Gdańska Wigilia i koncert zespołu Mazowsze

Każdego roku, w niedzielę poprzedzającą uroczystość Bożego Narodzenia odbywa się Gdańska Wigilia. Tym razem, w dniu 17 grudnia, od godz. 16.00 orszak aniołów, aktorów przebranych w stroje gdańskie i kolędników ruszy ul. Długą w kierunku Gdańskiej Choinki, przed którą zostanie ustawiany wigilijny stół.
( 16.12.2017 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Podczas Gdańskiej Wigilii co roku mieszkańcy gromadzą się na Długim Targu przy świątecznym stole.

- Gdańska Wigilia już na stałe wpisała się do kalendarza świątecznych wydarzeń w naszym mieście. Spotkajmy się przy wigilijnym stole, by podzielić się opłatkiem, złożyć sobie życzenia i zaśpiewać kolędy - zaprasza prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. - Niech to przedświąteczne spotkanie będzie okazją do wspólnego spędzenia czasu w radosnej atmosferze oraz budowania wspólnoty wszystkich gdańszczan i gdańszczanek.

Gdańska Wigilia to przedsięwzięcie zawsze widowiskowe: ogromne wrażenie robi kilkunastometrowy stół ustawiony na Długim Targu. Niemal malarsko wygląda orszak aniołów na szczudłach, członków Teatru FETA, aktorów przebranych w stroje gdańskie i kolędników.

Rozpoczniemy dźwiękami carillonu, który zaprosi przybyłych na Wigilię. Aby tradycji stało się zadość, pojawi się sianko, wielkie bochny chleba, czerwone jabłka i nastrojowe świece. Gdańszczanie zostaną zaproszeni do zgromadzenia wokół stołu. W tym czasie na scenie pojawią się postaci tworzące żywą szopkę: Maryja, Józef, pasterze i aniołowie.

Świąteczne życzenia mieszkańcom złożą przedstawiciele miasta i Kościoła. Niedzielne spotkanie będzie również okazją do tego, aby przekazać sobie nawzajem ciepłe słowa z okazji nadchodzących Świąt i podzielić się opłatkiem. Wigilię umili występ Chóru Mieszczan Gdańskich i kolędników z Teatru Ephata.


Świąteczny orszak towarzyszy Gdańskiej Wigilii

Koncert Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”

O godz. 20.00 zapraszamy na koncert w wykonaniu Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze” pod dyrekcją Maestro Jacka Bonieckiego. Występ trzydziestoosobowego chóru, należącego do jednego z największych na świecie zespołów artystycznych, będzie okazją do wysłuchania i wspólnego zaśpiewania najbardziej znanych kolęd i pastorałek.


Gdańska Wigilia to również okazja do wspólnego kolędowania

Organizatorzy: Miasto Gdańsk, Fundacja Choinki Gdańskiej, Plama Gdański Archipelag Kultury.

Partnerzy: MOSiR w Gdańsku.

Organizator koncertu: Fundacja Gdańska.