• Start
  • Wiadomości
  • Gdańska biblioteka dostępna dla wszystkich. Są udogodnienia dla osób ze specjalnymi potrzebami

Gdańska biblioteka dostępna dla wszystkich. Są udogodnienia dla osób ze specjalnymi potrzebami

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku dzięki dotacji Samorządu Województwa Pomorskiego zakupiła sprzęt ułatwiający korzystanie ze zbiorów przez osoby z dysfunkcjami wzroku, słuchu i uniemożliwiającymi samodzielne poruszanie się. To początek zmian, jakie szykuje gdańska biblioteka w ramach dostępności.
23.12.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dzięki pętli indukcyjnej osoby korzystające z aparatów oraz implantów słuchowych mogą wyraźnie słyszeć i rozumieć docierające do nich głosy, nawet w niekomfortowych warunkach
Dzięki pętli indukcyjnej osoby korzystające z aparatów oraz implantów słuchowych mogą wyraźnie słyszeć i rozumieć docierające do nich głosy, nawet w niekomfortowych warunkach
mat. WiMBP w Gdańsku

 

W sierpniu w filiach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku zainaugurowano bezpłatną usługę „Książka do domu”, w ramach której zamówienia czytelników, którzy mają trwałe trudności z poruszaniem się, dostarczane są pojazdem elektrycznym. Propozycja skierowana jest do gdańszczanek i gdańszczan, którzy nie mają innej możliwości wypożyczenia zbiorów bibliotecznych. Wystarczy mieć lub założyć sobie Metropolitalną Kartę do Kultury.

Zobacz: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna od sierpnia dostarcza książki do domu

 

Kolejne miejsce z pętlą indukcyjną w Trójmieście

W Bibliotece Głównej na Targu Rakowym przy stanowisku portierni została zainstalowana pętla indukcyjna okienkowa przeznaczona do miejsca obsługi bezpośredniej.

- To ogromne wsparcie dla osób niedosłyszących. Czytelnik, podchodząc do okienka, włącza w aparacie słuchowym program do odbioru sygnału z pętli. System jest bezobsługowy i automatycznie wysyła sygnał do aparatu słuchowego. Pętla wzmacnia odbiór komunikatów, ułatwia poruszanie się po budynku oraz usprawnia poszukiwania przez czytelnika interesujących go pozycji książkowych - mówi Alena Krynicka, koordynator ds. dostępności w WiMBP w Gdańsku.

Ponadto w Czytelni Biblioteki Głównej zostało zainstalowane urządzenie lektorskie Clear Reader. Jest to proste w obsłudze urządzenie lektorskie, które przy pomocy skanowania, przetwarza tekst na mowę i odczytuje przetworzone dokumenty.

- Seniorzy, będący częstymi gośćmi filii oraz czytelnicy z niepełnosprawnością wzrokową mogą dyskretnie odsłuchać zapisany tekst przy pomocy słuchawek lub zobaczyć go na ekranie w powiększeniu - tłumaczy Alena Krynicka.

W Bibliotece Babie Lato na Przymorzu stanął natomiast Powiększalnik, którego główną funkcją jest wyświetlanie powiększonego tekstu książek czy gazet na dużym ekranie. Posiada on prosty w obsłudze panel kontrolny umożliwiający regulację ostrości oraz kontrastu według potrzeb czytelnika.

 

Powiększalnik wyświetla powiększony tekst książek czy gazet na dużym ekranie
Powiększalnik wyświetla powiększony tekst książek i gazet na dużym ekranie
mat. WiMBP w Gdańsku

 

Biblioteka bez Barier m.in. dla osób ze spektrum autyzmu

Warto przy tym wspomnieć o funkcjonującej od 1991 roku Bibliotece bez Barier. Filia zajmuje się obsługą osób ze specjalnymi potrzebami czytelniczymi, w tym z osobami z niepełnosprawnościami wzroku, dysleksją czy spektrum autyzmu.

- Bibliotekarze zatrudnieni w naszej filii mają niezbędną wiedzę w zakresie potrzeb takich osób. Nasza Filia oferuje czytelnikom bogaty, liczący ok. 5 tysięcy zbiór audiobooków na płytach mp3 - mówi Dorota Domeracka, kierowniczka Biblioteki bez Barier.

Dzięki Gdańskiej Fundacji Rozwoju Gospodarczego w 2021 roku filia rozszerzyła księgozbiór o 28 książek, wydanych w 108 tomach, w druku Braille’a. Natomiast od stycznia 2022 roku osoby z niepełnosprawnością wzroku będą mogły bezpłatnie wypożyczyć do domu 7 Czytaków, czyli cyfrowych odtwarzaczy do osłuchiwania dźwięków. Obecnie biblioteka udostępnia 1 Czytak, który otrzymała w darze od Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Larix”.

- Jest to świetne rozwiązanie szczególnie dla czytelników niewidomych, nieradzących sobie z obsługą tradycyjnego sprzętu do odtwarzania audiobooków. Czytak jest przenośny i prosty w obsłudze. Ma wbudowany głośnik i posiada wygodną, dobrze wyczuwalną klawiaturę a wszystkie funkcje są w pełni udźwiękowione - dodaje Dorota Domeracka.

Fundacja wyszła również naprzeciw osobom z dysfunkcjami wzroku, które nie chcą rezygnować z tradycyjnej formy książki i dostarczy do końca grudnia Bibliotece bez Barier 46 książek z dużą czcionką z serii Wielkie Litery.

Biblioteka bez Barier posiada ponadto ciekawy zbiór książek i czasopism specjalistycznych z zakresu medycyny, psychologii, neurologii czy psychoterapii skierowany nie tylko do osób chorych i niepełnosprawnych, ale również ich rodzin, nauczycieli czy terapeutów. Od lat oferuje również zajęcia terapeutyczne dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych prowadzone przez terapeutów, nauczycieli i osoby z przygotowaniem pedagogicznym.

Dostosowywanie się do potrzeb czytelników jednym z priorytetów

Biblioteka ma przygotowany plan konsekwentnego dostosowania poszczególnych filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku na rok 2022, by każdy czytelnik miał zapewniony równy dostęp do kultury. Instytucja dokłada wszelkich starań, by niwelować napotkane i komunikowane przez czytelników trudności. Nie zapomina również o kulturze online i regularnie dodaje napisy do opublikowanych przez nich nagrań video czy tworzy napisy alternatywne na fanpage na Facebooku: Biblioteka Publiczna Gdańsk.

Materiały promocyjne Biblioteki zostały już przetłumaczone na język angielski, rosyjski i ukraiński odpowiadając na potrzeby przyjezdnych mieszkańców Gdańska. Planowane jest również uzupełnienie księgozbioru o pozycje we wspomnianych językach. Wojewódzka i Miejska Biblioteka w Gdańsku stara się włączać w różne akcje wspierające imigrantów. Celem Biblioteki na nowy rok jest stworzenie przyjaznej przestrzeni do dialogu międzykulturowego.

TV

II dzień Zjazdu Hanzy w Gdańsku. Jarmark i Szczyt Burmistrzów