• Start
  • Wiadomości
  • Gdańsk zerwie umowy partnerskie z miastami Rosji - Sankt Petersburgiem i Kaliningradem?

Gdańsk zerwie umowy partnerskie z miastami Rosji - Sankt Petersburgiem i Kaliningradem?

W czwartek, 3 marca, na najbliższej sesji Rady Miasta Gdańska zgłoszony będzie projekt uchwały o zakończeniu współpracy z dwoma miastami partnerskimi w Rosji - Sankt Petersburgiem i Kaliningradem. Zapowiedziała to na swoim Fb przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak. “Tym gestem chcemy również pokazać naszą solidarność nie tylko z miastami partnerskimi Gdańska w Ukrainie - Odessą i Mariupolem, ale całą ukraińską wspólnotą samorządową”.
26.02.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Pałac Zimowy w Sankt Petersburgu, który miastem partnerskim Gdańska jest od roku 1997
Pałac Zimowy w Sankt Petersburgu. Porozumienie o współpracy między Zgromadzeniem Ustawodawczym Sankt Petersburga i Radą Miasta Gdańska podpisane zostało w roku 1997. Kaliningrad jest miastem partnerskim Gdańska od roku 1993
Pixabay

 

OŚWIADCZENIE w sprawie odwołania porozumień z miastami partnerskimi Gdańska w Rosji

W związku z bezprecedensowym atakiem zbrojnym Rosji na niepodległą Ukrainę, który stanowi zagrożenie życia i stabilności nie tylko Ukrainek i Ukraińców, ale również zagraża pokojowi i bezpieczeństwu współczesnej Europy, zaproponujemy Radzie Miasta Gdańska i Prezydent Miasta Gdańska zakończenie współpracy z miastami partnerskimi Gdańska w Rosji - Kaliningradem i Sankt Petersburgiem.

Stanowczo potępiamy rosyjską agresję na niezależną i wolną Ukrainę. Zdajemy sobie sprawę, że są Rosjanie, którzy występują przeciwko Władimirowi Putinowi i rozpoczętemu przez niego konfliktowi zbrojnemu, jednocześnie jednak uważamy, że należy stanowczo odciąć Rosję od instytucjonalnej współpracy międzynarodowej. Musimy pokazać, że nie ma i nie będzie przyzwolenia społeczności międzynarodowej na bezpodstawnie wywołaną wojnę. Tylko wspólne i wielowymiarowe działania wymierzone przeciwko Federacji Rosyjskiej, mogą mieć wpływ na opinię publiczną w Rosji. Tym gestem chcemy również pokazać naszą solidarność nie tylko z miastami partnerskimi Gdańska w Ukrainie - Odessą i Mariupolem, ale całą ukraińską wspólnotą samorządową.  

 

Agnieszka Owczarczak

Przewodnicząca Rady Miasta Gdańska

Klub Radnych Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta Gdańska