance

Bądźmy tego dnia razem, zjednoczeni w różnorodności - zgodnie z dewizą Unii Europejskiej - stwórzmy wielką lazurową flagę ozdobioną 12 gwiazdami. Uczestnicy wydarzenia otrzymają od organizatorów niebieskie karty potrzebne do zbudowania flagi. Podczas wydarzenia będzie można otrzymać ponadto flagi Unii Europejskiej oraz flagi Polski.

 

#DziękUEmy - pod tym wspólnym hasłem polskie miasta obchodzić będą razem 15 jubileusz Polski w Unii Europejskiej. Jeden ze wspólnych elementów świętowania to odśpiewanie hymnu Polski i hymnu UE w południe, 1 maja
#DziękUEmy - pod tym wspólnym hasłem polskie miasta obchodzić będą razem 15 jubileusz Polski w Unii Europejskiej. Jeden ze wspólnych elementów świętowania to odśpiewanie hymnu Polski i hymnu UE w południe, 1 maja
ZMP

 

Śpiewamy razem Hymn Polski i Hymn Unii Europejskiej!

1 maja, godz. 12:00/ Długi Targ przed Dworem Artusa

Jednym z głównych punktów obchodów 15. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej będzie wspólne odśpiewanie Hymnów polskiego i Unii Europejskiej. Jest to wspólny, dla wielu polskich miast element obchodów tej radosnej rocznicy.

Razem z Chórem Music Everywhere, z towarzyszeniem carillonu z wieży Ratusza Glównego Miasta odśpiewany zostanie Hymn Polski oraz Hymn Unii Europejskiej - "Oda do Radości".

 

Hala widowiskowa ERGO Arena na granicy Gdańska i Sopotu. To tutaj odbędzie się 1- majowy koncert `Zjednoczeni w różnorodności – 15 lat Polski w UE`
Hala widowiskowa ERGO Arena na granicy Gdańska i Sopotu. To tutaj odbędzie się 1- majowy koncert `Zjednoczeni w różnorodności – 15 lat Polski w UE`
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Koncert Zjednoczeni w różnorodności – 15 lat Polski w UE

1 maja godz. 20.00/ Ergo Arena/ Bilety w cenie 20 złotych

Zjednoczeni w różnorodności – 15 lat Polski w UE – to tytuł koncertu, który 1 maja odbędzie się w gdańsko-sopockiej ERGO ARENIE -  jednym ze spektakularnych obiektów sportowych zrealizowanych m.in. dzięki funduszom europejskim (Unia Europejska dofinansowała budowę hali kwotą 40 mln zł). Oba miasta podsumują muzycznie lata współpracy z Unią Europejską, podczas których Pomorze przeszło wielką metamorfozę. Muzyczne świętowanie rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej uświetni obecność wyrazistych na rynku muzycznym osobowości artystycznych, które eksperymentują muzycznie, czerpiąc inspiracje z wielu gatunków muzycznych oraz aktualnych wydarzeń na świecie. Podczas koncertu zaprezentowane zostaną utwory odnoszące się do fundamentalnych wartości w życiu każdego człowieka, takich jak miłość, wolność, szacunek, niezależność, stanowiących artystyczny komentarz do otaczającej nas rzeczywistości.

Na scenie pojawią się: Grażyna Łobaszewska & Ajagore, Maria Peszek, Natalia Przybysz, Fisz Emade Tworzywo, Muniek i Przyjaciele, Raz Dwa Trzy i Voo Voo! W koncercie udział wezmą również: Joanna Marcinkowska, Chór Kameralny 441 Hz oraz Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego.

oprac. IB

Czytaj także:

DziękUEmy - samorządy razem promują 15. rocznicę członkostwa Polski w Unii Europejskiej