Gdańskie Wodociągi w 100 procentach należą do Miasta

Już nie Saur Neptun Gdańsk, a Gdańskie Wodociągi – tak brzmi nazwa firmy wodociągowo-kanalizacyjnej zaopatrującej gdańszczan w wodę i odbierającej od nich ścieki. Miasto Gdańsk ma w spółce 100 proc. akcji, co oznacza, że jest teraz jej jedynym właścicielem i posiada pełną kontrolę nad systemem wodociągowo-kanalizacyjnym na terenie Gdańska. W poniedziałek, 2 styczna, Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska spotkała się z kadrą kierowniczą Gdańskich Wodociągów.
02.01.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kobieta w żakiecie, mężczyzna w garniturze stoją w pomieszczeniu. Pomiędzy nimi logo Gdańskich Wodociągów.
Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska i Jacek Kieloch - prezes Gdańskich Wodociągów
fot Grzegorz Mehring

 

- Dzisiaj dla każdej gdańszczanki i każdego gdańszczanina stały i pewny dostęp do dobrej jakości bieżącej wody jest oczywistością. Nikt się nie zastanawia jak to działa. Woda po prostu musi być - mówiła podczas spotkania Aleksandra Dulkiewicz. - Bardzo ważne dla mnie jest to, żebyście mieli świadomość, jak ważną rolę odgrywacie, niezależnie od tego, czy pracujecie w księgowości, marketingu, czy macie pod sobą brygady. Usługa, którą świadczycie, jest kluczowa dla funkcjonowania naszego miasta. I od dzisiaj w 100% jest to nasza wspólna odpowiedzialność. 

Zmiana właściciela, bez wpływu na mieszkańców

Dzięki zakupowi akcji od Saur International Miasto przejęło Saur Neptun Gdańsk. W spółce pozostał cały majątek, tj. nieruchomości, flota specjalistycznych samochodów, laboratoria oraz oprogramowanie, sprzęt oraz zespół 540 pracowników, wśród których są operatorzy ujęć wody, odpowiadający za bezpieczeństwo dostaw, operatorzy oczyszczalni ścieków, dyspozytorzy systemu, mistrzowie i inżynierowie odpowiadający za naprawy i utrzymanie sieci, laboranci, obsługa klienta, pracownicy pogotowia wodociągowo-kanalizacyjnego, zespoły automatyków, energetyków dbających bezpieczeństwo obiektów.

Spółka zmieniła nazwa, ale jej klienci nie muszą podpisywać z Gdańskimi Wodociągami nowych umów. Nie będzie też konieczności wymiany 36 tys. liczników na wodę. Wszystkie dane spółki, w tym jej adres, numery kontaktowe, NIP, KRS pozostają bez zmian. Faktura wysyłana do klientów będzie wyglądała identycznie jak ta, którą otrzymywali oni dotychczas, z tą jednak różnicą, że będzie opatrzona nowym logo i nową firmą (nazwą) spółki. Pozostałe dane i układ faktury nie zmieniają się, a opłaty trafią na indywidualne numery kont Klientów, które także pozostają bez zmian.

Nowe logo i adres strony

Jedyne różnice, które będą zauważalne dla mieszkańców to zmiana strony internetowej spółki na www.gdanskiewodociagi.pl, oraz adresy e-mail ….@gdanskiewodociagi.pl. Spółkę identyfikować będzie także nowy logotyp, spójny z identyfikacją pozostałych miejskich spółek i  jednostek.      

2 stycznia na funkcję prezesa Gdańskich Wodociągów (skrótowa nazwa spółki to GdW) został powołany Jacek Kieloch. Jest on ze spółką związany od 27 lat. Wcześniej jako wiceprezes a od lipca 2022 roku jako prezes SNG.                            

Za zakup 51% akcji Saur International Miasto Gdańsk zapłaciło 43,7 mln zł. Zastosowane przez władze Gdańska rozwiązanie (w postaci zakupu akcji od francuskiego akcjonariusza) to realne korzyści finansowe dla miasta. Wartość bilansowa SNG na koniec 2020 roku wyniosła 122 mln zł. Aby zorganizować nową spółkę lub przenieść tę działalność na przykład do GIWK, trzeba by wydać około 120 mln zł. Oznacza to, że podejmując decyzję o zakupie za 43,7 mln zł akcji od Francuzów, Gdańsk nie wydał bezcelowo ponad 76 mln zł.

Autorzy:
Jędrzej Sieliwończyk, Urząd Miejski w Gdańsku
Magdalena Rusakiewicz, Gdańskie Wodociągi

 

TV

II dzień Zjazdu Hanzy w Gdańsku. Jarmark i Szczyt Burmistrzów