• Start
 • Wiadomości
 • Gdański Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Uroczystości, koncert, spacer historyczny

Gdański Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Uroczystości, koncert, spacer historyczny

Tegoroczna odsłona gdańskich obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu obejmie dwa dni. Tradycyjnie odbędzie się uroczystość pod makietą Wielkiej Synagogi przy ul. Bogusławskiego, koncert carillonowy, a także spacer historyczny śladami wspólnot żydowskich. W wydarzeniach, które odbędą się 27 i 29 stycznia 2022 roku, można uczestniczyć nieodpłatnie na żywo bądź online.
( Publikacja: 25.01.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Teren w pobliżu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, gdzie stoi makieta synagogi, to miejsce stałych obchodów Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu
Teren w pobliżu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, gdzie stoi makieta synagogi, to miejsce stałych obchodów Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu
zdj. Anna Rezulak/KFP


Listę nazwisk Żydów, ofiar II wojny światowej można czytać bez przerwy 100 dni i nocy. W latach 1939-1945 około 6 milionów Żydów zostało zastrzelonych w egzekucjach, zamordowanych w komorach gazowych, zamęczonych i zagłodzonych w gettach i niemieckich-nazistowskich obozach śmierci. Około trzech milionów ofiar Holokaustu było obywatelami II Rzeczpospolitej.

 

 

Tegoroczne obchody organizowane przez miasto, Gminę Wyznaniową Żydowską w Gdańsku, Muzeum Gdańska, Gdański Teatr Szekspirowski oraz Fundację Kultury Zbliżenia po raz pierwszy obejmą dwa dni kalendarzowe, a wydarzenia odbędą się na otwartej przestrzeni oraz będą transmitowane w sieci.

Obchody rozpoczną się w czwartek, 27 stycznia o godz. 15.00 przy makiecie Wielkiej Synagogi znajdującej się tuż obok Teatru Szekspirowskiego przy ul. Bogusławskiego. Tego samego dnia, o godz. 15.30 z wieży Ratusza Głównego Miasta zabrzmi koncert carillonowy. Transmisję będzie można obejrzeć na Facebooku oraz za pośrednictwem portalu gdansk.pl. Na sobotę, 29 stycznia zaplanowano spacer historyczny po Wrzeszczu śladami realizacji Alberta Carstena i wspólnot żydowskich. Na wydarzenie obowiązują zapisy. Formularz można znaleźć na stronie internetowej Muzeum Gdańska. 

Uroczystość główna gdańskich obchodów

 • Termin: 27 stycznia 2022 r. (czwartek), godz. 15.00-15.30
 • Miejsce: przy makiecie Wielkiej Synagogi, ul. Bogusławskiego (obok Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego)

W uroczystości połączonej z występem artystyczno-muzycznym wezmą udział władze miasta Gdańska, przedstawiciele gdańskich organizacji żydowskich oraz miejskich instytucji kultury.

Zaprezentowane zostaną artystyczne interpretacje wierszy poetów żydowskich, świadków holokaustu min. Władysława Szlengla i Icchaka Kacenelsona. Artyści wykonają również hymn bojowników żydowskich "Zogt nit kejnmoł" autorstwa Hirscha Glicka w tłumaczeniu Joanny Lisek i Karoliny Szymaniak.

Gdańskie obchody odbywały się wcześniej też pod pomnikiem Kindertransportów przy Dworcu Głównym PKP
Gdańskie obchody odbywały się wcześniej też pod pomnikiem Kindertransportów przy Dworcu Głównym PKP
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 


Koncert carillonowy z wieży Ratusza Głównego Miasta

 • Termin: 27 stycznia 2022 r. (czwartek), godz. 17.30 -18.10
 • Miejsce: wieża Ratusza Głównego Miasta, ul. Długa i Długi Targ
 • Wykonanie: Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska (Muzeum Gdańska)
 • Transmisje online: FB Carillony Gdańskie – Muzeum Gdańska i gdansk.pl
 • W repertuarze utwory Johna Williamsa, Mathieu Polaka, Mordechaja Gebirtiga, Untera Beymera oraz tradycyjne pieśni sefardyjskie.

Wrzeszcz czasów Alberta Carstena – twórcy Politechniki Gdańskiej

 • Termin: 29  stycznia 2022 r. (sobota), godz. 12.00-13.30
 • Prowadzenie: Klaudiusz Grabowski i Dorota Kucharczyk
 • Miejsce zbiórki: Aleja Zwycięstwa 23 (obok budynku konsulatu Niemiec)
 • Udział: nieodpłatny, liczba miejsc ograniczona (25 osób)
 • Rejestracja: wypełnij formularz

Spacer śladami realizacji architekta i wspólnoty żydowskiej we Wrzeszczu. Podczas spotkania zostaną przypomniane losy lojalnego obywatela, który po przejęciu władzy przez partię nazistowską skazany został na śmierć i zapomnienie. Schorowanego sędziwego architekta wywieziono w 1943 roku do obozu w Teresinie, gdzie zmarł trzy miesiące później.