• Start
  • Wiadomości
  • Gdańsk w żółtej strefie. Limit miejsc w miejskiej komunikacji bez zmian, ale częstsze kontrole

Gdańsk w żółtej strefie. Limit miejsc w miejskiej komunikacji bez zmian, ale częstsze kontrole

W sobotę, 3 października, w związku ze wzrostem zakażeń wirusem COVID-19, nasze miasto zostanie objęte żółtą strefą. Zostają utrzymane dotychczas obowiązujące limity pasażerów poruszających się komunikacją miejską. Zwiększą się jednak kontrole służb, które będą sprawdzać, czy osoby w pojazdach zasłaniają usta i nos, a także to, czy przestrzegane są dopuszczalne limity pasażerów.
( 02.10.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Od soboty, 3 października, w komunikacji miejskiej prowadzone będą częstsze kontrole liczby pasażerów i tego, czy prawidłowo zakrywają usta i nos
Od soboty, 3 października, w komunikacji miejskiej prowadzone będą częstsze kontrole liczby pasażerów i tego, czy prawidłowo zakrywają usta i nos
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Od soboty, 3 października, Miasto Gdańsk i powiat gdański zostaną objęte żółtą strefą w związku z pandemią COVID-19. Tego dnia Miasto Sopot zostanie objęte z kolei strefą czerwoną. Powiat kartuski już od pewnego czasu jest czerwoną strefą. Objęcie strefami nie wpływa na zmianę limitów pasażerów w gdańskiej komunikacji miejskiej ani na liniach międzygminnych.

W autobusach i tramwajach może podróżować jednocześnie tyle osób, ile wynosi 50 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy czym zajęta może być jedynie połowa miejsc siedzących. W związku z tym nadal będzie obowiązywał zakaz zajmowania oznaczonych miejsc siedzących.

Limity pasażerów komunikacji miejskiej w Gdańsku zostają więc utrzymane na dotychczasowym poziomie. Nic się nie zmienia!

 

 

Co istotne, w pojazdach gdańskiej komunikacji miejskiej będą przeprowadzane regularne kontrole napełnień pojazdów, zgodnie z zaleconym reżimem sanitarnym, dotyczącym przestrzegania limitów pasażerów w pojazdach. W sytuacji, gdy maksymalny limit pasażerów w danym pojeździe zostanie osiągnięty, może to powodować chwilowe niedogodności w postaci braku możliwości przejazdu konkretnym pojazdem z danego przystanku. Należy  uwzględnić ten fakt podczas planowania podróży komunikacją miejską. Przypominamy, że jest to dla naszego wspólnego bezpieczeństwa!

W liczeniu pasażerów pomogą również bramki zliczające. Uzyskane z nich dane pozwolą zasilić daną linię tramwajową czy autobusową dodatkowymi pojazdami w zależności od zapotrzebowania. Warto więc na bieżąco śledzić sytuację komunikacyjnej oraz zamieszczane komunikaty na stronie internetowej Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku.

Należy także przygotować się do kontroli dotyczących zakrywania ust i nosa w pojazdach gdańskiej komunikacji miejskiej. Po odjeździe z każdego przystanku, w pojazdach nadawany będzie 10-sekundowy komunikat głosowy dotyczący obowiązku zakrywania ust i nosa oraz zachowania dystansu wobec innych współpasażerów.

 

 

Co z liniami kursującymi do strefy czerwonej?

Zgodnie z obowiązującym rządowym rozporządzeniem, w strefie czerwonej limit pasażerów „wyniesie 50 proc. liczby miejsc siedzących albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej  lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych – w ramach gminnych przewozów pasażerskich, komunikacji miejskiej, powiatowo-gminnych przewozów pasażerskich i powiatowych przewozów pasażerskich”. Oznacza to, że limity pasażerów zmniejszają się wyłącznie w przypadku linii realizujących połączenia na obszarze czerwonym. Linie autobusowe organizowane przez Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku, realizujące połączenia międzygminne do Sopotu i do powiatu kartuskiego, nie podlegają temu obostrzeniu!

Limity pasażerów komunikacji miejskiej na liniach 117, 122, 126, 143, 171 i 174 zostają utrzymane na dotychczasowym poziomie. Nic się nie zmienia!

STREFA CZERWONA – SOPOT

  • Linie autobusowe 117, 122, 143

Limity pasażerów komunikacji miejskiej na liniach realizujących połączenia międzygminne z Sopotem: nr 117, 122 i 143, pozostają utrzymane na dotychczasowym poziomie. 

STREFA CZERWONA – POWIAT KARTUSKI

  • Linie autobusowe 126, 171, 174

Limity pasażerów komunikacji miejskiej na liniach realizujących połączenia międzygminne z powiatem kartuskim: nr 126, 171 i 174, pozostają utrzymane na dotychczasowym poziomie. 

 

Oprac. KG