• Start
  • Wiadomości
  • Gdański Clipster wyróżniony! Głosuj w internecie na polski projekt

Gdański Clipster wyróżniony! Głosuj w internecie na polski projekt

W Gdańsku znajduje się jedyna w Polsce przestrzeń colivingowa, gdzie młodzi ludzie wspólnie mieszkają i rozwijają swoje projekty biznesowe pod okiem mentorów - Clipster. Został on nominowany do nagrody przez Central European Startup Awards, która wyróżnia najlepsze startupowe projekty i przedsiębiorców z Europy Środkowo-Wschodniej. Pomóżmy im wygrać! Na Clipster można głosować do na stronie: www.centraleuropeanstartupawards.com/vote do 21 sierpnia 2017 r.
17.08.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Spotkanie młodych przedsiębiorców z tutorami w gdańskim Clipsterze

Otwarcie własnej firmy kojarzy nam się z koniecznością posiadania sporego kapitału, wynajęciem biura, zatrudnieniem pracowników, a co za tym idzie - umowami, podatkami, płaceniem rachunków, ZUS-u...

Ale jeśli dopiero wstępujemy na biznesową drogę - mamy tylko pomysł i przeczucie, że może się udać? To takie obciążenia nie są nam potrzebne. Konieczne raczej byłyby wsparcie i porada mentora oraz miejsce do pracy. Szczególnie nowe technologie wymagają innego podejścia do biznesu.

“Ja nie mam nic, ty nie masz nic, on nie ma nic. To razem właśnie mamy tyle, w sam raz tyle, żeby założyć wielką fabrykę” - mówi w “Ziemi obiecanej” Władysława Reymonta jeden z głównych bohaterów. Dziś marzący o wielkiej fortunie młody człowiek ująłby to inaczej: “założę startup i łącząc coworking z coliving i cocreatingiem osiągnę sukces”.

Niewtajemniczonym te hasła nic nie mówią. Co więc oznaczają? Coworking - idea, by zamiast biura wynająć miejsca przy biurku we wspólnej przestrzeni - jest znany w Polsce od kilku lat. W Gdańsku tego typu miejsca oferują TO TU, Współpracownia czy Inkubator AIP przy Politechnice Gdańskiej. Coliving jest jeszcze mało popularny.

Tak wygląda przestrzeń coworkingu, czyli wspólnej pracy w Clipsterze


Razem mieszkają i pracują

Twórcy colivingu idą dalej - już nie tylko wspólna praca, ale też wspólne mieszkanie ma łączyć przyszłych przedsiębiorców. Jedyna taka przestrzeń w Polsce znajduje się w Gdańsku - to Clipster na terenie Garnizonu Kultury (ul. Słowackiego 19). Powstał dwa lata temu dzięki współpracy Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER, ufundowanego przez Miasto Gdańsk oraz akceleratora Alfabeat.

Jak dotąd mieszkało tu i pracowało, weryfikując swoje pomysły na biznes pod okiem mentorów, 38 osób: architektów, przedstawicieli branży IT, specjalistów marketingu internetowego, studentów. Nie tylko z Polski, również z Mołdawii, Ukrainy, Hiszpanii czy USA. Najmłodszy z nich miał 19 lat.

Mogą tu mieszkać od trzech do dziewięciu miesięcy.

– Podczas mojej przygody z Clipsterem rozwijałem oprogramowanie do automatyzacji wynajmu nieruchomości - wspomina jedne z rezydentów Clipstera Michał Ardziejewski. - Marzyłem o tym, aby zbudować zespół, z którym rozwinę firmę w STARTERZE po zakończeniu projektu w Clipsterze. W tym czasie poznałem wielu świetnych ludzi z inspirującym spojrzeniem na świat. Przekonałem się, że warto odważnie marzyć i dążyć do realizacji swoich planów, czego efektem jest połączenie się z firmą RentingLock. W STARTERZE od lipca wraz z nową załogą rozwijam nowy oddział firmy w Gdańsku. Przede mną jeszcze dużo pracy i nowych wyzwań związanych z rozwojem firmy, ale dzięki zbudowanym relacjom w Clipsterze mogę spotykać się na kawie z "kocurami biznesu", czerpiąc od nich wiedzę oraz ich doświadczenie.

Wspólna praca przynosi efekty: jeden z “clipsterów” już w wieku 21 lat zatrudniał prawie 30 osób, inny - ma w dorobku aplikację z ponad milionem pobrań.

Ile to kosztuje?

Mieszkający w Clipsterze mają do dyspozycji 15 mikroparatamentów oraz wspólny coworking - przestrzeń do pracy. 

To tej pory ceny za wynajem były następujące: 

1. CoLive Classic (900 zł za miesiąc) - bardzo mały pokoik dla jednej osoby

2. CoLive Pro – (1100 zł za miesiąc) – nieco większe mieszkanie, gdzie można zaprosić gości

3. CoLive Double (1500 zł za miesiąc) – wystarczająco duże dla pary

- Obecnie STARTER pracuje nad nową ofertą dla przedsiebiorców, którzy będą mogli zamieszkać w Clipsterze od października - informują organizatorzy. - Rejestracja ruszy we wrześniu, wtedy także podamy najnowsze ceny za wynajem przestrzeni. Obecnie wraz z Alfabeat, współtwórcą Clipstera, dopracowujemy szczegóły.


Gdański Clipster wyróżniony

Clipster został zauważony przez europejską społeczność i nominowany do nagrody w kategorii „Najlepszy program akceleracyjny bądź inkubator”, w ramach rywalizacji Central European Startup Awards.

Kto wygra, zależy od głosów publiczności. Głosować można do 21 sierpnia, na stronie: www.centraleuropeanstartupawards.com/vote.

Wyniki zostaną ogłoszone podczas uroczystego finału w Warszawie. Laureaci krajowych rozgrywek będą walczyć w finale europejskim.

Starter został wybudowany przez Miasto Gdańsk. Zajmuje się wspieraniem startupów oferując przestrzeń m in. coworking, wiedzę i networking (Gdańsk, ul.Lęborska 3b).

Alfabeat to akcelerator i fundusz kapitałowy wspierający – poprzez mentoring i finansowanie – przedsiębiorstwa technologiczne realizujące projekty opierające się na pracach badawczo-rozwojowych z branży ICT. Obszary, którymi się zajmują to m.in. sztuczna inteligencja, wirtualna i rozszerzona rzeczywistość.