• Start
 • Wiadomości
 • Gdańsk - tak jak pół Polski - w czerwonej strefie! Od soboty 17 października nowe obostrzenia

Gdańsk -tak jak pół Polski - w czerwonej strefie. Od soboty 17 października nowe obostrzenia

Od soboty 17 października w Gdańsku i 151 innych powiatach obowiązywać będą nowe, bardziej rygorystyczne obostrzenia związane z pandemią Covid-19. Całe Trójmiasto znalazło się w czerwonej strefie. Co to oznacza dla mieszkańców? Jutro w piątek 16 października o godz. 12.30 konferencja władz Gdańska w tej sprawie. Transmisja na gdansk.pl o godz. 12.30.
15.10.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Grupa osób pracujących w mobilnym laboratorium w drodze na stanowisko pracy
Grupa osób pracujących w mobilnym laboratorium w drodze na stanowisko pracy
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

 

Na piątkową konferencję premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego czekano do godz. 17.00. Podczas niej premier, który przechodzi kwarantannę i uczestniczył w konferencji za pośrednictwem internetu, powiedział, że najważniejszym celem rządu jest teraz walka z epidemią.

W całej Polsce obowiązywały do tej pory obostrzenia związane z żółtą strefą. W 38 powiatach w kraju obowiązywała strefa czerwona, która od soboty 17 października zostaje rozszerzona na 152 powiaty. Gdańsk - podobnie jak prawie wszystkie stolice województw -
wraz z Sopotem i Gdynią znalazł się w czerwonej strefie. W sumie w strefie czerwonej mieszka 70% mieszkańców Polski. Nie wiadomo ile trwać będą obostrzenia. Premier mówił o kilku tygodniach.

Najważniejsze obostrzenia, które będą teraz obowiązywać w związku z wprowadzeniem strefy czerwonej to:

 • w szkołach średnich i wyższych wprowadzona zostanie nauka zdalna (oprócz zajęć praktycznych)
 • w sklepach będzie obowiązywał limit osób, które mogą w nim przebywać jednocześnie - 5 osób na 1 kasę
 • zakaz wesel i styp (od 19.10)
 • w komunikacji publicznej obowiązuje limit 50% miejsc siedzących lub 30% wszystkich miejsc w pojeździe
 • działalność w gastronomii od g. 6-21, potem tylko na wynos - co drugi zajęty stolik
 • maksymalnie 1 osoba na 7 m kw. podczas uroczystości religijnych
 • zgromadzenia publiczne do 10 osób
 • wydarzenia kulturalne do 25% udziału publiczności
 • zawieszenie działalności basenów, siłowni i aquaparków

- Musimy nacisną ten hamulec bardzo dynamicznie, bo testujemy granice wydajności służby zdrowia. Jeśli nie naciśniemy tego hamulca, to scenariusze, które nas czekają będą tragiczne - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

mapa

W ubiegłym tygodniu rozszerzono strefę żółtą na cały kraj, ale wzrostu zachorowań nie udało się powstrzymać. Również w naszym województwie jest ich coraz więcej. W czwartek 15 października w skali kraju zanotowano 8099 (wzrost w ciągu doby o 1573), a w województwie pomorskim 458, w Gdańsku - 63. W całej Polsce zmarło od początku pandemii 3308.

 

 

Uwaga! Zakrywamy usta i nos!
Właściwie wszędzie w przestrzeni publicznej, gdzie stykamy się z innymi ludźmi: w środkach transportu publicznego, na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych, na targowiskach. W zakładach pracy i budynkach użyteczności publicznej: m.in. w sklepach, w urzędach, sądach, kościołach, szkołach, uczelniach, przychodniach, bankach, pociągach, samolotach. Kiedy wieziemy osobę, z którą nie mieszkamy - również w naszym samochodzie. Maseczki obowiązują też rowerzystów na ulicach.

Za brak maseczki w przestrzeni publicznej można dostać karę - od 20 do 500 zł. Wysokość mandatu określa interweniujący policjant.

 

 

W przestrzeni publicznej należy zasłaniać usta i nos. Za nieprzestrzeganie tej zasady można dostać od 20 do 500 zł kary
W przestrzeni publicznej należy zasłaniać usta i nos. Za nieprzestrzeganie tej zasady można dostać mandat
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

O szczegółach i konsekwencjach związanych z wprowadzeniem czerwonej strefy w Gdańsku będą też mówić władze Miasta podczas konferencji w piątek 16 października o godz. 12.30. Transmisję z tego wydarzenia nadamy na stronie gdansk.pl oraz na naszym profilu facebookowy gdansk.pl.