• Start
  • Wiadomości
  • Większy i magiczny - Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy przyciąga gości ciekawą ofertą

Większy i magiczny - Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy przyciąga gości ciekawą ofertą

Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy otwarto w tym roku nieco wcześniej. Stoiska pełne są regionalnych przysmaków i potraw przygotowanych na bazie sprawdzonych, domowych receptur. Teren jarmarku podzielono na kilka stref - warto zajrzeć do pięknie zaaranżowanego Mikołajowego Zakątka, gdzie na dzieci i dorosłych czeka św. Mikołaj na świetlisty tronie. Jest również choinka, którą przyozdobili najmłodsi mieszkańcy Gdańska. Co jeszcze tu znajdziemy?
( Publikacja: 21.11.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

widok z góry na rozświelony jarmark i miasto
Z lotu ptaka rozświetlony Gdańsk i Jarmark Bożonarodzeniowy wygląda jak z bajkowej krainy
fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

Najbardziej magiczna atmosfera panuje tu wieczorem, gdy rozbłyśnie tysiące światełek. Zawieszona nad ul. Bogusławskiego siatka z gęsto rozmieszczonymi lampkami sprawia, że spacerujemy w świetlistym tunelu. Teren Gdańskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego podzielony jest na strefy. Można tu miło spędzieć czas. Na miejscu zjeść coś bądź wypić na ciepło, a przy okazji zainspirować się pomysłami na prezenty i ozdoby świąteczne. Oferta dostępna jest codziennie - jarmark będzie tak funkcjonował każdego dnia, aż do Wigilii.

Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy, wzorem podobnych imprez organizowanych w wielu europejskich miastach, rozpoczął się wcześniej niż w ubiegłych latach, bo nie na początku grudnia, ale już w piątek, 19 listopada. Potrwa do 24 grudnia.

 

W tym roku jarmarkowe stoiska ustawiono nie tylko na Targu Węglowym, ale też na ul. Bogusławskiego i Tkackiej
W tym roku jarmarkowe stoiska ustawiono nie tylko na Targu Węglowym, ale też na ul. Bogusławskiego i Tkackiej. Zawieszona nad chodnikiem siatka z lampkami daje efekt, jakby goście spacerowali w świetlistym tunelu
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl


Świąteczne kramy spotkać można tym razem nie tylko na Targu Węglowym, ale także na sąsiadujących z nim uliczkach: Tkackiej i Bogusławskiego. Wśród rozstawionych 120 świątecznych stoisk, aż 49 to oferta gastronomiczna. Połowa jarmarkowych wystawców jest stąd - to przedsiębiorcy z Gdańska.

Jarmarkowe domki są czynne:

  • od niedzieli do czwartku w godz. 12.00 - 20.00

  • w piątki i soboty w godz. 12.00 - 21.00widok miasta z lotu ptaka
Kolorowy i magiczny Gdańsk przygotowuje się do nadchodzących świąt
fot. Jerzy Pinkas/gdansk.plKoniecznie zajrzyjcie też do jarmarkowych "zakątków":

Mikołajowy Zakątek to pięknie zaaranżowana przestrzeń w szczególności dla dzieci, ale także i ich rodziców, a nawet dziadków! Znajduje się tam tradycyjna Choinka Młodych Gdańszczan, ustrojona przez najmłodszych mieszkańców własnoręcznie wykonanymi ozdobami. Nowością jest wenecka karuzela, która powstała specjalnie z myślą o tegorocznej edycji Jarmarku Bożonarodzeniowego. Karuzela w wyglądzie różni się od Karuzeli Gdańskiej znajdującej się na Targu Węglowym - została, co prawda, zbudowana we włoskiej manufakturze i jest wiernym odwzorowaniem weneckich karuzel, ale jej dekoracja płyciny przedstawia zabytki i panoramę największych miast Polski i przyrodę, z której słynie dany region, w tym oczywiście Gdańsk, Kaszuby i Pomorskie. Charakteryzuje się błękitno-beżowym wykończeniem ze złotymi zdobieniami i ręcznymi malunkami. Oświetlenie jest w stylu retro, barwy ciepłej żółtej, a korzystać z niej jednocześnie może 28 osób lub 30 dzieci. Kolejne nowości to Gadająca Skrzynka Katarzynka. Wraz ze świetlistym tronem Św. Mikołaja na scenie stanie Magiczna Ciuchcia. Jest też gigantyczna kula śnieżna z dodatkową atrakcją. Dzięki specjalnemu rowerowi na jarmarku na pewno nie zabraknie... śniegu. Nie zabraknie też domków ze smakołykami dla dzieci, gorącą czekoladą, piernikami czy owocami w czekoladzie. Mikołajowy Zakątek to miejsce, gdzie naprawdę będzie można spotkać prawdziwego św. Mikołaja.

 

Łosiowy Zakątek, a w nim domek z Łosiem Luckiem, który jak co roku zaskoczy obecnych świetnymi, łosiowymi dowcipami. Nowe, Magiczne Igloo, które przeniesie chętnych w inny, tak daleki od rzeczywistości świat. Łosiowy Zakątek wprowadza do nowej uliczki jarmarku - ulicy Bogusławskiego, po raz pierwszy rozbłysną tysiące świateł. Tam również będzie można zrobić świąteczne zakupy - nieoczywiste, pomysłowe i zaskakujące, ale zawsze ciepło przyjmowane: szale, czapki, pachnące świece, ozdoby choinkowe, łakocie i wiele innych.

Radosny Zakątek to strefa dla łakomczuchów, czyli jedzenie, picie i tradycyjne grzane wino. Blask świateł, przenikający się zapach grzańca i smakowitych przysmaków rozgrzeją zimowe, chłodne dni. Można tu miło spędzić czas, spotkać się ze znajomymi i przesiąknąć prawdziwą świąteczną atmosferą. Część Targu Węglowego przeznaczona zostanie jest na food court. Tu skosztujecie potraw z 12 kuchni całego świata (litewskiej, węgierskiej, hiszpańskiej i innych), m.in. wileńskie cepeliny, hiszpańskie churrosy, a także pierogi, placki ziemniaczane czy kaszubskie zupy na gęsinie. Przydatne podczas przygotowywania świątecznych potraw artykuły zaoferują kupcy z bliskich i dalekich stron. Zgodnie z wieloletnią tradycją gdańskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego, na Targu Węglowym, naprzeciwko zabytkowej Katowni, stanęła brama adwentowa z kalendarzem i słodyczami.

Punktem obowiązkowym dla każdego gościa Jarmarku powinna być też Fabryka Prezentów Świętego Mikołaja. To centrum upominków - firmowy domek, gdzie kupić można oficjalne upominki Jarmarku Bożonarodzeniowego oraz pamiątkowe upominki z Gdańska takie, jak: tradycyjny kubek do grzańca, skarpety, karty. Zostaną one pięknie zapakowane na prezenty przez pomocników św. Mikołaja. W Fabryce Prezentów Świętego Mikołaja będzie można również nadać zakupiony na Jarmarku podarunek do bliskiej osoby dzięki darmowej, ekonomicznej i ekologicznej przesyłce do paczkomatów InPost.

 

 

mapka


Organizator zdecydował się na powiększenie przestrzeni Jarmarku Bożonarodzeniowego. Zmiany wprowadzono, aby zapewnić lepszą ekspozycję stoisk, ale też zwiększyć komfort oraz bezpieczeństwo dla zwiedzających i sprzedawców w czasie wciąż trwającej epidemii. 

 

ZOBACZ NASZĄ RELACJĘ WIDEO Z PIERWSZEGO DNIA FUNKCJONOWANIA JARMARKU BOŻONARODZENIOWEGO 2021

 

NASZA FOTOGALERIA: